کد خبر: ۱۳۹۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۸ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۹
وزیر ارتباطات در سفر به شیراز خبر داد:
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه با استاندار فارس و شهردار شیراز گفت: از سال 96 و طی دو سال رتبه استان فارس از رتبه 20 به رتبه هشتم ارتقا یافت و قول ارتقای این رتبه به رتبه پنجم کشور را داده ایم اما بعضا ناهماهنگی هایی در پیشبرد امور باعث شده این هدف محقق نشود و امروز درصدد رفع موانع و تاخیر بوجود آمده هستیم.
به گزارش شیرازه به نقل از روابط عمومی اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز پنج شنبه (8 خرداد) طی سفر به شیراز و در جلسه با عنایت اله رحیمی استاندار فارس، حیدر اسکندرپور شهردار شیراز و مدیران ارتباطات و فناوری اطلاعات استان فارس گفت: 10 درصد درآمد اپراتورهای تلفن همراه و مخابرات از استان فارس تامین می شود و فارس بعد از تهران، خوزستان، خراسان رضوی و مازندران رتبه پنجم به لحاظ درآمد را دارد اما باید در خصوص زیرساخت ها و خدمات رسانی هم در بین پنج استان اول قرار داشته باشد.

وی افزود: در حوزه دیتا کیفیت ارتباطات شیراز نسبت به سایر کلان شهرها کمی پایین تر است و طبق اعلام اپراتورها برای بهبود کیفیت باید 56 سایت جدید در شیراز احداث شود که تاکنون فقط 19 سایت دایر شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: علی رغم اینکه تجهیزات کافی برای راه اندازی سایت ها در استان در انبارها موجود است اما نزدیک به 18 ماه این تجهیزات روی زمین است و کار به کندی پیش می رود.

وی افزود: با شهردار شیراز چند بار مذاکره داشتم و ایشان هم قول دادند مسئله حل شود ولی با توجه به این موضوع که پس از صدور مجوز برای احداث یک سایت جدید دو ماه زمان لازم است بنابراین تا آن سایت به مرحله راه اندازی برسد جهت تسریع در راه اندازی کلیه سایت ها، نیاز است شهرداری تمامی مجوزهای سایت های باقی مانده که توسط اپراتورها اعلام شده است را با هم صادر کند تا به موازات هم عملیات احداث سایت های جدید توسط اپراتورها آغاز شود.

آذری جهرمی تصریح کرد: هم اکنون 10 سایت اپراتور اول و 13 سایت اپراتور دوم نیاز به مجوز شهرداری دارد و از شهردار شیراز می خواهیم در اسرع وقت مجوز احداث 23 سایت جدید را در شیراز صادر کند.

وی افزود: البته مجوز احداث برای 10 سایت جدید در سال گذشته توسط شهرداری شیراز برای اپراتور دوم صادر شده است که یک سایت اجرا شده است و برای 9 سایت دیگر ممانعت ها وجود دارد که از استاندار می خواهیم برای این سایت ها که مجوز شهرداری آن گرفته شده است امنیت لازم را فراهم کند تا عملیات احداث سایت ها ادامه یابد و هر چه سریعتر در شبکه قرار گیرند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص پوشش جاده های استان گفت: 790 کیلومتر از جاده های اصلی و فرعی استان پوشش ندارد که برای پوشش این نقاط  27 سایت جدید پیش بینی شده است که می تواند 370 کیلومتر دیگر از جاده های استان را تحت پوشش قرار دهد اما برای آغاز عملیات اجرایی آن باید ابتدا برق رسانی به این 27 نقطه صورت گیرد که طبق برآورد شرکت توزیع برق استان نیاز به 36 میلیارد تومان اعتبار دارد.

وی با بیان اینکه طبق توافق با استاندار فارس، 20 میلیارد تومان از این مبلغ توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و استانداری فارس تامین اعتبار خواهد شد، دستور داد هر چه سریعتر لیست نقاط به شرکت توزیع نیروی برق استان اعلام شود تا پس از تعیین زمان لازم برای برق رسانی به این نقاط از جانب شرکت برق، اپراتورها بتوانند تملک زمین و احداث سایت را در این نقاط آغاز کنند و در خصوص مابقی اعتبار لازم نیز تصریح کرد: پس از ابلاغ بودجه سالجاری تصمیم گیری می کنیم.

آذری جهرمی در خصوص اتصال مدارس روستایی استان به شبکه ملی اطلاعات نیز گفت: 30 هزار مودم توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اتصال مدارس باقیمانده در روستاهای بالای 20 خانوار به شبکه ملی اطلاعات تهیه شده است و طی برنامه ریزی صورت گرفته ظرف دو ماه آینده اپراتورها سرویس اینترنت پرسرعت را تحویل این مدارس می دهند و  در استان فارس درصدد هستیم تا 10 مرداد اتصال همه مدارس روستاهای بالای 20 خانوار استان به شبکه ملی اطلاعات را جشن بگیریم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص مشکلات شرکت شاتل جهت ارایه سرویس اینترنت پرسرعت بر بستر فیبر نوری (FTTC) با شهرداری شیراز گفت: شهرداری نیاز دارد یک شبکه فیبر نوری در سطح شهر داشته باشد که برای کنترل ترافیک و مدیریت شهری استفاده کند و اختیار دارد با توجه به هزینه های سرمایه گذاری و هزینه های عملیاتی از بین شرکت های متقاضی، پیمانکار را انتخاب کند و در این خصوص از شهردار شیراز خواست حداکثر ظرف مدت یک هفته پیمانکار را انتخاب کند و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی کند تا در صورت تایید پیمانکار، هر چه سریعتر مراحل اجرای این پروژه پس از اخذ تعهد از شرکت مجری در شیراز آغاز شود.

گفتنی است خطوط تلفن مشترکین در برخی از نقاط، کشش ارائه اینترنت با سرعت بیش از دو مگابیت بر ثانیه را ندارند و در نتیجه ایجاد زیرساخت ارتباطی بر بستر فیبرنوری و کابل مسی و به عبارتی FTTC می تواند این مشکل را حل کند.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: