کد خبر: ۱۳۹۷۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۵ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹
به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بر اساس ماده ۴۸ قانون الحاق برخی موارد به قانون مقررارت مالی دولت، تبلیغ کالاها و اقدامات آسیب رسان سلامت در رسانه ها ممنوع است.
 دکتر «عبدالرسول همتی» گفت: افزایش امید به زندگی و تغییر در سبک و شیوه زندگی و کنترل بیماری های عفونی و واگیردار، منجر به گسترش بیماری های غیرواگیر در سطح دنیا شده است.

او افزود: تغییر رفتارهای تغذیه ای، کاهش تحرک و از طرفی مصرف دخانیات و الکل از عوامل موثر در بروز بیماری های غیر واگیر هستند.

معاون بهداشت دانشگاه ادامه داد: بر اساس پیمایش ملی عوامل خطر بیماری های غیر واگیر در سال ۱۳۹۵ در استان، ۹.۷۵ درصد از مردم استان فارس مصرف روزانه سیگار دارند، همچنین ۱۸.۰۹ درصد از مردم در استان فارس مصرف منظم فست فود دارند و ۵۷.۵ درصد از مردم چاقی و اضافه وزن دارند.

او تاکید کرد: این عوامل خطر نتیجه رفتارها و عادات شخصی افراد در سبک و شیوه زندگی است؛ رفتارهایی که خطر بیماری یا آسیب را کاهش یا افزایش می دهند و از جمله این رفتارها عادات خرید افراد است که تا حد زیادی تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرد.

دکتر همتی ادامه داد: وزارت بهداشت در راستای رسالت تامین سلامت افراد و برای صیانت از سلامت جامعه، ممنوعیت تبلیغ کالاها و اقدامات اسیب رسان سلامت را پیگیری کرده است.

معاون بهداشت دانشگاه اظهار کرد: بر اساس ماده ۴۸ قانون الحاق برخی موارد به قانون مقررارت مالی دولت، تبلیغ کالاها و اقدامات آسیب رسان سلامت در رسانه ها ممنوع است، همچنین بر اساس بند ج ماده ۷ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه مصادیق، این کالاها و اقدامات همه ساله از سوی کارگروهی متشکل از وزارت بهداشت و سازمان ملی استاندارد تعیین و ابلاغ می شود.

به گفته دکتر همتی هدف از این کار، صیانت از سلامت جامعه در قبال تبلیغات این کالاها و کاهش امکان القای مصرف آنها در جامعه است.

او رویکرد وزارت بهداشت در تعیین مصادیق این کالاها و خدمات را یک رویکرد تغذیه ای عنوان کرد و گفت: معنی این رویکرد این است که افراط در مصرف این کالا ها سلامت افراد را در آینده به خطر می اندازد.

دکتر همتی بیان کرد: در لیستی که سالانه به روز رسانی می شود، مصادیقی از چند دسته اقلام خوراکی شامل فرآورده های گوشتی و غذاهای آماده مصرف، نوشیدنی ها و فرآورده های آنها، روغن ها، سایر اقلام خوراکی و همچنین دخانیات و کالاهای آرایشی به عنوان کالاهای آسیب رسان سلامت معرفی می شود.

معاون بهداشت دانشگاه گفت: در سطح دانشگاه نیز همه ساله لیست به روز شده به صدا و سیمای استان، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهرداری شیراز از سوی گروه بیماری های غیر واگیر دانشگاه ابلاغ می شود.

او اضافه کرد: برای حسن اجرای این قانون در سطح دانشگاه، نشست های متعددی با متولیان امر در شهرداری، شورای اسلامی شهر شیراز و اداره کل فرهنگ ارشاد اسلامی برگزار شده و موارد تخلف از اجرای قانون به شکل مستند به مسوولان و متولیان گوشزد می شود./۱۰۵

پایان خبر

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: