کد خبر: ۱۳۹۴۷۸
تاریخ انتشار: ۲۱:۳۸ - ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
آیت‌الله كلانتری:
نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری به بیان برخی از دغدغه‌های مردم در خصوص دستگاه قضا پرداخت و گفت: برخی از اقدامات موجب امیدبخشی در جامعه می‌شود نظیر بازدیدهای سرزده مسئولان از مراكز قضایی و نشستن پای درد دل مردم كه این مسئله مایه دلگرمی آن‌ها می‌شود.
 به گزارش شیرازه، آیت‌الله علی‌اكبر كلانتری، نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام عطار، نماینده اعزامی ریاست قوه قضائیه به استان فارس گفت: از زمانی كه آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه حضور پیدا كردند، اقداماتی انجام شده كه بارقه‌های امید را در دل اقشار مختلف مردم ایجاد كرده است.

وی، انجام دیدارهای سرزده مسئولان قضایی به مراكز قضایی و نشستن پای درد دل‌های مردم را بسیار امیدبخش و مؤثر دانست و افزود: این كار موجب دلگرمی مردم می‌شود چرا كه می‌بینند پای حرف‌های آنان می‌نشینند.

آیت‌الله كلانتری به بیان برخی از دغدغه‌های مردم در خصوص دستگاه قضا پرداخت و گفت: یكی از درددل‌های مردم، وجود نفوذ و رشوه‌خواری احیانا كاركنان دستگاه قضا و برخی از قضات است كه گاهی اوقات مراجعاتی در این زمینه انجام می‌شود كه البته تاكنون برخوردهای خوبی در این زمینه انجام شده و با افراد فاسد برخورد شده و حتی این افراد از دستگاه قضا اخراج شده‌اند اما انتظار می‌رود كه چنین روندی قوی‌تر دنبال شود.

نماینده مردم فارس در مجلس خبرگان رهبری، یكی دیگر از دغدغه‌ها و نگرانی‌ها را نحوه مراجعه اقشار ضعیف و فقیر جامعه به مراكز قضایی و دادگاه‌ها برشمرد و گفت: افرادی هستند كه نه پول دارند تا برای انجام كارهای قضایی خود وكیل بگیرند و نه توانایی و تخصص این كار را دارند، به همین دلیل جرأت حضور در مراكز قضایی و دادگاه‌ها را ندارند.
 البته در این زمینه قوه قضائیه تدابیری اندیشیده است و وكالت‌های رایگان برای اقشار ضعیف ارائه می‌دهد و این‌ها جای امیدبخشی است و بسیار ارزشمند است و هرچه بیشتر در این زمینه اقداماتی انجام شود، جا دارد.

وی بیان كرد: نكته دیگر بحث اطاله دادرسی‌هاست؛ گاهی اوقات زمان‌های رسیدگی به پرونده‌ها در دادگاه‌ها  و مراجع قضایی خیلی طول می‌كشد و كم كم فراموش می‌شود و اگر اقدامی انجام شود، خیلی تأثیری ندارد لذا می‌طلبد كه این مسئله كمتر شود و زمان رسیدگی به پرونده‌های مهم و كلان و فساد كاهش یافته و خیلی سریع اقدام شوند و نتیجه كار به مردم اعلام شود.

برخورد با مفسدان كلان اقتصادی بیشتر رسانه‌ای شود

آیت‌الله كلانتری اظهار كرد: نكته دیگر كه در دوره ریاست آیت‌الله رئیسی خیلی خوب و بهتر شده است، بحث برخورد قاطع و سریع با مفسدان دانه درشت و كسانی است كه مقداری مطرح هستند و این كار بسیار می‌تواند در جامعه امیدبخش و اثربخش باشد البته كارهای خیلی خوبی در این زمینه انجام شده است و یكی از عللی كه مردم به قوه قضائیه امیدوار شدند، همین برخورد با دانه درشت‌هاست و باید این كارها تا هر مقداری كه قانون اجازه می‌دهد، بیشتر رسانه‌ای شود تا مردم اطلاعات بیشتری در این موارد داشته باشند.  

رئیس جامعه اساتید حوزه‌های علمیه فارس در پایان سخنان مقام معظم رهبری را در خصوص قوه قضائیه یادآور شد و گفت: معظم‌له چند سال پیش فرمودند اگر قوه قضائیه قوی و مقتدر باشد، باعث می‌شود كه همه قوا قوی و مقتدر باشند و اگر می‌خواهیم كشوری مقتدر باشیم، می‌طلبد كه در وهله اول قوه قضائیه مقتدر و توانمند باشد و همه از این قوه حساب ببرند تا كارها سامان پیدا كند و مردم دلگرم شوند. برخی از جرائم و مشكلات  گرفتاری‌‌ها در جامعه وجود دارند كه موجب دلسردی مردم شده است و نیاز است چنین برنامه‌هایی برای امیدبخشی به مردم در جامعه تقویت شود.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: