کد خبر: ۱۴۰۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۱:۰۷ - ۱۱ تير ۱۳۹۹
صد و نهمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: نامه امارات به شورای امنیت سازمان ملل درباره برجام / شرط میرلوحی برای حذف شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان / هیجان اخیر فروشنده‌های آپارتمان چگونه شکل گرفت؟ / و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
فاجعه کودک آزاری در کاشان

رئیس اداره بهزیستی کاشان: بعد از دریافت تماس‌های مردمی و گزارش رفتار غیر انسانی خانواده‌ای در کاشان مبنی بر به زنجیر کشیدن کودکی خردسال، مراتب با هماهنگی با دادستان کاشان و پیگیری در دستور کار اورژانس اجتماعی قرار گرفت. با مراجعه به منزل فرد خاطی، مشخص شد کودک فوق به شکل کاملا غیر انسانی و به دور از رعایت بهداشت در محلی تاریک و کثیف زنجیر شده است. خانواده این کودک که از اتباع افغانی ساکن کاشان هستند مدعی شدند فرزند آن‌ها مبتلا به بیماری اوتیسم بوده و آن‌ها قادر به نگهداری وی در شرایط بهتری نیستند. پدر این کودک فروشنده مواد مخدر و معتاد و در حال حاضر نیز متواری بوده و مادر نیز باردار و صاحب هشت فرزند است. /ایلنا
 
سند همکاری راهبردی ۲۵ سالۀ ایران و چین چیست؟

احمد زیدآبادی، کارشناس سیاسی:برخی رسانه‌ها چنین توافقی را انتخاب نهایی جمهوری اسلامی برای "چرخش به شرق" قلمداد کرده‌اند. از نگاه من، در صورت امضای این توافق باید آن را ورود جمهوری اسلامی به قواعد بازی نظام بین‌الملل و خداحافظی با سیاست ۴۰ سال گذشته دانست!واقعیت این است که در شرایط کنونی روابط بین‌الملل چیزی به عنوان "شرق" در مقابل "غرب" وجود ندارد که بتوان از چرخش به شرق و غرب در سیاست خارجی یک کشور از آن یاد کرد.
 
پالس مثبت رئیس دفتر رئیس‌جمهور به نمایندگان مجلس

واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: همه ما با هر گرایش یا نگاه سیاسی، درون یک کشتی نشسته‌ایم. آنچه ما را بهم پیوند می‌دهد، منافع ملی و مصالح کشور است. از نظر ما، تعامل و انسجام ملی نه تنها بهترین راهکار غلبه بر مشکلات، که تنها راهکار و ضرورت اداره کشور است. دولت برای پیشبرد امور، اداره کشور و غلبه بر مشکلات، دست دوستی و یاری به سوی نمایندگان محترم مجلس دراز کرده است. این را رئیس جمهور محترم از همان روز ابتدایی مجلس جدید گفته، الان نیز قائل به همین نگاه و رویکردیم. میثاق ما در مراوده با قوای دیگر از جمله مجلس شورای اسلامی، قانون اساسی و نگاه‌مان تعامل و همکاری حداکثری است. طرح انتقاد از نگاه ما منافاتی با تعامل و همکاری برای حل مشکلات مردم ندارد. دولت هیچ وقت تلاش نکرده جلوی انتقادات را بگیرد، اتفاقاً طرح آزادانه انتقادات در فضای عمومی را یک راهکار مؤثر تحقق نظارت مدنی و نظارت عمومی بر سیاست‌گذاری‌ها و تصمیمات می‌دانیم. انتقاد و اظهارنظر حق نمایندگان محترم مجلس است، دولت هم در حد امکان در راستای پاسخ به ابهامات و سؤالات و انتقادات نمایندگان گام برداشته و برمی‌دارد. روابط دولت و مجلس از نگاه ما برادرانه است و دولت با حسن ظن مواضع و نظرات و حتی انتقادات نمایندگان را دنبال می‌کند. ما اطمینان داریم که نمایندگان محترم مجلس هم، با درک شرایط خطیر کشور، در همین راستا گام بر می‌دارند. /روزنامه ایران

ظرف مدت ۳ سال ۳ اخطار ایمنی برای کلینیک سینا اطهر صادر شده بود

رئیس شورای شهر تهران با اشاره به بازدید خود از کلینیک سینا اطهر در خیابان شریعتی گفت: آن‌چه که کارشناسان امروز گزارش دادند شواهد حاکی از آن بود در کنار درب ساختمان اتاقکی ساخته شده بود که در آن کپسول‌های اکسیژن نگهداری می‌شد که به دلیل نقص در سیستم برق به دلیل گرما موجب شروع آتش سوزی شد. پس از شروع آتش سوزی دود به سرعت به طبقه چهارم این ساختمان که اتاق جراحی بود منتقل می‌شود که متاسفانه موجب خفگی افراد می‌شود. تا پشت بام ساختمان کلینیک رفتم و آن‌چه که گزاش شد حاکی از آن بود در بخشی از مسیر راه پله نیز دپو مواد اشتعال زا انجام شده بود که کار امداد رسانی شب گذشته نیرو‌های آتش نشانی را با مشکل مواجه کرد. نکته قابل تامل درباره این ساختمان این است که در ۳ نوبت در سال‌های ۹۴، ۹۶، ۹۷ با موضوع ایمنی اخطار داده شده بود که آخرین اخطار در سال ۹۷ از بازرسی اماکن بود. مالک ساختمان در سال ۹۸ اقدام‌هایی را در جهت ایمنی ساختمان انجام داده بود که یکی از آن‌ها نصب سیستم اطفا حریق بود که فعال نبود. شهرداری مناطق لازم است تعداد سرکشی‌ها از ساختمان‌های نا ایمن موجود را افزایش دهند تا دیگر شاهد این دست از اتفاق‌ها نباشیم. /باشگاه خبرنگاران

هیجان اخیر فروشنده‌های آپارتمان چگونه شکل گرفت؟

دنیای اقتصاد نوشت: تورم بی‌سابقه توام با رکود در بازار مسکن خرداد (رشد ماهانه قیمت)، علاوه‌بر دو عامل قدیمی، یک علت جدید هم داشت. دسته‌ای از فروشنده‌ها طی هفته‌های اخیر بازدهی کوتاه‌مدت بورس را ملاک عمل تعیین «قیمت پیشنهادی» قرار داده‌اند که البته اگر چه این رفتار مورد پذیرش بخشی از خریداران سرمایه‌ای قرار گرفت، اما مانع رشد معاملات مسکن شد. فاکتور «بازدهی بورس» در محاسبات فروشنده‌های آپارتمان بدون توجه به روند بلندمدت در شرایطی است که رابطه ۲۸ ساله بورس و مسکن، متوسط نرخ‌های رشد را مشخص می‌کند.

چرا ما نظامی را ایرانی می‌دانیم؟

احمد مسجدجامعی در روزنامه ایران نوشت: از کار‌های درخشان این سال‎های فرهنگستان هنر، چاپ نسخه نفیس خمسه شاه طهماسبی است که از شاهکار‌های هنری در جهان به شمار می‌آید و پنج مثنوی نظامی گنجوی را در خود دارد. از دیرباز گفته‌اند که زبان فارسی ۵ رکن دارد. فردوسی، مولانا، سعدی و حافظ و بالاخره نظامی. زمانی که سفری به جمهوری آذربایجان داشتم گروه‌هایی بودند که می‌پرسیدند چرا ما نظامی را ایرانی می‌دانیم، پاسخ به این سؤال دشوار نیست. نظامی در واقع تبار کسی است که خمسه او را می‌خواند و فارسی زبان اندیشه اوست و از طریق این زبان با فکر نظامی ارتباط برقرار می‌کند.

حتی اگر خاتمی کاندیدا شود، اتفاق خاصی نمی‌افتد

صادق زیباکلام، فعال سیاسی اصلاح طلب به خبرآنلاین گفت:حتی اگر فردی همچون سید محمد خاتمی بنا به یک تکلیف «شرعی»، «ملی» و «عرفی» وارد عرصه انتخابات شود، هیچ اتفاق خاصی رخ نخواهد داد. از یک و نیم میلیون نفری که چهارسال قبل به «محمدرضا عارف» رأی داده بودند، حتی ۱۰۰ هزار نفر هم به اصلاح طلبان رأی ندادند. ورشکستگی سیاسی دامن اصلاح طلبان و اصولگرایان را گرفته است. در خردادماه سال ۱۴۰۰ تنها بخشی از جامعه ما به پای صندوق‌های رأی می‌روند که طرفدار جریانات «تندرو» در کشور هستند. رئیس جمهور بعدی نماینده جریان تندرو خواهد بود؛ یا جلیلی یا احمدی نژاد. احمدی نژاد اگر مجال حضور در انتخابات را پیدا کند، تحت عنوان نامزد «جبهه پایداری» پا به عرصه نمی‌گذارد. به احتمال زیاد شورای نگهبان احمدی نژاد را تایید صلاحیت نمی‌کند. جریان تندرو به جز احمدی نژاد یک نامزد دیگر را به عرصه انتخابات خواهد فرستاد که در آن فضا شخصی همانند آقای سعید جلیلی از بیشترین شانس برای رییس جمهور شدن برخوردار خواهد بود.

فهمیدن اینکه نماینده‌ای در تهران خانه دارد یا نه، راحت نیست

یکی از بحث‌هایی که از روز‌های ابتدای تشکیل مجلس یازدهم به آن پرداخته شد، موضوع ودیعه مسکن نمایندگان بود. البته در مجالس گذشته نیز این موضوع وجود داشت و این مبالغ به نمایندگان پرداخت می‌شد، در این باره برخی از نمایندگان به ویژه تعدادی از نمایندگان تهران کمپینی به راه انداختند که این ودیعه را دریافت نخواهند کرد، آخرین اقداماتی که در هیات‌رئیسه در این حوزه انجام شده چیست؟ سیدامیرحسین قاضی‌زاده، نایب‌رئیس اول مجلس گفت: ما در هر دوره مجلس نمایندگان زیادی داریم که از شهرستان رای می‌آورند و به تهران می‌آیند، ولی بحث منازل سازمانی مانند سایر دستگاه‌ها، در مجلس پیش بینی نشده است. البته این موضوع را باید در نظر گرفت که برخی از نمایندگان درست است که از شهرستان به مجلس راه پیدا کردند، اما ممکن است که در تهران مسکن داشته باشند و یا مثلا از تهران به آن حوزه انتخابی رفته باشند و به مجلس راه پیدا کردند. نفس ساکن بودن یا نبودن در تهران نشانه نیازمندی نماینده به آن ودیعه نیست مگر اینکه ما برویم و آمار کلیه نمایندگان را احصا کنیم و بررسی کنیم که این‌ها مسکن در تهران دارند یا خیر؟ که این کار هم به راحتی میسر نیست؛ بنابراین این موضوع در مجلس یازدهم مطرح شد که این ودیعه مسکن به صورت داوطلبانه باشد و نمایندگانی که مایل به استفاده نیستند این ودیعه را دریافت نکنند.
 
آشنا: ظریف نام و مرام مصدق را زنده کرد

مشاور رئیس‌جمهور با اشاره به جلسه شب گذشته شورای امنیت سازمان ملل، گفت: ظریف نام و مرام مصدق را در استدلال حقوقی و بین‌المللی زنده کرد. متن توییت حسام الدین آشنا به شرح زیر است: ایران به قامت تاریخ بلندش برای دفاع از حقوق و منافع خود در شورای امنیت ایستاد. ظریف نام و مرام مصدق را در استدلال حقوقی و بین‌المللی زنده کرد. کدخدا هم حتی نتوانست رعیتش را با خود همراه کند چه برسد به روسیه و چین! استکبار حیله‌های دیگری هم در آستین دارد. هوشیار باشیم.
 
شرط میرلوحی برای حذف شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان

عضو حزب اتحاد ملت گفت: کرونا مانع برگزاری جلسات شورا شده وگرنه دلیلی وجود ندارد که در برگزاری جلسات وقفه‌ای ایجاد شود. به هر حال جریان اصلاحات به میل خودش از حضور در انتخابات کناره‌گیری نکرده است بلکه بحث رد صلاحیت‌ها و نظارت استصوابی موجب شده که اصلاح‌طلبان نتوانند در انتخابات شرکت کنند.سیدمحمود میرلوحی، عضو حزب اتحاد ملت، درباره جلسه تشکیل ندادن شورای عالی سیاستگذاری از انتخابات دوم اسفند به بعد و گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر برچیده شدن احتمالی این شورا گفت: بر این باورم که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان جلسات خود را به روال گذشته برگزار کند و اقدامات خود را ارزیابی کرده و گزارشی را نیز به خاتمی و جریان اصلاحات ارائه دهد و نظر و پیشنهادات خود را برای حل مسائل بیان کند. به هر حال قبل از شورای عالی، شورایی به نام شورای هماهنگی احزاب وجود داشت که این شورای توان و ظرفیتی داشته ولی نتوانست در یک زمانی، پاسخ لازم را به نیاز یک جریان ارائه دهد.

او افزود: تا اینکه شورای عالی با تغییراتی که ایجاد کرد و یکی از آن تغییرات، گسترده تر شدن احزاب بود؛ از ۱۸ حزب به ۲۸ حزب رسیدیم. با این وصف، شخصیت‌های حقیقی هم در کنار این تعداد حزب قرار گرفتند. از شورای عالی استان‌ها گرفته تا شورای عالی تهران و فراکسیون امید در کنار این شورا قرار گرفتند. تقریبا جمع فراگیرتری از شورای هماهنگی تشکیل شد و جلساتی را برگزار کردند و در دو دوره قبل نیز اقداماتشان نسبتا ناموفق بوده است. به هر حال در حال حاضر هم که جلسه ای تشکیل نداده‌اند باید بیایند دلایل خود را توضیح دهند و یا گزارش و جمع‌بندی از عملکرد خود ارائه دهند تا از گزارش‌شان مشخص شود که نواقص چه بوده تا در دوره چهارم شورا، برای انتخابات ۱۴۰۰، سازوکاری تعیین شود. به بیانی آیا همین سازوکار فعلی باقی بماند یا باید سازوکار جدید اندیشید تا پاسخگوی نیازها باشد.
 
نامه امارات به شورای امنیت سازمان ملل درباره برجام

امارات متحده عربی در نامه به شورای امنیت سازمان ملل، درباره نقض برجام توسط ایران ابراز نگرانی کرد. رسانه‌های سعودی از قبیل الشرق الاوسط و الحدث گزارش دادند، امارات متحده عربی در نامه به شورای امنیت سازمان ملل درباره آنچه «نقض توافق هسته‌ای (برجام) از سوی ایران» خوانده شده، «ابراز نگرانی» کرد. در حالی که امارات متحده عربی برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل به عنوان عضو غیردائم این شورا بین سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ تحرکات خودش را تشدید کرده است، این کشور حاشیه جنوبی خلیج فارس نامه‌ای با موضوع برجام و ایران به شورای امنیت ارسال کرد.

طبق گزارش رسانه‌ها، امارات متحده عربی در این نامه نگرانی خودش را درباره نقض برجام از سوی ایران ابراز کرد. ابراز نگرانی امارات متحده عربی در شرایطی مطرح شده که این کشور طی سال‌های اخیر همنوا با مواضع غیرقانونی آمریکا و عربستان سعودی درباره برجام، از خروج واشنگتن از این توافق حمایت کرده است. پیش از این نماینده عربستان سعودی در سازمان ملل اعلام کرده بود که ریاض خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران است و در این باره با روسیه و چین در ارتباط است.
 
گله روحانی در جلسه امروز هیات دولت

روحانی گفت: من در جلسه امروز از مسئولین گله کردم چرا وامی که قرار بوده به دلیل کرونا به صنایع و مشاغل آسیب دیده تعلق بگیرد، تاکنون پرداخت نشده است که قرار شد سریعا این وام پرداخت شود.حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی صبح امروز چهارشنبه در جلسه هیات، با تاکید بر اینکه دولت تمام تلاش خود را برای پیشبرد اهداف اقتصادی انجام خواهد داد، گفت: علیرغم همه کوشش و تلاش ها، شرایط آسانی نیست. کشور با تحریم و همچنین بیماری کرونا رو به رو است. بنابراین این مشکلات به وجود آمد اما مردم عزیز ما بدانند که تمام توان خود را به کار خواهیم گرفت.روحانی افزود: من در جلسه امروز از مسئولین گله کردم چرا وامی که قرار بوده به دلیل کرونا به صنایع و مشاغل آسیب دیده تعلق بگیرد، تاکنون پرداخت نشده است که قرار شد سریعا این وام پرداخت شود.
 
توئیت ظریف پس از نشست سران آستانه

وزیر خارجه کشورمان اعلام کرد که در نشست مجازی آستانه طرفین بر ادامه همکاری‌ها برای کاهش تنش در سوریه و تسهیل کمک‌های بشردوستانه تاکید کردند. محمد جواد ظریف در حساب توئیتری خوددرباره نشست سه جانبه مجازی کشور‌های ضامن آستانه نوشت: همین الان نشست سه جانبه درباره سوریه به میزبانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور به پایان رسید. طرفین در این نشست بر ادامه هماهنگی‌ها میان ایران، روسیه و ترکیه به عنوان کشور‌های ضامن، تمرکز بر کاهش تنشها، روند سیاسی و تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه تاکید کردند. وی در پایان تاکید کرد که صلح در سوریه در دسترس خواهد بود.

حال بورس خوب است؛ شاخص بر مدار سبز

امروز شاخص کل با 66044 واحد صعود معادل 4.27 درصد به یک میلیون و 612 هزار و 889 واحد، شاخص‌ قیمت وزنی - ارزشی با 17479 واحد افزایش معادل 4.27 درصد به 426 هزار و 872 واحد، شاخص کل هم وزن با 13321 واحد رشد معادل 2.94 درصد به 466 هزار و 359 واحد، شاخص قیمت هم وزن با 8780 واحد افزایش معادل 2.94 درصد به 307 هزار و 384 واحد، شاخص آزاد شناور با 79428 واحد افزایش معادل 3.88 درصد به 2 میلیون و 127 هزار و 984 واحد، شاخص بازار اول با 54638 واحد افزایش معادل 4.69 درصد به یک میلیون و 218 هزار 950 واحد و شاخص بازار دوم با 107387 واحد صعود معادل 3.59 درصد به 3 میلیون و 99 هزار و 603 واحد رسید. در داد و ستدهای امروز بورس، در یک میلیون و 391 هزار نوبت معاملاتی، 9 هزار و 180 میلیارد برگه اوراق بهادار به ارزش 137 هزار و 408 میلیارد تومان در بورس معامله شد.

 کدامیک از معاملات امروز بورس ابطال شد؟

بورس تهران اعلام کرد: ناظر بازار در اطلاعیه‌ای از عدم تأیید معاملات امروز نماد دارا یکم خبر داده است.

در این اطلاعیه آمده است:

«با توجه به اختلاف قابل توجه قیمت سفارشات وارد شده با خالص ارزش روز دارایی‌های صندوق سرمایه‌گذاری واسطه‌گری مالی یکم «دارا یکم» در روز جاری مورخ ۹۹/۴/۱۱ سفارشات در نماد مذکور مورد تأیید نبوده است.

چند میلیون نفر در عرضه اولیه امروز شرکت کردند؟

روح الله دهقان مدیر عامل فناوری بورس تهران طی مصاحبه ای با شبکه خبر اعلام کرد:  تعداد مشتریان عرضه اولیه سیتا نسبت به سری قبل 50 درصد افزایش یافته و در عرضه اولیه امروز، 4.5 میلیون نفر مشارکت کردند. به گفته دهقان در عرضه اولیه قبلی 2.5 میلیون نفر و در دو عرضه اولیه قبل از آن هر کدام 3 میلیون نفر مشارکت کرده بودند. در این عرضه اولیه به صورت دقیق 4 میلیون و 480 هزار کد معاملاتی مشارکت کردند که به هر کد معاملاتی 229 سهم به قیمت 471 هزار تومان تخصیص یافت. با توجه به خبر تصویب افزایش قیمت حدود 30 درصدی قیمت سیمان مشارکت خوبی از این عرضه اولیه شد و پیش بینی می شود قیمت هر سهم سیتا، دستکم تا پایان تابستان به بالای 3500 تومان برسد. جزئیات بیشتر

معامله آپارتمان در بورس از هفته آینده

مدیرعامل بورس تهران گفت: یکی از اهداف بورس جدید املاک، سرمایه گذاری و پس انداز سالانه در بخش مسکن به صورت متری خواهد بود. علی صحرایی افزود: هفته آتی بورس املاک و مستغلات و امتیازات راه اندازی خواهد شد که طبق اصل ۳۱ قانون اساسی دولت موظف است برای اقشار کم توانمند جامعه با اولویت و کارگران مسکن را فراهم کند. وی گفت: در این بورس امتیازات، پروژه‌ها و زمین لازم برای اینها عرضه خواهد شد. صحرایی افزود: بورس جدید در این زمینه افتتاح خواهد شد و پنجمین بورس کشور می‌باشد و کار تخصصی این بورس معاملات دارایی‌های مالی مبتنی بر املاک برای تأمین مالی است. وی گفت: در این بورس آپارتمان هم معامله می‌شود. صحرایی افزود: هدف اول پایین آمدن قیمت نهایی برای مصرف کنندگان است و اطلاعات بیشتری در اختیار مردم قرار بگیرد و هدف دوم این بورس سرمایه گذاری و پس انداز سالانه در مسکن به صورت متری خواهد بود و نگرانی افزایش قیمت‌ها را برطرف کند.

عرضه مسکن در بورس یک امر پیچیده است

اسلامی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به طرح پیش فروش متری مسکن در بورس گفت: عرضه مسکن در بورس یک امر پیچیده است و امر ساده ای که سریع بشود انجام شود نیست. وی با بیان اینکه صندوق سرمایه‌ای زمین و مسکن را شکل داده‌ایم و با بورس هم مذاکره کرده‌ایم تا مردمی که نیازمند خانه نیستند اما علاقمند هستند در صنعت زمین و مسکن سرمایه گذاری کنند بتوانند منابع خود را به سهم و سهام تبدیل کنند، تصریح کرد: امیدواریم این طرح به زودی به نتیجه برسد.
دلار در صرافی‌ بانکی در کانال ۱۸ هزار تومان معامله شد

در معاملات امروز (چهارشنبه یازدهم تیرماه 99) بازار ارز، شاهد افت نسبی نرخ دلار و ثبات نرخ یورو در صرافی های بانکی سطح کشور هستیم. به گونه ای که هر اسکناس دلار آمریکا در این صرافی ها، به نرخ 18900 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل به نرخ 18950 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته می شود که نسبت به روز قبل، 40 تومان ارزان تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور، به نرخ 21000 تومان از مردم خریداری می شود و در مقابل بدون تغییر نسبت به روز سه شنبه، به قیمت 21100 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته می شود.

صادرات گاز ایران به ترکیه از سرگرفته شد

محمدرضا جولایی، سرپرست مدیریت دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: صادرات گاز ایران به ترکیه از ساعت ١۴ و ١٠ دقیقه امروز ١١ تیرماه از سر گرفته شد. وی تصریح کرد: صادرات گاز ایران به ترکیه با همان تعهدات قبلی ادامه خواهد داشت.

طلای سیاه گران شد

پس از اینکه آمارها نشان داد که ذخایر نفت خام آمریکا بیش از انتظار کاهش یافت که نشان از بهبود تقاضا حتی با وجود شیوع ویروس کرونا در سراسر جهان دارد، قیمت نفت در معاملات امروز افزایش یافت. هر بشکه نفت برنت با 1.18 دلار افزایش 42.45 دلار فروخته شد و هر بشکه نفت خام آمریکا با 1.13 دلار افزایش 40.40 دلار معامله شد. نفت برنت روز گذشته بیش از یک درصد و نفت خام آمریکا 1.1 درصد از ارزش خود را از دست دادند. آمارهای امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت خام و بنزین آمریکا، هفته گذشته، بیش از انتظار کاهش یافت درحالی‌که ذخایر فرآورده های نفتی افزایش یافت. ذخایر نفت خام 8.2 میلیون بشکه کاهش یافت و به 537 میلیون بشکه رسید. درحالی که تحلیلگران انتظار کاهش 710 هزار بشکه‌ای را داشتند. آمارهای رسمی اواخر امروز منتشر خواهد شد. از دیگر عوامل تقویت‌کننده قیمت‌ها، کاهش تولید اوپک به کمترین میزان در 2 دهه گذشته در ماه ژوئن بوده است. بر اساس بررسی رویترز، 13 عضو اوپک در ماه ژوئن، پس از موافقت با توافق کاهش تولید، به طور متوسط 22.62 میلیون بشکه در روز تولید داشتند که 1.92 میلیون بشکه در روز از ماه می کمتر است. به نقل از فارس؛ اقتصاددان های بانک ING گفتند: «کاهش تولید اوپک بدان معناست که کشورهای عضو این سازمان بیش از تعهدشان در ماه ژوئن به کاهش تولید پایبند بودند و به رقم 107 درصد می‌رسد.»

گرانی طلا در بازار فلزات گران بها

قیمت طلا در معاملات امروز افزایش یافت و در اطراف بالاترین رقم 8 سال گذشته در نوسان است. علت این افزایش‌ها، تشدید ابتلای بیماری کرونا در آمریکاست که امید به بهبود سریع اقتصادی را کم کرده است و سرمایه‌گذاران را به سوی طلا به عنوان دارایی امن سوق داده است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی با 7.51 دلار افزایش 1788.47 دلار فروخته شد. این فلز گرانبها  روز گذشته به 1785.6 دلار که بالاترین رقم از اوایل اکتبر 2012  به شمار می رود، رسید. کارشناس بیمارهای عفونی دولت هشدار داد اگر شیوع کنونی کرونا در آمریکا کنترل نشود، موارد جدید می‌تواند دو برابر شود. استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری و جرم پاول، رئیس فدرال رزرو، دیروز متعهد شدند تا برای اقتصاد آمریکا کار بیشتری انجام دهند. طلا از اقدامات گسترده محرک اقتصادی از سوی بانک‌های مرکزی سود می‌برد زیرا این فلز گران‌بها تاحدی زیادی به عنوان مانعی در برابر تورم و بازپرداخت ارز دیده می‌شود.

سکه در بازار امروز به چند میلیون رسید؟

در جریان معاملات بازار آزاد تهران، امروز چهارشنبه ۱۱ تیرماه ۱۳۹۹ قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۹ میلیون و ۳۰ هزار تومان، هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۸ میلیون و ۵۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان، ربع سکه ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و سکه یک گرمی یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان است. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۸۶۳ هزار و ۳۷۸ تومان است.

سود هنگفت واردات روغن در جیب ۴ نفر

ایران در تامین بیش از ۹۰ درصد روغن مورد نیاز داخلی به خارج وابسته است که بسیاری از دست اندرکاران بخش کشاورزی این وابستگی را درد بزرگ برای وزارت جهاد کشاورزی می دانند. آمارها نشان می دهد که طی ۴۰ سال اخیر انحصار واردات دانه های روغنی در دستان ۴ تا ۵ نفر از واردکنندگان موجب شده که ضریب خوداتکایی روغن در کشور افزایش نیابد و همچنان در تامین روغن مورد نیاز به کشورهای بیگانه وابسته باشیم. بسیاری از مسئولان براین باورند که بدعهدی دولت در اجرای قانون خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله دانه های روغنی موجب شده تا کشاورزان رغبتی به کشت نداشته باشند. /باشگاه خبرنگاران

ماسک اجباری از ضربه به رشد اقتصادی جلوگیری می‌کند

طبق یافته‌های گلدمن ساکس، قانون ماسک اجباری توسط دولت نه تنها نرخ روزانه موارد ابتلا به کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد، بلکه به جای تمدید قرنطینه، می‌تواند جلوی ضربه ۵ درصدی به رشد اقتصادی آمریکا را بگیرد.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: