کد خبر: ۱۴۰۴۳۸
تاریخ انتشار: ۰۰:۰۳ - ۲۶ تير ۱۳۹۹
صد و بیست و هفتمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند:یک نماینده: ۲۰ درصد خانه‌های تهران خالی است / دانشگاه علوم پزشکی: سرایت ویروس کرونا در قم سه تا پنج برابر افزایش یافته است و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.

 توضیح زنگنه در خصوص تغییر طرح سهمیه‌بندی بنزین

وزیر نفت گفت: درصورت تبدیل طرح مجلس به قانون در رابطه با اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین، وزارت نفت از آن اطاعت خواهد کرد.
  بیژن نامدار زنگنه با بیان اینکه وزارت نفت برای اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین - مبنی بر تغییر سهمیه بنزین از هر خودرو به هر خانوار - برنامه‌ای ندارد، تاکید کرد: اصلا ما فعلا چنین برنامه‌ای نداریم و من که هیچ وقت برنامه نداشتم و دولت نیز فعلا هیچ پیشنهادی نداده است.  
طبق اعلام وزارت نفت، وی اظهار کرد:  ظاهرا دوستانی از نمایندگان مجلس چنین برنامه‌ای دارند که درصورت طی شدن مراحل قانونی آن و تبدیل به قانون، آنگاه همه باید از قانون اطاعت کنیم. وزیر نفت همچنین درخصوص برنامه‌های وزارت نفت برای برقراری ارتباط مجدد گازی با ترکمنستان، گفت: باید با آن‌ها مذاکره کنیم، چراکه حل این مسئله منوط بر مذاکره است و تا قبل مذاکره نمی‌توان پیش‌بینی مشخصی داشت.
 
عزیزی: ۲۰ درصد خانه‌های تهران خالی است

ابراهیم عزیزی، نماینده مجلس یازدهم در صحن علنی امروز و در موافقت با طرح دوفوریتی اصلاح ماده ۵۴ مکرر مالیات مستقیم گفت: مردم امروز منتظر تصمیم عاقلانه مجلس درباره مسکن هستند و اگر با این موضوع عقلایی برخورد نکنیم تاثیر زیادی بر حوزه مسکن خواهد گذاشت. او ادامه داد: بر اساس استانداردای بین المللی ۴ تا ۵ درصد خانه خالی آمار پذیرفته شده است، اما در کشور حدود ۱۰ و در تهران نزدیک ۲۰ درصد خانه‌ها خالی است. عزیزی تصریح کرد: باید سمت ساخت مسکن برویم و این موضوع با تولید آن منافاتی ندارد، مردم توقع دارند به مسئله واقع بینانه نگاه شود. نماینده مجلس یازدهم گفت: دولت انگیزه جدی و لایحه‌ای در این حوزه نداشته است. او اظهار کرد: مسکن باید تجاری سازی شود وزارت اقتصاد آمار می‌دهد که در سال ۸۵، ۴.۲ درصد خانه‌ها خالی بوده است که در سال ۹۹ احتمالا این آمار به بالای ۱۵ درصد می‌رسد. عزیزی یادآور شد: بازار مسکن دچار دلالی است. چه پاسخی برای ۲ میلیون و ۵۸۷ هزار واحد خالی عرضه نشده وجود دارد؟ باید این موضوع با اولویت به صورت اضطراری حل شود و مردم منتظر جلوگیری از احتکار مسکن هستند.

دانشگاه علوم پزشکی: سرایت ویروس کرونا در قم سه تا پنج برابر افزایش یافته است

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: میزان سرایت ویروس کرونا در قم در هفته‌های اخیر سه تا پنج برابر افزایش‌یافته است که در این شرایط تجمعات باید به حداقل ممکن برسد و مردم نیز پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. محمدرضا قدیر روز چهارشنبه در چهل و پنجمین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران قم گفت: در روز‌های اخیر شاهد افزایش نمونه‌های مثبت کرونا در کشور هستیم. وی افزود: یکی از تحقیقات معتبر انجام‌شده در اروپا نشان از دیده شدن جهش در ویروس کووید ۱۹ است که با این جهش میزان سرایت ویروس افزایش‌یافته است. تا یک ماه قبل تعداد تست‌های مثبت انجام‌شده در استان کمتر از ۱۵ درصد از کل تست‌های انجام‌شده بود که امروز این آمار به ۵۰ درصد افزایش‌یافته و این جهش در ویروس کرونا مورد تایید وزارت بهداشت نیز قرارگرفته است. وی ادامه داد: در تحقیقات انجام‌شده، اگرچه میزان سرایت این بیماری افزایش‌یافته، ولی خوشبختانه میزان مرگ‌ومیر این بیماری با جهش صورت گرفته افزایش نیافته است.

واکنش همایون شجریان به ادعای احمدی نژاد

محمود احمدی‌نژاد در گفت‌وگویی، از عملکرد دوران ریاست دولت خود در حوزه موسیقی دفاع کرد. او در بخشی از سخنانش، به ممنوعیت فعالیت محمدرضا شجریان اشاره کرد؛ ممنوعیتی که اتفاقا در همان دولت اتفاق افتاد، هر چند که در این مصاحبه اعلام شد: «شجریان را دوست دارم و هرکس در انتخابات می‌تواند به هر کسی که دوست دارد، رای بدهد». او در بخشی از سخنان خود به دیدار اسفندیار رحیم‌مشایی، معاون وقت خویش که این روز‌ها در زندان است، با محمدرضا شجریان اشاره کرد. درباره درستیِ این سخنان، نظر همایون شجریان را جویا شدیم. همایون شجریان در پاسخ به این سخنان، با اشاره به شرایط این روز‌های پدرش، به ایسنا اعلام کرد: «درباره این موضوع، پدر در شرایطی نیستند که صحبت کنند. ملاقاتی که در مصاحبه به آن اشاره می‌کند، این تصور را پیش می‌آورد که پس از انتخابات ۸۸، دیداری با معاون اول رییس دولت نهم اتفاق افتاده و از سوی پدر هم هیچ‌گاه به آن اشاره‌ای نشده است. در همین‌جا قویا چنین مطلبی را تکذیب می‌کنم. به هیچ وجه این‌گونه صحت ندارد.» او افزود: «خاطرم است در سال ۸۷ اواخر دوره اول دولت و پیش از انتخابات بعدی، ماجرایی که به نظر پدر برنامه‌ریزی شده می‌توانست باشد، عصبانی‌شان کرده بود. پس از عمل جراحی ریه که عده‌ای از هنرمندان و بازیگران به دیدار و عیادت پدر می‌روند، یکی از هنرمندان پیشکسوت، با معاون یادشده سرزده وارد می‌شود و پدر متعجب از حضور ایشان، بر خلاف میل و به شرط ادب، سکوت می‌کنند و چیزی نمی‌گویند. از جزییات خواسته ایشان بی‌اطلاع هستم، همین‌قدر می‌دانم که گویا پیشنهاد‌هایی مطرح می‌شود که پدر با بی‌اعتنایی، با آن‌ها مخالفت می‌کنند و ایشان جمع را ترک می‌کند.»

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور: برای زلزله بالای ۷ ریشتری مشکل قبر هم داریم

 اسماعیل نجار در جلسه جلسه ستاد محلی پیشگیری هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهر تهران اظهار کرد: بعد از زلزله دماوند و فیروزکوه، جلسه مفصلی با حضور کارشناسان موسسه ژئوفیزیک تشکیل دادیم تا رفتار مردم در ارتباط این زلزله و گسل‌ها را بررسی کنیم. همچنین پس از پایان هر زلزله و زلزله اخیر، گزارشی از مؤسسه ژئوفیزیک تهیه می‌شود که در پایان این گزارش مسئولان مربوطه در این موسسه یادآوری می‌کنند که زلزله خبر نمی‌کند و همواره باید آماده باشیم. رئیس سازمان مدیریت بحران کشور تصریح کرد: رفتار مردم در برابر زلزله ملارد علی‌رغم همه اقدامات و آموزش‌ها، خیلی مناسب نبود و تهرانی‌ها غافلگیر شدند همچنان تردد در آن مقطع در شهر تهران بسیار سخت و دشوار بود لذا همواره باید آمادگی لازم را در این مواقع داشته باشیم. نجار همچنین با اشاره به اینکه چنانچه زلزله بالای ۷ ریشتری در تهران بیاید شرایط سخت و دشواری را در پی خواهیم داشت، گفت: بنابر اعلام سازمان مسئولان بهشت زهرا (س) تعداد قبور حدود ۲۵ هزار قبر پیش‌بینی شده است، اما کافی نیست. وی افزود: یکی از موضوعاتی که به‌صورت جدی پیگیری شده، مسئله پد‌های بالگرد در تهران است که این مسئله مصوب و مشخص شده و جا‌هایی که امکان فرود بالگرد‌ها وجود دارد نیز تعیین شده است و از ظرفیت‌های نیرو‌های نظامی نیز استفاده خواهیم کرد.
 
 آخرین وضعیت حاجی دلیگانی پس از ابتلا به کرونا

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای که به کرونا مبتلا شده بود، در حال حاضر رو به بهبودی است.حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای از چند روز پیش به کرونا مبتلا شده و در قرنطینه خانگی بود.وی امروز چهارشنبه در گفتگو با فارس از روند بهبودی خود خبر داد و گفت: امروز باید تست دیگری بدهم و اگر مشکلی نداشته باشم هفته آینده می‌توانم در جلسات مجلس حضور یابم.تا کنون ۱۵ نماینده به کرونا مبتلا شدند که عیسی جعفری نماینده بهار و کبودرآهنگ روز گذشته به دلیل ابتلا به کرونا درگذشت.
 
علت تعلل دولت در معرفی وزیر پیشنهادی صمت

معاون پارلمانی رئیس جمهور گفت: منتظر هستیم که نمایندگان مجلس یازدهم،‌ مصوبه مجلس قبلی مبنی بر تشکیل وزارت بارزگانی را تعیین تکلیف کنند و آقای رئیس‌جمهور بر اساس آن یک یا دو وزیر به مجلس معرفی کند.حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت طی سخنانی درباره تشکیل وزارت بازرگانی اظهار داشت: نمایندگاه مجلس دهم طرح تشکیل وزارت بازرگانی را تصویب کردند که در شوای نگهبان نسبت به تبصره یک این طرح ایراد گرفته شد که در صورت تبدیل این طرح به مصوبه و قانون، رئیس‌جمهور باید یک یا دو وزیر معرفی کند؟.وی افزود: این طرح اکنون در مجلس شورای اسلامی است و مصوبات مجلس که مورد ایراد شورای نگهبان قرار می‌گیرد، مادامی که ایراد آن رفع نشود، در دستورکار مجلس خواهد ماند. ما منتظر هستیم که نمایندگان مجلس یازدهم،‌ مصوبه مجلس قبلی مبنی بر تشکیل وزارت بارزگانی را تعیین تکلیف کنند و آقای رئیس‌جمهور بر اساس آن یک یا دو وزیر به مجلس معرفی کند.معاون پارلمانی رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: من در این باره با آقای قالیباف رئیس محترم مجلس شورای اسلامی و با رئیس کمیسیون اجتماعی که کمیسیون تخصصی ذیربط است صحبت داشتم و منتظر هستیم این مصوبه در اسرع وقت تعیین تکلیف شود که آقای رئیس‌جمهور بر اساس آن برای معرفی یک یا دو وزیر تصمیم بگیرد.
 
استیضاح رئیس جمهور نه تنها ضرورت ندارد بلکه خود مشکل آفرین است

رئیس کمیسیون اصل نود مجلس اظهار داشت: این که به ویژه در فضای کنونی مسائل از طریق استیضاح رئیس جمهور پیگیری شود، نه تنها این امر ضرورتی ندارد بلکه مشکل آفرین است و موجب وقفه در انجام امور می‌شود.پژمانفر خاطرنشان کرد: استیضاح در شرایط کنونی به حل مشکلات کمکی نمی‌کند بلکه مشکلی بر مشکلات دیگر می‌افزاید و کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ دچار مشکلات بیشتر خواهد کرد.وی افزود: من از ابتدا در گروه استیضاح‌کنندگان رئیس جمهور نبودم و با این کار مخالفت داشتم.رئیس کمیسیون اصل نود مجلس در پایان گفت: امیدواریم دولت از فرصت ایجاد شده از ناحیه رهبر معظم انقلاب و از حمایت‌های مقام معظم رهبری استفاده لازم را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ داشته باشد و به مردم خدمت کند.
 
بلژیک پرونده ۴ ایرانی را به «دادگاه کیفری» ارجاع داد

برخی منابع رسانه‌ای گزارش دادند که دادستانی بلژیک در پرونده ادعایی علیه ۴ ایرانی به اتهام تلاش برای اقدام تروریستی، این پرونده را به دادگاه کیفری ارجاع داده است.با گذشت بیش از یک سال از بازداشت چند ایرانی شامل «اسدالله اسدی» دبیرسوم سفارت ایران در اتریش به اتهام تلاش برای بمبگذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس، برخی رسانه‌ها از اقدام دادستانی بلژیک در ارجاع پرونده ۴ ایرانی به دادگاه کیفری خبر دادند.۱۱ تیر ماه ۱۳۹۷ بلژیک و اتریش، همزمان با سفر «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران به اروپا، اعلام کردند پنج نفر از جمله یک دیپلمات ایرانی را به ظن تلاش برای بمبگذاری در نشست گروهک تروریستی منافقین در پاریس بازداشت کرده اند.بر اساس اعلام بلژیک یک زوج ایرانی‌الاصل به این اتهام در پاریس بازداشت شدند و بروکسل مدعی شد، یک دیپلمات ایرانی هم با این زوج در ارتباط بوده است.از سوی دیگر در همان زمان عنوان شد که یک دیپلمات ایرانی در ایالت «بایرن» آلمان (اسدالله اسدی دبیر سوم سفارت ایران در اتریش) بازداشت شده و قرار است برای سپری کردن روند استرداد به بلژیک، در دادگاهی در «بامبرگ» حاضر شود.
 
  رئیس کمیسیون اصل نود انتخاب شد

با اکثریت آرای نمایندگان نصرالله پژمانفر به عنوان رئیس کمیسیون اصل نود مجلس انتخاب شد.در نشست علنی امروز (چهارشنبه ۲۵ تیرماه) مجلس با اکثریت آرای نمایندگان حجت الاسلام نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد رئیس کمیسیون اصل نود مجلس شد.نمایندگان از میان ۴ گزینه مطرح برای ریاست اصل نود نصرالله پژمانفر را به عنوان رئیس این کمیسیون انتخاب کردند.نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد، حسن شجاعی علی‌آبادی نماینده مردم ابهر، سید نظام الدین موسوی نماینده مردم تهران و سید محمود نبویان نماینده مردم تهران کاندیدا‌های ریاست کمیسیون اصل ۹۰ بودند.
 
 پاسخ مستند به یک ادعا علیه وزیرخارجه

احمد توکلی در اظهاراتی با اشاره به گفت و گوی یک نماینده با محمد جواد ظریف مدعی شده که وزیر امور خارجه برجام را نخوانده بود. یک کارشناس ستاد برجام وزارت امور خارجه، با اشاره به اظهارات اخیر احمد توکلی درباره برجام گفت: آیا آقای توکلی که معروف به خداترسی و پایبندی به اخلاق هستند، می‌توانند پاسخگوی این ادعای سنگین خود در محضر عدل الهی باشند؟ این در حالی است که بسیاری از عبارات و جملات کلیدی برجام اصولا نگارش ظریف است و بسیاری از متون پیشنهادی طرف‌های دیگر توسط وزیر امور خارجه به چالش کشیده شده و تغییر یافتند. آقای توکلی در مهر ۱۳۹۴ و در زمان تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی خطاب به نمایندگان فرمودند "من با این موی سفید و به عنوان یک اقتصاددان به شما می‌گویم اگر برجام را به سرانجام نرسانیم دچار مشکل می‌شویم"، حال به جای آنکه به مردم توضیح دهند که این ترامپ بود که این توافق را «یکطرفه به نفع ایران» و «شرم‌آورترین توافق در تاریخ آمریکا» خوانده و لذا از آن خارج شده و مشکلات اقتصادی حاضر را برای کشور ایجاد کرد، در کمال تعجب تلاش می‌کنند از آمریکا و رئیس‌جمهور آن سلب مسئولیت کرده و مذاکره‌کنندگان ایرانی را مسبب قلمداد نمایند! /ایرنا

وزارت نفت درباره اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین تابع تصمیم مجلس است

بیژن زنگنه، وزیر نفت:در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون درباره اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین، وزارت نفت از آن اطاعت خواهد کرد. وزارت نفت برای اصلاح طرح سهمیه‌بندی بنزین، مبنی بر تغییر سهمیه بنزین از هر خودرو به هر خانوار، برنامه‌ای ندارد؛ به هیچ‌وجه تاکنون چنین برنامه‌ای نداریم و من که هیچ وقت برنامه نداشتم و دولت نیز تاکنون هیچ پیشنهادی نداده است. ظاهرا دوستانی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی چنین برنامه‌ای دارند که در صورت طی شدن مراحل قانونی آن و تبدیل به قانون، آن‌گاه همه باید از قانون اطاعت کنیم. وی درباره برنامه‌های وزارت نفت برای برقراری ارتباط دوباره گازی با ترکمنستان، تصریح کرد: باید با آن‌ها مذاکره کنیم، زیرا حل این مسئله منوط به مذاکره است و پیش از مذاکره نمی‌توان پیش‌بینی مشخصی داشت. /ایرنا

تهران چند بار کن فیکون شده است

پیروز حناچی گفت: کلانشهر تهران و اساسا همه کلانشهر‌ها مستعد بحران‌ها هستند بخشی از این‌ها با رعایت استاندارد‌ها قابل پیشگیری است، ما در شهری زندگی می‌کنیم که طی چندین بار در آن زلزله رخ داده است. همکاران من در مترو در عمق ۱۲ متری با آجر برخورد می‌کنند که این نشان می‌دهد این شهر در طول تاریخ چندبار کن فیکون شده است. زلزله یک واقعیت است و اصلی‌ترین و مهم‌ترین بحران ماست. البته که تنها بحران ما نیست. ما به طور متوسط هر ۱۰ سال یکبار در کشورمان یک زلزله سنگین را تجربه می‌کنیم. پس زلزله یک واقعیت در این سرزمین است و باید یاد بگیریم که چطور با آن مقابله کنیم.

روزانه ۱۵۰۰ میلیارد تومان نقدینگی جذب بورس می‌شود

محمدرضا پورابراهیمی داورانی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به این که روزانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان منابع نقدی جذب بازار سرمایه می‌شود، گفت: این حجم نقدینگی در صورت عدم جذب در بازار سرمایه می‌توانست اثرات منفی بر حوزه اقتصادی کشور داشته باشد. /تسنیم

چه کسی پشت صحنه تخریب رابطه دولت و مجلس جدید است؟

عباس سلیمی نمین تحلیلگر سیاسی اصولگرا در بخشی از گفتگوی تفصیلی خود با خبرآنلاین در واکنش به اقدامات برخی از نمایندگان مجلس در تخریب رابطه دولت و پارلمان، اظهار داشت: برخی از عناصر سطحی سیاسی که در مجلس حضور دارند، تحت تاثیر آقای احمدی نژاد تلاش می‌کنند که رابطه دولت و مجلس را خراب کنند. این افراد با ایجاد تقابل میان این دو قوه می‌خواهند اهداف خود را به پیش ببرند. من به صراحت می‌گویم این دسته از نمایندگان مجلس یازدهم خیرخواه کشور نیستند و قطعا فهم درستی از شرایط کشور و حتی منطقه نیز ندارند.

نمایندگان مجلس دریافته اند که نباید با دولت کشتی بگیرند

روزنامه جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود نوشت: لابد نمایندگان مجلس یازدهم از سخنان رهبری در ارتباط تصویری روز یکشنبه ۲۲ تیرماه جاری به این نتیجه رسیده‌اند که نباید به کشتی گرفتن با دولت ادامه دهند. لازم نبود نمایندگان، بعد از تذکر رهبری به این نتیجه برسند. کسانی که خود را در قد و قواره نمایندگی مردم فهیم ایران در مجلس شورای اسلامی می‌بینند قاعدتاً باید به این اندازه از درک سیاسی رسیده باشند که به شرایط حساس کشور و جهان توجه داشته و از اتخاذ مواضع خلاف موازین قانونی و شرعی در برابر دولتمردانی که با انواع تهاجم و تحریم و فشار‌های بین‌المللی مواجه هستند، پرهیز نمایند.

اگر قوانین مبارزه با پولشویی اجرا می‌شد، طبری به وجود نمی‌آمد

‏عباس عبدی طی یادداشتی با عنوان دادگاه طبری و ‏FATF‏ در شماره امروز روزنامه اعتماد نوشت: در همه جای جهان به اندازه‌ای افراد مستعد برای انجام خلاف هستند که بتوانند ‏فساد‌های کلان کنند. ولی اگر در برخی کشور‌ها این کار را نمی‌کنند، نه ناشی از ناتوانی چنین افراد مستعدی برای انجام فعالیت ‏پیچیده است که آنان بسیار زیرک‌تر و پیچیده‌تر هستند و نه از سلامت نفس مدیران آن‌ها ناشی می‌شود. علت این است که در آن ‏کشور‌ها راه‌های انجام فساد بسته شده، قانون ‏FATF‏ و سایر ‏مقررات پیشرفته بانکی برای جلوگیری از فساد و پولشویی است. قانون سوت‌زنی برای جلوگیری از فساد است.

پرونده برانکو در مهلت قانونی به CAS ارجاع شده
باشگاه پرسپولیس: خبر محرومیت صحت ندارد
 سایت باشگاه پرسپولیس نوشت: باشگاه پرسپولیس در اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچ گونه حکم محرومیتی از سوی فیفا یا دیگر مراجع بین المللی به این باشگاه ابلاغ نشده است.این باشگاه با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد هیچ‌گونه حکم محرومیتی از سوی فیفا یا دیگر مراجع بین‌المللی به باشگاه ابلاغ نشده است و خبر اعمال محرومیت به هیچ‌وجه صحت ندارد.در این اطلاعیه آمده است: در پی نگرانی‌های پیش آمده برای هواداران از ناحیه انتشار شایعاتی مبنی بر بسته شدن سه پنجره نقل و انتقالات به روی باشگاه پرسپولیس از سوی منابع غیر رسمی، باید به اطلاع عموم هواداران عزیز و افکار عمومی برساند که این خبر به هیچ‌وجه صحت نداشته و هیچ حکمی از سوی مراجع بین‌المللی علیه باشگاه ابلاغ نشده است.در این ارتباط، همان‌طور که پیش از این مورد تاکید قرار گرفت، باشگاه پرسپولیس در جریان پرونده برانکو ایوانکوویچ و دستیاران ایشان در مهلت قانونی نسبت به ارجاع پرونده به CAS اقدام کرد. با توجه با ایرادهای شکلی نسبت به ضمائم ارسالی نامه ای از سوی آن دادگاه ارسال شد که با رفع اشکال، پاسخ مناسب همین امروز ارسال گردید. این در حالی بود که با توجه به زمان‌بر شدن این روال، کمیته انضباطی فیفا در روزهای گذشته در ارتباط با پرونده نامه‌ای را برای باشگاه پرسپولیس ارسال کرد.  بنا بر توضیح معاونت حقوقی باشگاه، کمیته انضباطی فیفا، حتی با این فرض که باشگاه پرسپولیس نسبت به ارجاع موضوع به دادگاه عالی ورزش اقدام نمی‌کرد با توجه به تاریخ اعلامی در نامه ارسالی خود، زمانی در چند هفته آینده را برای رسیدگی به موضوع تعیین کرده بود و بر این اساس ممکن نیست قبل از این تاریخ اقدام به اعلام نظر یا صدور رای نماید.

ادعای مدیرکل آژانس درباره ایران/خوب نیست اگر پیشرفتی حاصل نشود
 ایرنا نوشت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعای مبنی بر وجود فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده از سوی ایران، گفت که حل سریع این مساله کاملا ضروری است.
«رافائل گروسی» در گفت وگو با نشریه وال‌استریت ژورنال مدعی شد که این مساله خود به خود برطرف نخواهد شد و مستلزم همکاری با ایران است.وی ضرب‌الاجلی را برای ارائه پاسخ از سوی ایران اعلام نکرد اما اشاره کرد «خوب نیست» تا پایان ماه جاری میلادی پیشرفتی حاصل نشود.مدیرکل آژانس که به نوشته «وال استریت ژونال» رویکرد متفاوتی را از سلف خود، «یوکیا آمانو» در پیش گرفته مدعیست که عدم همکاری ایران، حل پرونده را دشوارتر می‌کند. او در ادامه اظهارات ادعایی خود افزود: این یک واقعیت است و ما باید درک کنیم که این روند، کار ما را پیچیده‌تر می‌کند. گروسی در همین حال ادعا کرد که جریانات سیاسی بر روند فعالیت‌های حرفه‌ای او بی تاثیر است. او می‌گوید که درباره آینده این پرونده گمانه‌زنی نمی‌کند و صرفا خواستار دسترسی بازرسان آژانس به مراکز ادعایی این سازمان است.آژانس بین المللی انرژی براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در مکان‌هایی در ایران مطرح کرده است.این سازمان در گزارشی ماه پیش ضمن اذعان به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام‌ شده ایران است گفت خواستار بازرسی از اماکنی بوده که ممکن است در آنها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک بر روی مواد هسته‌ای انجام شده باشند.این در حالیست که ایران بارها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعاهای رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است. هم زمان، سه کشور اروپایی انگلیس، آلمان و فرانسه، ماه گذشته تحت تاثیر فشارهای آمریکا، قطعنامه‌ای را در نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روی میز گذاشتند که در آن از ایران خواسته‌ شده به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به ۲ سایت هسته‌ای کشور پایان دهد و با آنها به طور کامل همکاری کند.این قطعنامه به رغم مخالفت جدی چین و روسیه در آژانس به تصویب رسید.
سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی در وین، تصریح کرد که جمهوری اسلامی ایران قطعنامه شورای حکام را کاملاً رد می کند و اقدام مقتضی و مناسب را در واکنش به آن اتخاذ خواهد کرد.
کاظم غریب‌آبادی با یادآوری اینکه تعهدهای کشورها در حوزه پادمان نامحدود نیست، تصریح کرد که ایران قلمرو خود را بر مبنای ادعاهای دشمنان به‌روی آژانس باز نمی‌کند.
وی به آژانس و کشورهای عضو توصیه کرده بود؛ فضای کلی روابط و همکاری‌های ایران و آژانس را در نظر بگیرند و از ایجاد یک بحران غیرضروری، پرهیز کنند.

  توقف حکم اعدام ۳ محکوم به اعدام تکذیب شد

کانال خبرگزاری فارس نوشت: پیرو درج خبری با عنوان"توقف اجرای حکم اعدام و اعاده دادرسی"، مرکز رسانه قوه قضائیه ضمن اصلاح خبر توضیح داد که اعاده دادرسی منوط به درخواست وکیل است.در خبر فارس آمده بود: پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد که به دستور «آیت‌الله رئیسی» مستند به ماده ۴۷۷ برای سه مجرم اعدامی (معروف به مجرمان آبان‌ماه) اعاده دادرسی صادر شده است.
بر این اساس اطلاعیه مرکز رسانه قوه قضائیه بدین شرح است: 
در پی انتشار خبری در یکی از خبرگزاری‌ها مبنی بر صدور دستور اعاده دادرسی سه متهم اعدامی حوادث آبان ماه، مرکز رسانه قوه قضائیه ضمن تکذیب این خبر اعلام کرد همچنانکه روز گذشته سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری اعلام کرد «ممکن است در فرایند قانونی اجرای احکام، دادرسی‌های فوق‌العاده مانند اعمال ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری چه در این پرونده و چه در سایر پرونده‌ها نتیجه پرونده را توأم با تغییر کند». بنابراین در این پرونده نیز در صورت وصول درخواست، قوه قضائیه طبق روال قانونی به آن رسیدگی خواهد کرد اما تا کنون درخواستی از جانب وکلای متهمین واصل نشده است.

 مشارکت ۴.۴ میلیون نفر در عرضه اولیه یک شرکت فرابورسی

امروز فرابورس ایران میزبان هفتمین عرضه اولیه خود در سال ۹۹ بود که طی آن ۱۵ درصد از سهام شرکت رایان هم‌افزا در بازار دوم معاملات به روش ثبت سفارش عرضه و هر سهم آن در نماد «رافزا» رقم ۲۵ هزار ریال کشف قیمت شد. به گزارش فرابورس ایران، تعداد کل سهام شرکت رایان هم افزا ۲۰۰ میلیون سهم است که از این میزان، ۳۰ میلیون سهم معادل ۱۵ درصد از کل سهام شرکت در معرض فروش قرار گرفت. امروز چهارشنبه ۲۵ تیرماه تعداد ۲۶ میلیون سهم به عموم خریداران اعم از حقیقی و حقوقی عرضه شد و تعداد ۴ میلیون سهم نیز میزان سهام قابل عرضه به صندوق‌ها است که شنبه بیست‌وهشتم تیرماه به صندوق‌های سرمایه‌گذاری با قیمت ۲۵ هزار ریال تخصیص می‌یابد. در جریان عرضه اولیه امروز در فرابورس تعداد ۴ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۷۸۵ کد معاملاتی مشارکت کردند که حداکثر ۶ سهم به ۴ میلیون و ۴۵۴ هزار و ۱۶۱ کد معاملاتی تخصیص می‌یابد.

قیمت دلار به قله ۲۳ نزدیک شد

در معاملات امروز بازار ارز، قیمت دلار و یورو به یک رکورد جدید رسیدند. بر این اساس، هر اسکناس دلار آمریکا در صرافی های بانکی و مجاز سطح کشور به نرخ 22250 تومان از مردم خریداری و در مقاب به قیمت 22950 تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته شد که نسبت به روز قبل، 200 تومان گران تر شده است. همچنین هر اسکناس یورو در این صرافی ها، به قیمت 24550 تومان از مردم خریداری شد و در مقابل با رشد 200 تومانی نسبت به روز سه شنبه، به قیمت 25250 تومان به متقاضی دریافت یورو فروخته شد.

پیشنهاد انتشار اوراق ودیعه 2 ساله بانک مرکزی

معاون اقتصادی بانک مرکزی گفت: این بانک در راستای مدیریت رشد نقدینگی و کنترل تورم در نظر دارد اوراق ودیعه با سررسید 2 ساله منتشر کند و براین اساس پیشنهاد یاد شده در شورای پول و اعتبار برای بررسی و اخذ مصوبه لازم طرح خواهد شد. پیمان قربانی در توضیح این خبر اعلام کرد، هر 100 هزار میلیارد ریال انتشار اوراق ودیعه، رشد پایه پولی و نقدینگی را به میزان 2.8 واحد درصد کاهش خواهد داد. وی یادآور شد: ابعاد فقهی انتشار اوراق یاد شده، قبلاً در شورای فقهی بانک مرکزی به تصویب رسیده و در مهر ماه سال 1397 نیز مجوز قانونی لازم از شورای عالی هماهنگی اقتصادی اخذ شده است.

خریداران سکه از بازار خارج شدند؛ حباب کاهش یافت

بازار طلا و سکه امروز با وجود رشد نرخ ارز، با افت نسبی قیمت سکه امامی مواجه شد. به گفته محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در پایان معاملات امروز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید (سکه امامی) با افت 120 هزار تومانی نسبت به روز قبل به رقم 10 میلیون و 760 هزار تومان رسید. دلیل کاهش نرخ در بازار امروز، کاهش تقاضا می باشد. در پی کاهش تقاضا و افت بهای سکه امامی، حباب سکه نیز با کاهش نسبت به روز قبل، به رقم 850 هزار تومان رسید. هر قطعه سکه تمام طرح قدیم نیز با افزایش به رقم 10 میلیون و 20 هزار تومان رسیده است. هر نیم سکه بهار آزادی به قیمت 5 میلیون و 450 هزار تومان و هر ربع سکه بهار آزادی نیز به قیمت 3 میلیون و 230 هزار تومان معامله شد. هر سکه یک گرمی نیز به رقم یک میلیون و 740 هزار تومان رسید. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، 4 میلیون و 430 هزار تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 80 هزار تومان گران تر شده است. همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان فعالیت بازار امروز، به رقم یک میلیون و 20 هزار تومان معامله شد.

کرونا همچنان حفظ کننده روند مثبت طلا

با توجه به نگرانی‌ها در مورد افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا و به جوش آمدن تنش‌های آمریکا و چین که تقاضا برای طلا را افزایش داده، قیمت طلا اندکی کاهش یافت، اما سطح روانی بالای 1800 دلار را حفظ کرده است. هر اونس طلا 4.26 دلار کاهش یافت و 1805.10 دلار فروخته شد. /فارس

بانک مرکزی انگلیس هم به سمت ارز دیجیتال رفت

رئیس کل بانک مرکزی انگلیس، اعلام کرد که این بانک در حال توسعه یک ارز مجازی با پشتوانه منابع مالی خود است. بانک مرکزی انگلیس در ماه ژانویه گفته بود که در حال کمک به گروهی از بانک‌های مرکزی کشورهای جهان است تا آنها بتوانند ارز دیجیتال عرضه کنند. بیلی گفت: ما در حال حاضر در این فکر هستیم که آیا بانک مرکزی انگلیس باید ارز مجازی عرضه کند یا خیر. ما به این روند ادامه خواهیم داد. این مسئله می‌تواند تاثیراتی بر طبیعت پرداخت‌ها و تعاملات اجتماعی داشته باشد. دیلی با رد هر گونه تعیین زمانبندی برای به نتیجه رساندن عرضه ارز مجازی در انگلیس گفت طی چند سال آینده بانک مرکزی این کشور به سمت عرضه نوعی ارز دیجیتال خواهد رفت.

واکسن کرونا، ناجی طلای سیاه می شود

محمد دیالمی، کارشناس حوزه بین الملل نفت با اشاره اینکه قیمت‌های نفت طی یک ماه گذشته به یک ثبات نسبی رسیده است، اظهار داشت: هرچند اخباری درباره شیوع موج دوم کرونا به گوش می‌رسد اما تسهیل محدودیت‌های تردد خوشبینی به افزایش مصرف نفت را افزایش داده است. همین امر شدت اخبار موج دوم شیوع کرونا را کاهش داده است. این کارشناس حوزه بین الملل نفت با بیان اینکه رقم حدودی ۴۰ دلار برای هر بشکه چندان مورد تأیید اوپک پلاس نیست، گفت: اگر اوپک پلاس تمدید کاهش ۹.۷ میلیون بشکه‌ای در روز را انجام دهد، بازار این میزان را نیز می‌تواند هضم کند. اما اگر موج دوم شیوع کرونا فراگیر شده تا جایی که بازگشت به قرنطینه داشته باشیم انتظار کاهش قیمت را خواهیم داشت. طبق گفته دیالمی خبر مثبت پیدا شدن واکسن کرونا می‌تواند تأثیر مثبت قابل توجهی بر بازار نفت داشته و تقاضا را افزایش می‌دهد. /مهر

بازگشت قیمت نفت به مدار صعود

قیمت نفت امروز با توجه به اخباری مبنی بر کاهش ذخیره‌سازی نفت در آمریکا با صعود همراه شد. این در حالی است که همچنان گسترش دوباره کرونا در جهان باعث شده تا نگرانی‌ها نسبت به بهبود تقاضا برای نفت در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ بیشتر شود. از سوی دیگر امروز کشورهای عضو توافق کاهش تولید نفت، تصمیم خود را مبنی بر تسهیل این توافق و افزایش دو میلیون بشکه‌ای تولید نسبت به سه ماه گذشته اعلام می‌کنند. با این حال، گزارش اوپک که نشان می‌داد توافق کاهش تولید از سوی اعضای این سازمان با تعهد بیشتری انجام شده، باعث تقویت قیمت نفت در بازار شد. با توجه به این عوامل، نفت برنت ۰.۴۷ درصد بالا رفت و ۴۳ دلار و ۱۰ سنت قیمت خورد. نفت شاخص آمریکا نیز با رشدی ۰.۴۷ سنتی، ۴۰ دلار و ۴۸ سنت در هر بشکه معامله شد. 

چرا ونزوئلا گرفتار ابرتورم شد؟

علی سعدوندی کارشناس اقتصادی معتقد است، دقیقاً یک سیاست مشترک در ایران و ونزوئلا در خصوص مهار قیمتها در پیش گرفته شد. سیاست تثبیت قیمتی به‌طور خلاصه منجر به شکل‌گیری ابرتورم در کشور ونزوئلا شده است. نکته جالب اینکه در کشور ونزوئلا برای بروز ابرتورم سه سال فاصله افتاد. سعدوندی با اظهار اینکه قیمت‌ها مانند واگن‌های لوکوموتیو به‌هم‌پیوسته هستند، گفت: اگر شما واگن آخر لوکوموتیو را که مثلاً قیمت ارز است متوقف کنید و واگن جلویی را به هر دلیل آزاد بگذارید رفته رفته یک فاصله غیر قابل اغماض از کشیدگی فنر ارتباط‌دهنده قیمت‌ها ایجاد می‌شود. /تسنیم

 

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: