کد خبر: ۱۳۹۹۷۷
تاریخ انتشار: ۱۴:۵۰ - ۰۴ تير ۱۳۹۹
حکم تخلیه مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شیراز واقع در باغ ملی این شهر به تعویق افتاد.

حکم تخلیه مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شیراز واقع در باغ ملی این شهر به گفته مسئولان مربوط تا زمان یافتن جایگزین مناسب و درخور کودکان و نوجوانان به تعویق افتاد.

موضوع گرفتن حکم تخلیه برای ساختمان شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان شیراز از سوی شهرداری این شهر، واکنش‌های مختلفی را در پی داشته است و بسیاری از جمله هنرمندان، فرهنگوران و دانشگاهیان به این موضوع اعتراض کرده اند. آن‌ها این ساختمان را با ۵۳ سال قدمت، خاطره جمعی شهر عنوان کردند و تخریب آن را نگران‌کننده دانستند.

زهرا افتخاری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس

زهرا افتخاری مدیرکل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس چهارشنبه چهارم تیرماه ۹۹ اظهار کرد: کانون حاضر است ساختمان فعلی را با ساختمانی درخور معاوضه کند؛ اما استفاده از نیروی قهری و گرفتن حکم تخلیه را بر نمی‌تابد.

ساختمان کانون پرورش در صورت تامین مکان مناسب جا به جا خواهد شد

سید احمدرضا دستغیب عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز اظهار کرد: کلیت باغ ملی باید حفظ شود و با توجه به مصوبه اخیر شورای شهر شیراز هیچ‌گونه تخریبی در این باغ روی نخواهد داد.

او افزود: بر این اساس چنانچه شهرداری بتواند مکان مناسبی را که در شان و هم تراز کودکان شیراز است، تامین کند، ساختمان شماره یک کانون در باغ ملی شیراز جا به جا خواهد شد؛ در غیر این صورت بر جای خواهد ماند.

تعویق حکم تخلیه مرکز شماره یک کانون پرورش فکری شیراز

عضو شورای اسلامی شهر شیراز با بیان اینکه سازه‌های جدیدی در این باغ ساخته نخواهد شد، گفت: کانون پرورش فکری با عنوان خاطره جمعی و مشترک دهه‌های مختلف در این شهر حفظ خواهد شد، تا زمانی که با حفظ تمام استاندارد‌ها بتوان آن را به مکانی مناسب منتقل کرد.

دستغیب با اشاره به اینکه وظیفه بررسی و شناسایی مکانی جدید برای کانون پرورش فکری را بر عهده دارد، ادامه داد: این بررسی به اتفاق شهردار و معاون فرهنگی او صورت خواهد گرفت و طی آن بر تمام استاندارد‌ها نظارت می‌شود.

او اضافه کرد: اجرای طرح محور عرفان و باغ موزه موسیقی همچنان در دستور کار است و تنها ساخت تالار‌های همایش و آمفی‌تئاتر در باغ ملی منتفی است.

آیا ساختمان کانون پرورش خاطره‌انگیز است یا عملکرد کانون نوستالژیک به شمار می‌رود؟

همچنین مرتضی جعفری رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز بیان کرد: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خاطره جمعی همه ما اثر مثبتی بر جای گذشته و از لحاظ فرهنگی نمی‌توان منکر نقش مثبت آن در پرورش استعداد‌ها شد.

او افزود: در موضوع رسیدگی به وضعیت ساختمان شماره یک این مجموعه باید به این پرسش اندیشید که آیا ساختمان برای مردم خاطره‌انگیز است یا عملکرد کانون برای مردم نوستالژیک به شمار می‌رود.

تعویق حکم تخلیه مرکز شماره یک کانون پرورش فکری شیراز

مرتضی جعفری تصریح کرد: بر این اساس، در صورتی که ساختمان ملاک باشد اگر روزی فضای موجود مثلا براثر زلزله تخریب شد، تمام آثار مثبت کانون از ذهن نسل‌ها پاک خواهد شد.

ذهنیت منفی مدیران کانون پرورش فکری نسبت به تعهدات شهرداری

معاون فرهنگی شهردار شیراز اظهار کرد: درخصوص کانون پرورش فکری، نکته مهم ذهنیت منفی مدیران این مجموعه نسبت به تعهدات شهرداری بر اثر از دست دادن ساختمان شماره ۲ این مجموعه طی دوره‌های پیشین شهرداری بوده است.

جعفری با بیان اینکه بهترین تصمیم برای ساختمان شماره یک این مجموعه گرفته خواهد شد، افزود: سازمان فرهنگی شهرداری شیراز آمادگی دارد فضا‌های مختلف، از جمله فرهنگسرا‌ها را بررسی کند و در صورت لزوم در اختیار کانون قرار دهد؛ البته رویکرد اصلی در این موضوع، ابتدا، اختصاص ساختمان جدید و پس از آن، تصمیم گیری درباره ساختمان قدیمی است.

مرکز شماره یک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان فارس در سال ۱۳۴۶خورشیدی در چهار راه حافظیه شیراز و در محوطه باغ ملی احداث شد.

این مرکز تا به امروز تنها مرکز کانون است که افزون بر کودکان و نوجوانان عادی، به معلولان و توانخواهان جسمی و ذهنی نیز خدمات ارائه می‌کند و هم‌اکنون یک هزار و ۵۰۰ عضو از مناطق مختلف شیراز دارد.

منبع: ایرنا


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: