کد خبر: ۱۴۰۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۵ - ۲۸ تير ۱۳۹۹
صد و بیست و هشتمین بسته ویژه خبری؛
رصد‌خانه خبر‌هایی از اخبار روز برای مخاطبان آماده می‌کند که غیررسمی هستند، یا اینکه کمتر از اهمیت خود، مورد توجه قرار می‌گیرند. تیتر‌هایی مانند: اعتراض چین به بهانه سازی آمریکا علیه ایران / واکنش آملی لاریجانی به ادعای برخورد جناحی شورای نگهبان / تکذیب تجمع اعتراضی در بندر ماهشهر / کنعانی: برخی اصلاح‌طلبان اصولگرایی را دشمن خود می‌دانند و ... رصد‌خانه امروز را تشکیل می‌دهند.
 تحولات در گذر است و اخبار روز هیچ گاه متوقف نخواهد شد؛ خبر‌هایی رسمی و گاه غیر رسمی؛ خبر‌هایی که مورد توجه قرار می‌گیرد یا ممکن است همه به راحتی از کنار آن بگذرند. رسانه‌های خبری هر یک به فراخور وابستگی جناحی خود، خبر‌هایی را برجسته می‌کنند و در مواردی هم از کنار آن می‌گذرند. اگر خبر به‌ما‌هو خبر موضوعیت داشته باشد، وابستگی جناحی نباید در کمرنگ و پر رنگ منتقل کردن آن تأثیری داشته باشد.

رصد‌خانه ؛ جایی است که خبر‌هایی گاه غیررسمی و گاه اخباری که مورد توجه قرار نمی‌گیرد، برای مخاطبان آماده می‌کند؛ خبر‌هایی که گاه به ملاحظه جناح‌های سیاسی مورد توجه قرار نمی‌گیرند و گاه به دلیل کم توجهی رسانه‌ها به حاشیه می‌روند، ولی همین خبر‌ها، اخباری هستند که مخاطبان را از پشت پرده جریانات سیاسی آگاه می‌کنند. در رصدخانه، تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخباری که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد و اینک رصدخانه را می‌بینید.
 
امام جمعه قم: مردم باید هم مشکلات را بدانند و هم مراقب فتنه گری‌ها باشند

آیت الله اعرافی، در خطبه‌های این هفته نماز جمعه قم بر مراقبت از بازار بورس تاکید کرد و افزود: هدایت سرمایه‌های سرگردان به سمت بورس و صنعت خوب و سنجیده است؛ اما نقاط آسیب زننده‌ای هم دارد که باید مراقبت شود. او خواستار توجه و همراهی مردم شد و خاطرنشان کرد: مردم باید هم مشکلات را بدانند و هم از فتنه گری‌های دشمنان مراقبت کنند. امام جمعه قم با بیان اینکه دشمنان منطقه و غربی ها، عزت و عظمت، اقتدار و امنیت ملت ایران را نمی‌توانند ببینند، بیان داشت: امروز میلیارد‌ها دلار برای به هم زدن آسایش و امنیت مردم ایران هزینه می‌کنند. سختی‌ها درست است و وضع حاضر قابل قبول نیست، اما در عین حال باید مراقب توطئه‌های سنگین دشمنان برای ضربه به کشور بود و هشیار باشیم. او با اشاره به توافقنامه ایران و چین اظهار کرد: در جریان این توافقنامه، غربی‌ها فتنه انگیزی کردند، در حالی که در همه موافقتنامه ها، ضوابط و جوانب آن طبق اصل ۷۷ قانون اساسی رعایت می‌شود، این توافقنامه، قرار است تحریم‌ها را بشکند و عرصه‌های جدیدی را به روی ما بگشاید و این برای غربی‌ها سنگین است.

واکنش پلیس به اعتراض مردم بهبهان

فرمانده انتظامی شهرستان بهبهان در خصوص تجمع تعدادی از شهروندان بهبهانی توضیحاتی ارائه کرد. سرهنگ محمد عزیزی روز جمعه در گفتگو با ایرنا اظهار داشت در پی یک فراخوان تعداد کمی از مردم بهبهان برای اعتراض به وضعیت اقتصادی در ساعت ۲۱ پنجشنبه در میدان بانک ملی این شهرستان تجمع کردند. وی افزود: ابتدا پلیس سعی داشت تا با مذاکره این افراد را متفرق کند، اما آن‌ها نه تنها متفرق نشدند بلکه اقدام به سردادن شعار‌های هنجارشکنانه کردند. به همین دلیل پلیس هم با صلابت اقدام به متفرق کردن آن‌ها نمود. فرمانده انتظامی بهبهان اضافه کرد: خوشبختانه با تدابیر انجام شده هیچ گونه خسارات مالی و جانی در این تجمع به وجود نیامد و افراد تجمع کننده هم به منازلشان هدایت شدند. وی افزود: مردم باید بدانند که افراد و گروه‌های معاند در شرایط حساس کنونی قصد تحریک مردم و ضربه زدن به نظام را دارند و به طور حتم می‌خواهند با تحریک احساسات مردم در جامعه تنش ایجاد کنند، زیرا آن‌ها به هیچ عنوان دوست‌خواه مردم نیستند و برای ضربه زدن به نظام قسم یاد کرده اند. وی اظهار داشت: پلیس بر اساس وظیفه ذاتی خود با هر گونه بی نظمی و یا حرکتی که موجب بر هم زدن آرامش جامعه شود با قدرت و صلابت برخورد خواهد کرد به همین دلیل افراد نباید تحت تاثیر معاندان و مخالفان نظام قرار گیرند. وی گفت: در حال حاضر آرامش در تمام شهرستان بهبهان حاکم است و هیچ گونه مشکل یا بی نظمی در این شهرستان وجود ندارد.

واکنش سپاه به فراخوان اعتراض در خراسان

سپاه امام رضا (ع) استان خراسان رضوی اعلام کرد: «شماری از عوامل اصلی گروه‌های معاند که مردم را به تجمع و اعتراضات خیابانی تشویق می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند.» سپاه امام رضا (ع) استان خراسان رضوی، طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با اشراف اطلاعاتی و اقدام سازمان اطلاعات سپاه امام رضا (ع) استان خراسان رضوی شماری از عوامل اصلی گروه‌های معاند که ضمن ارتباط با شبکه‌های ضدانقلاب، با انتشار فراخوان‌هایی هواداران و مردم را به تجمع و اعتراضات خیابانی تشویق می‌کردند، شناسایی و دستگیر شدند. در سوابق برخی از این افراد، اقداماتی همچون جاسوسی علیه امنیت ملی، دعوت به اغتشاش و تلاش برای برهم زدن نظم عمومی از طریق فضای مجازی دیده می‌شود.» /فارس

واکنش دری نجف آبادی به حکم اعدام سه محکوم حوادث آبان ۹۸
 
دادستان اسبق کل کشور گفت: در داستان آبان ماه ۹۸، افرادی مزدور و جاسوس ابزار دست دشمن قرار گرفته و شروع به آتش زدن اموال عمومی از جمله پمپ بنزین، بانک‌ها و ... کرده و در کنار ایجاد ناامنی برای مردم، تعدادی از نیرو‌های انتظامی و بسیجی را هم به شهادت رسانده یا آسیب جدی وارد کردند که حکم شرعی آنان از نظر اسلام کاملا روشن است و به عنوان باغی، محارب یا مفسد فی الارض شناخته شده و حکم اعدام برای آنان صادر می‌شود. وی تصریح کرد: نکته مهمی که باید به آن اشاره کرد، این است که این مجازات، جنبه بازدارندگی نیز داشته تا افراد شرور دیگر نیز بدانند که با اعمال شرارت و جنایت، چنین مجازاتی در انتظار آنان است.

مرگ یکی از کوچکترین مبتلایان کرونا در ایران؛ یک نوزاد دو روزه

متاسفانه یک نوزاد دو روزه در گناباد، جان خود را بخاطر ابتلا به کروناویروس از دست داده و به یکی از کوچکترین قربانی کروناویروس در دنیا تبدیل شده است. حدود یک ماه پیش گاردین گزارش داده بود که کوچکترین قربانی کرونا در انگلیس نوزادی ۱۳ روزه بوده است که بخاطر ابتلا به کرونا فوت کرده است، به جز او کودکی سه روزه هم در ویلز به دلیلی مشابه فوت کرده بود، البته ابتلا به کروناویروس دلیل ثانویه مرگ این نوزاد و دلیل اصلی مرگ او عدم ارسال اکسیژن به مغز اعلام شد. براساس گزارش ایندیپندنت یک نوزاد یک روزه در لوئیزیانای آمریکا هم به دلیل ابتلا به کروناویروس فوت کرده است.

واگذاری بخشی از سرزمین ایران به چین‌ حرف عوامانه‌ای است

هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی و نماینده اسبق مجلس، گفت: توافق اخیر با چین نه محصول سال ۹۹ بلکه دقیقا در زمان قدرت ایران و پس از امضای برجام حین سفر رییس جمهوری چین به ایران در سال ۹۶ مطرح شد. او درباره انتقاداتی مانند واگذاری برخی از جزایر خلیج فارس یا سرزمین اصلی به چین تصریح کرد: این واقعا بیان عوامانه‌ای است. به باور من وقتی تنها کلیات یک توافق منتشر شده، نمی‌شود این نتایج را گرفت. اروپا با همه عظمتش تنها ۲۰ درصد چین است. اگر بنا باشد ایران به توافق بلند مدت با کشوری برسد چین گزینه خوبی است. از یک سو بازار بسیار بزرگی دارد و از سوی دیگر در حوزه تکنولوژی هم در حال پیشرفت است. خبرآنلاین

گوگل و اپل «فلسطین» را از نقشه‌های خود حذف کردند!

مرکز اطلاع رسانی فلسطین: با جستجو در نقشه‌های گوگل و اپل دیگر اسم کشور فلسطین یافت نمی‌شود، بلکه تنها اسم کشورهای مجاور روی نقشه وجود دارد. این اقدام گوگل و اپل همسو با اقدامات و طرح‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی علیه مساله فلسطین به ویژه طرح معامله قرن انجام می‌شود./تسنیم

واکنش نماینده اصولگرای مجلس به شایعه واگذاری جزیره کیش

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رییس مجلس گفت: موضوع واگذاری کیش به چینی‌ها ساخته ذهن متعصب، کینه‌توزانه و از سر بی‌سوادی اپوزیسیون مزدور آمریکا برای توقف قرارداد ایران و چین است. خوشبختانه متون انگلیسی و فارسی این موافقت‌نامه در سایت‌ها منتشر و برای پرسشگران خیرخواه و باسواد کشور قابل بررسی است./ایرنا

اصلاح طلبان نگران کاندیدا برای انتخابات ۱۴۰۰ نیستند

محمد سلامتی، دبیرکل سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به خبرآنلاین گفت: شورایعالی سیاستگذاری باید برای بررسی استفعای چند نفر از اعضای خود یک جلسه تشکیل داده و خروجی آن را نیز رسانه‌ای کند. زیرا مردم حق دارند از آینده کاری اصلاح طلبان در ذیل شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان مطلع شوند. آینده شورایعالی سیاستگذاری را معطوف به انتخاب جایگزین عارف نکنیم. اصلاح طلبان تلاش کنند حلقه‌های مشورتی خود را افزایش داده؛ تا برای انتخابات ۱۴۰۰، بار دیگر گروه‌های سیاسی که در عضویت «شورای هماهنگی جبهه اصلاحات» هستند و یا خارج از این ساختار فعالیت می‌کنند را گرد هم بیاورند. اصلاح طلبان باید مقدمات حضور حداکثری مردم در انتخابات ۱۴۰۰ را فراهم کنند. اصلاح طلبان نگران کاندیدا برای ۱۴۰۰ نیستند بلکه مشکل اصلی اصلاح طلبان نگاه متفاوت شورای نگهبان است.

احمدی‌نژاد برای ملاقات با رهبر انقلاب التماس می کند

عباس امیری فرد چهره سابق نزدیک به محمود احمدی‌نژاد گفت: به دروغ شایعه می‌کنند که احمدی‌نژاد با رهبری دیدار کرده در حالی که ۳ سال است که وی به هر دری می‌زند و التماس می‌کند با رهبری ملاقات کند اما به او وقت ملاقات با رهبری را نمی‌دهند. دیدار احمدی‌نژاد با شورای نگهبان را به شدت تکذیب می‌کنم، چنین ملاقاتی اصلا صورت نگرفته است. البته اگر احمدی‌نژاد به صحنه انتخابات وارد شود، به اتفاق همه آرای اعضای شورای نگهبان ردصلاحیت می‌شود. هدف احمدی نژاد از اقدامات اخیرش این است که رأی خاکستری را به طرف خود بیاورد و طرفداران اصلاح‌طلبان را به سمت خود جلب کند که از این طریق، جامعه را آماده کند از نظام باج بگیرد. اشاره احمدی‌نژاد به خواننده های خارج‌نشین ناشی از رفتارهای پوپولیستی اوست. احمدی‌نژاد با القای ناامیدی به جامعه به دنبال این است که بگوید من تنها منجی این نظام هستم، در صورتی که مردم این قضیه را باور نخواهند کرد./برنا

پیش‌بینی ابراهیم فیاض از بازگشت عبدالله نوری

ابراهیم فیاض در گفتگو با نامه نیوز درباره اتفاقات اخیر رخ داده در جریان اصلاحات گفت: جریان اصلاحات ریشه در مکتب فلسفی اصفهان دارد، البته یزد و کرمان در مراتب بعدی هستند. چپ های اصفهان همیشه تند بوده اند، تندروهای اصلاح طلب عبدالله نوری را برای ریاست تشکیلات خود مناسب می دانند چون او زاده اصفهان است. در واقع با این کار آنها می خواهند اصلاحات را به جغرافیای خودش یعنی اصفهان برگردانند.وی با بیان اینکه اصلاح طلبان تهرانی مثل بهزاد نبوی مشی و رویکرد کدخدامنشی دارند، افزود: از آنجاکه مشی کارگزارانی ها نیز تکنوکراتیک است، به بهزاد نبوی نزدیک شدند. حالا دو جبهه «تکنوکرات ها» و «چپ گرا» در اردوگاه اصلاحات شکل گرفته و آتش جنگ این دو دارد در جریان اصلاحات شعله ور می شود.این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره توانایی عبدالله نوری برای برآورده کردن منویات تندروهای اصلاح طلب اظهار کرد: اصلاحات مُرد چون دیگر ایدئولوژی ندارد. الان خود آقای منتظری هم زنده شود که الگوی آقای عبدالله نوری بود، هیچ کاری نمی تواند انجام دهد. امروز با جهان جدیدی مواجه هستیم. جهانی که به سرعت معادلاتش در حال تغییر است.
وی افزود: عبدالله نوری نمی تواند قشر جوان و جدید جریان اصلاحات را لیدری کند. او یک دوره ای در عرصه سیاسی کشور بالا آمد و زود هم تمام شد. در واقع با تندروی هایی که انجام داد زمین خورد. امروز او یک پیرمرد سیاسی ورشکسته محسوب می شود و نمی تواند برای اصلاحات کاری انجام دهد و شکست می خورد.فیاض با بیان اینکه نباید در شکست خوردن عبدالله نوری شک کرد، یادآور شد: او نه تنها نمی تواند تشکیلات جریان اصلاحات را بازسازی کند بلکه بیشتر روی قبر اصلاحات خاک می ریزد. اصلاح طلبان باید برای احیای خود جوانان را بیاورند اما نمی توانند این کار را انجام دهند چون همه بالای هفتاد سال دارند، پس خیلی پیر شدند و جوانان حرف اینها را نمی خوانند.
 
طعنه‌های مهاجری به کاندیداتوری حسن عباسی در انتخابات ۱۴۰۰

یک فعال سیاسی می‌گوید: آقای عباسی الان در نقش یک کمدین ظاهر شده کما اینکه قبلا هم چنین نقشی را چندبار به او داده اند.«محمد مهاجری»، فعال سیاسی، درباره اعلام آمادگی حسن عباسی برای انتخابات ۱۴۰۰گفت: امثال آقای عباسی توسط دیگران اداره می شوند و اداره کنندگان این افراد در واقع اسباب خوشحالی مردم را فراهم می کنند. ممنونم از کسانی که با طرح این سوژه ها در این ایام کرونایی خنده بر لب مردم می‌آورند. آقای عباسی الان در نقش یک کمدین ظاهر شده کما اینکه قبلا هم چنین نقشی را چند بار به او داده اند.او افزود: بنابراین اصلا نباید نگران حضور او بود. این یک شوخی است که اگرچه ممکن است برای شما بی‌مزه باشد من آن را دوست دارم، چون اصولا به کمدین‌ها علاقه‌مندم.مهاجری درباره حضور احمدی‌نژاد در پست ریاست جمهوری اظهار کرد: همان یک تجربه کافی است. احمدی‌نژاد آدم باهوشی بود چون توانست کلاه بزرگی سر اصولگرایان بگذارد. الان نظام دیگر بازی فردی چون او را هم نمی‌خورد چه برسد به امثال حسن عباسی.
 
ایران نفتکش توقیف شده توسط آمریکا را پس گرفت

یک مؤسسه رفاه دریانوردان اعلام کرد: نفتکشی که توسط آمریکا و به خاطر دور زدن تحریم‌های ایران توقیف شده بود، توسط ایران بازپس گرفته شده است. به گزارش دون، "مؤسسه انگلیسی حقوق بشر" در دریا اعلام کرد: تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد یک نفتکش که در روز ۵ جولای و به خاطر دور زدن تحریم‌های علیه ایران توسط امریکا توقیف شده بود توسط ایران پس گرفته شده است. بنا به اعلام این مؤسسه این نفتکش که در سواحل امارات توقیف شده بود دیروز در آب‌های ایران رؤیت شده است. نام این نفتکش گلف‌اسکای بوده و با پرچم کشور دومینیکا فعالیت می‌کرده است. دیوید هاموند مدیرعامل مؤسسه مذکور می‌گوید: ناخدای این کشتی هم پس گرفته شدن آن توسط ایران را تأیید کرده است. هاموند می‌گوید: پیش‌تر ۲۶ خدمه نفتکش مذکور که هندی بودند به کشور خود بازگشته، اما دو نفر آن‌ها در ایران حضور داشته‌اند.
 
حکم آمریکا برای یک شهروند ایرانی‌الاصل

یک شهروند آمریکایی ایرانی‌الاصل به خاطر ارسال کالا‌هایی نظیر لوازم موتوری، پمپ، سوپاپ و دیگر کالا‌ها به ارزش ۱۰۰ هزار دلار به ایران به ۴ سال زندان محکوم شد. به گزارش از WCAX، یک مرد آمریکایی به جرم ارسال کالا به ایران در ایالت نیوهمشایر به خاطر ارسال چند قلم کالا به ارزش ۱۰۰ هزار دلار به ایران به ۴ سال زندان ایالتی محکوم شد. وی متهم است که از آمریکا به ایران لوازم موتوری، پمپ، سوپاپ و دیگر اقلام ارسال کرده است. دفتر دادستانی آمریکا اعلام کرده است‌: آیدن دیویدسون، با نام دیگر حامد علی‌آبادی که یک شهروند آمریکایی ایرانی‌الاصل است در ارسال کالا به ایران مجرم شناخته شده و ساکن شهر برایتون در ماساچوست بوده است. وی مدیر شرکت گلدن‌ویتز در نیوهمشایر بوده است. مقامات قضایی آمریکایی می‌گویند دیویدسون از طریق ساوانا و ایالت جورجیا بین سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به ایران کالا ارسال کرده است.
 
توکلی: آقای روحانی می‌دانید کشور را به کجا می‌برید؟

احمد توکلی عضو تشخیص مصلحت نظام در توئیتی انتقادی نوشت: کینز می گوید" هیچ وسیله ای مکارانه تر و مطمئن تر برای نابودی پایه های یک جامعه‌، بهتر از بی اعتبار کردن پول آن نیست".در این دولت قیمت ارز هشت برابر شده، تنها در این چند روز ارزش ریال یک سوم کاهش یافته است.آقای روحانی می دانید کشور را به کجا می برید؟
 
کنعانی: برخی اصلاح‌طلبان اصولگرایی را دشمن خود می‌دانند

حسین کنعانی مقدم دبیرکل حزب سبز با اشاره به تغییر مواضع برخی از شخصیت‌های جریان اصلاحات در قبال حزب خود، گفت: در حقیقت یک مشی اصلاح طلبی وجود دارد و یک تفکر اصلاح طلبی که بسیاری از این افرادی که به دنبال جریان اصلاح طلبی بودند تغییر موضع داده اند.او ادامه داد: برخی اوقات علت این است که آن افراد تفکر ایدئولوژیکی اصلاح طلبی را هم خوب درک نکرده بودند؛ برای مثال آقای زیباکلام نه اصلاح طلب، نه مستقل و نه اصولگراست، بلکه او خودش است و به نظر می‌رسد که اگر هم مواضعی به نفع اصلاحات داشته به این خاطر بوده که خود را به آن‌ها نزدیک کند و یا حرف‌های اصلاحاتی که می‌گفته به این سبب بوده که مخاطب جلب کند؛ وگرنه معتقدم که او تفکر اصلاح طلبی و جریان اصلاحات را هم قبول ندارد.
 
تکذیب تجمع اعتراضی در بندر ماهشهر

فرماندار بندر ماهشهر گفت: امروز هیچ گونه تجمع اعتراض آمیز در این شهرستان برگزار نشد.بیرانوند با اعلام این خبر افزود: امروز هیچ گونه تجمع اعتراض آمیز و غیر قانونی در این شهرستان برگزار نشده است.وی تاکید کرد: فیلم منتشر شده در خصوص تجمع در این شهرستان در فضای مجازی کذب بوده و تکذیب می شود.فرماندار بندر ماهشهر بیان کرد: هم اکنون امنیت و آرامش در این شهرستان برقرار و هیچ گونه تجمعی برگزار نشده است.
 
واکنش آملی لاریجانی به ادعای برخورد جناحی شورای نگهبان

عضو فقیه شورای نگهبان می‌گوید: فقها و حقوقدانان شورای نگهبان همواره تلاش کرده‌اند سلایق شخصی خود را از مسائل کاری خود جدا کنند.آیت الله صادق آملی لاریجانی در گفتگویی در پاسخ به این که چه رویکردی را لازم می‌دانید که شورای نگهبان، سطح کارایی اش را افزایش دهد، اظهار داشت: شورای نگهبان بر حسب قانون اساسی، وظایف متعددی بر عهده دارد که یکی از مهمترین وظایفش، بحث و بررسی و تطبیق مصوبات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی و شرع است که خود همین، باب بسیار وسیعی برای کارهای تحقیقی و عملی است.عضو فقهای شورای نگهبان ‏ تصریح کرد: به‌حمدالله شورای نگهبان از بدو تاسیس با حضور فقهای ارزشمند حوزه‌های علمیه و حقوقدانان برجسته تا حد زیادی توانسته این وظیفه را انجام دهد در عین حال هنوز جا برای ارتقا وجود دارد و در بحث‌های مهم شرعی و حقوقی می‌توانیم با ارتقا در سطح بررسی ها، نسبت به آن‌ها بهتر نظر بدهیم.
 
اعتراض چین به بهانه سازی آمریکا علیه ایران

سخنگوی وزارت خارجه چین اظهار کرد آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل، در حال بهانه سازی است که اقدامی کاملا بی پایه است. به گزارش ایرنا «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه در پکن در واکنش به اظهارات مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که گفته بود «پس از انقضای تحریم تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در ۱۸ اکتبر امسال، چین قصد فروش تسلیحات به ایران را دارد و برای این کار نیز تدارک لازم را دیده است گفت: اظهارات وزیر خارجه آمریکا بهانه سازی آشکار برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت سازمان ملل است که هیچ پایه ای ندارد.
وی ادامه داد: این اظهارات بار دیگر تعهدناپذیری آمریکا در برخورد با برجام که با بی اعتنایی به قطعنامه ۲۲۳۱ به طور یک جانبه از آن خارج شده بود را افشا کرده است امیدواریم آمریکا هر چه زودتر به مسیر حفظ اعتبار قطعنامه های شورای امنیت و اجرای برجام بازگشته و در مسیر اشتباه کنونی پیش نرود.هوا درباره اصول چین در تجارت تسلیحاتی گفت: چین همواره با احتیاط و مسئولیت پذیری به فروش سلاح به دیگر کشورها می پردازد و در این کار نیز بر سه اصل «یاری به تقویت توانایی دفاعی مشروع کشور دریافت کننده؛ عدم آسیب رسانی به صلح، امنیت و ثبات جهان و عدم دخالت در امور داخلی کشور دریافت کننده» استوار است.

۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت بدون خلق نقدینگی جدید تأمین شد
بانک مرکزی اعلام کرد، در راستای دستیابی به هدف تورمی اعلامی و در چارچوب سیاستگذاری جدید پولی، بانک مرکزی تلاش می‌کند با مدیریت نقدینگی در جامعه و هدایت آن به سمت متقاضیان بخش واقعی همچون دولت، ضمن تأمین نیاز آنها از رشد کنترل نشده نقدینگی جلوگیری کند. بر همین اساس این بانک در چارچوب اجرای عملیات بازار باز که در آن اعطای تسهیلات به بانک‌ها منوط به اخذ وثیقه است، به دولت کمک کرده تا کسری بودجه خود را از طریق انتشار اوراق بدهی و فروش آنها به بانک‌ها و نهادهای مالی غیر بانکی تأمین کند.
در این روش که «حراج اوراق بدهی دولت» نام دارد، دولت از منابع موجود در بازار پول تأمین مالی و از مراجعه به بانک مرکزی و دریافت پول پر قدرت خودداری می‌کند. در این چارچوب تاکنون هفت مرحله اوراق بدهی دولت حراج شده و حدود ۳۶ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت از این محل تأمین شده بدون آنکه نقدینگی جدیدی خلق شود. برنامه تأمین مالی کسری بودجه دولت از طرق حراج هر هفته توسط بانک مرکزی برگزار و اوراق دولت به بانک‌ها و نهادهای مالی غیر بانکی فروخته می‌شود. در این سازوکار بانک مرکزی حراج را برگزار کرده، دولت برنده حراج را مشخص، معامله در بازار سرمایه انجام و در نهایت وجه حراج به حساب خزانه واریز می‌شود.

قانونی برای خرید و فروش مسکن نداریم
رئیس کمیسیون عمران مجلس در ارتباط تصویری با بخش خبری ۲۱ پنجشنبه شب شبکه یک سیما: در سراسر کشور افرادی به عنوان دلال و سوداگر موجب بحران در مسکن و زمین شده اند که با قیمت سازی غیر واقعی در فضای حقیقی و مجازی موجب این گرانی هستند. لازم است همانطور که دستگاه قضا با جدیت به موضوع ورود پیدا کرده است، این حرکت استمرار داشته باشد و با واسطه گران برخورد شود. بنگاه‌های املاک زیادی در کشور وجود دارند که کارشان را به درستی انجام می‌دهند، اما مشاوران املاکی هم هستند که انصاف را رعایت نمی‌کنند و خلاف قانون عمل می‌کنند. رضایی کوچی تصریح کرد: تعداد زیادی از مشاوران املاک کشور فاقد مجوز قانونی هستند و بر اساس گزارش ها، دلالان در برخی از بنگاه‌های این مشاوران فعال هستند که لازم است مجامع امور صنفی و وزارت صمت بر فعالیت آن‌ها نظارت کند. وی درباره ورود دستگاه‌های قضائی به موضوع مسکن نیز گفت: باید در هر قرارداد خرید و فروش در سامانه رهگیری ثبت نام شود که متأسفانه این سامانه فعال نیست و دستگاه‌های نظارتی، امکان رصد قیمت‌های خرید و فروش را ندارند. ستاد ملی کرونا برای اجاره بها مبنایی را قرار داد که بر اساس آن تهران ۲۵ درصد، کلانشهرها ۲۰ درصد و شهرهای دیگر ۱۵ درصد که هر قرارداد اجاره‌ای که بیشتر از این ثبت شود، باید با دستگاه‌های نظارتی برخورد کنند و در حال حاضر این قانون را برای خرید و فروش واحد مسکونی نداریم و مبنایی برای قیمت گذاری وجود ندارد.

کمیسیون اقتصادی طرح مالیات بر عایدی سرمایه را سریع تر به صحن ارسال کند
احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی، در ارتباط با مهمترین طرح‌های در دست بررسی مجلس گفت: مجلس یازدهم دوازده طرح اولویت‌دار را در دست بررسی دارد. یکی از مهم‌ترین آن‌ها مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن است که کمیسیون اقتصادی مجلس آن را تهیه کرده و قرار است به صحن علنی مجلس ارسال کند. این نماینده مجلس در ارتباط با تاثیر اخذ مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن، اظهار داشت: طرح مالیات بر عایدی سرمایه در بخش مسکن قطعا در کاهش قیمت این کالای مصرفی تاثیرگذار است. از کمیسیون اقتصادی مجلس درخواست داریم طرح مذکور را سریع‌تر به صحن علنی مجلس ارسال کند. مجلس یازدهم به دنبال رفاه و آسایش مردم است. /فارس

افزایش نرخ سود بانکی نقدینگی را به بانک‌ها نمی‌برد
محمدرضا جمشیدی دبیر کانون بانک‌ها و موسسات اعتباری خصوصی: آنچه مصوبه جدید درباره نرخ‌ سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد همان مصوبه قبلی شورای پول و اعتبار است که حداکثر نرخ سود سپرده‌ها ۱۸ درصد بود اما اکنون سپرده‌ها را به مدت‌ زمان‌های کوتاه‌تری چون سه و شش ماهه تقسیم کرده‌اند. وی با بیان اینکه هدف این تصویب، افزایش نرخ سود برای جمع‌آوری نقدینگی سرگردان در بازارهاست، گفت: با توجه به نرخ تورمی که اکنون در اقتصاد کشور موجود است، این افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در کنترل یا کاهش نقدینگی بی‌تاثیر نیست؛ اما نمی‌توان تاثیر چشم‌گیری در این زمینه پیش‌بینی کرد، زیرا این مصوبه تغییری با گذشته نکرده و همان ۱۸ درصد سود است، ولی سود سپرده دو ساله هم در نظر گرفته‌اند که در گذشته بانک‌ها نمی‌توانستند بیش از یک سال سپرده صادر کنند.  
در ادامه جمشیدی با بیان اینکه با وجود تورم نمی‌توان پیش‌بینی از افزایش جذب نقدینگی توسط بانک‌ها کرد، اظهار نمود: نرخ تورم موجب می‌شود میزان زیادی نقدینگی سرگردان در بازارها داشته باشیم و تا زمانی که مشکل تورم حل نشود، افزایش سود سپرده‌های بانکی نمی‌تواند در هدایت نقدینگی‌های سرگردان به بانک‌ها تاثیرگذار باشد. به گفته وی، بیشتر از این میزان هم نمی‌توان نرخ سود سپرده‌ها را افزایش داد، زیرا بر میزان سپرده‌های بانکی تاثیر منفی می‌گذارد. در این مصوبه نرخ سود سپرده با سررسید دو ساله ۱۸ درصد تعیین شده، در حالی که نرخ تسهیلات هم ۱۸ درصد است که در این شرایط، سود سپرده را ماه به ماه می‌پردازیم و سود تسهیلات را بانک‌ها شش ماه تا یک سال بعد دریافت می‌کنیم و این سود برای بانک‌ها زیان‌آور است. /ایسنا

افزایش ۹۰۰ تومانی قیمت دلار برای رسیدن به کانال ۲۳
در معاملات روز پنجشنبه بیست و ششم تیرماه ۹۹ بازار ارز، همانند روز‌های اخیر، شاهد رشد شاخص ارزی بودیم؛ از یک سو در بازار آزاد، نرخ دلار روند صعودی دارد و از سوی دیگر، بازارساز با افزایش نرخ خرید و فروش ارز در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، به دنبال کاهش فاصله با نرخ حاشیه بازار است. بر اساس آخرین نرخ‌های بازار دیروز، هر اسکناس دلار آمریکا به نرخ ۲۲۳۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل به قیمت ۲۳۱۰۰ تومان به متقاضی دریافت دلار فروخته ‌شد که نسبت به روز چهارشنبه، ۱۵۰ تومان افزایش را نشان می‌دهد. همچنین نرخ دلار نسبت به یک هفته قبل، ۹۰۰ تومان گران‌تر شده است. هر یورو نیز در صرافی‌های بانکی و مجاز سطح کشور، به نرخ ۲۴۶۰۰ تومان از مردم خریداری و در مقابل با رشد ۱۵۰ تومانی نسبت به روز چهارشنبه، به قیمت ۲۵۴۰۰ تومان رسید.

سکه ۱۱ میلیونی خریدار دارد؟
محمد کشتی آرای نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران در گفتگو با خبرنگار تابناک اقتصادی با اشاره به افزایش قیمت دلار در بازار آزاد از ۲۳۵۰۰ تومان در شروع هفته به رقم ۲۴۱۰۰ تومان در پایان هفته، اظهار داشت: قیمت طلا و سکه در طول هفته‌ای که گذشت به دلیل رشد نرخ ارز، با افزایش همراه بود. در این میان، رفته رفته شاهد کاهش تقاضا در بازار هستیم و این عامل، باعث کاهش حباب سکه شده است. وی در خصوص چرایی کاهش تقاضا در بازار گفت: روند قیمت‌ها برای خریدار و فروشنده، به نقطه اشباع رسیده است و آن دسته از خریداران که قصد خرید سکه و طلا داشتند، تا قبل از این قیمت ها، خرید کردند و از روز گذشته، شاهد کاهش نسبی تقاضا در بازار هستیم و در نتیجه حباب سکه امامی از یک میلیون و ۵۰ هزار تومان در اولین روز هفته به سطح ۸۰۰ تومان در بازار امروز رسیده است.
به گفته این فعال بازار طلا و سکه؛ در پایان هفته، هر قطعه سکه تمام طرح قدیم به رقم ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسید که نسبت به شروع هفته، ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت دارد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادای طرح جدید (سکه امامی) برای اولین بار در تاریخ بازار، به ۱۱ میلیون تومان رسید که نسبت به ابتدای هفته، ۵۰۰ هزار تومان گران‌تر شده است. هر نیم سکه بهار آزادی نیز به رقم ۵ میلیون و ۴۵۰ هزار تومان رسید که نسبت به روز شنبه، ۲۵۰ هزار تومان گران‌تر شده است. هر ربع سکه بهار آزادی در معاملات امروز، ۳ میلیون و ۲۳۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است که نسبت به اول هفته، ۱۸۰ هزار تومان رشد داشته است. هر سکه یک گرمی نیز به رقم یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیدکه نسبت به ابتدای هفته، ۱۵۰ هزار تومان گران‌تر شده است. هر مثقال طلای ۱۷ عیار که به عنوان مبنا برای محاسبات نرخ گذاری است، ۴ میلیون و ۴۶۰ هزار تومان قیمت گذاری شد که نسبت به  اول هفته، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش داشته است.

نرخ طلا در بازار جهانی
طلا پس از این که روز پنجشنبه در پایین ترین قیمت یک هفته اخیر بسته شد، در معاملات روز جمعه تحت تاثیر نگرانی های پیرامون افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا و تنش های آمریکا و چین ثابت بود و پایین مرز ۱۸۰۰ دلار ایستاد.
بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری در معاملات روز جاری بازار سنگاپور ۰.۱ درصد رشد کرد و به ۱۷۹۷ دلار و ۹۶ سنت رسید. در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۱ درصد کاهش، به ۱۷۹۸ دلار رسید. بهای معاملات این بازار روز گذشته با ۱۳ دلار و ۵۰ سنت معادل ۰.۷ درصد کاهش، در ۱۸۰۰ دلار و ۳۰ سنت بسته شد. جان شارما، اقتصاددان بانک ملی استرالیا اظهار کرد طلا از افزایش ابهامات ژئوپلیتیکی در آمریکا و جهان و افزایش موارد ابتلا به ویروس کرونا در آمریکا حمایت یافته اما دلار قویتر رشد قیمت طلا را محدود کرده است.

جهش ۲۰۲ درصدی سهام بزرگ ترین سازنده تراشه کامپیوتری چین، اسمیک
بزرگترین سازنده تراشه کامپیوتری چین، اسمیک، در اولین عرضه عمومی سهام خود در بورس شانگهای، شاهد جهش ۲۰۲ درصدی ارزش آن بود. این فروش سهام لحظه بزرگی برای این شرکت و همچنین تحقق جاه‌طلبی چین برای توسعه صنعت نیمه‌رسانای داخلی بود؛ حرکتی که با جنگ تجاری آمریکا و چین شتاب بیشتری به خود گرفته است. اسمیک ۱,۶۸۵,۶۲۰,۰۰۰ سهم خود را به ارزش هر سهم ۲۷.۴۶ یوآن ارائه کرد و توانست ۴۶.۲۸ میلیارد یوآن (۶.۶۲ میلیارد دلار) پول جمع‌آوری کند. این بیش از دو برابر سطح هدف اولیه این شرکت بود و در حالی اتفاق افتاد که ارزش سهام این شرکت در بورس هنگ‌کنگ به علت هیجان قبل از فروش سهام در بورس شانگهای با جهش فوق‌العاده‌ای روبرو شده بود. این فروش سهام بزرگترین فروش سهام در چین در یک دهه اخیر بود. پیش از این، بانک کشاورزی چین با فروش دوگانه سهام خود در بورس شانگهای و هنگ‌کنگ هم زمان در سال ۲۰۱۰ بیش از ۲۲ میلیارد دلار در روز اول ارائه پول جمع آوری کرده بود. پس از عرضه اولیه قیمت سهام در هر سهم ۹۵ یوآن باز شد که این یک جهش ۲۴۵ درصدی بود. اندکی بعد جهش سهام این شرکت در ۲۰۲ درصد تثبیت شد.

گاز پروم روسیه اعلام ضرر کرد
پس از اینکه غول انرژی روسی، گازپروم، اولین ضرر سه ماهه خود در ۵ سال اخیر را اعلام کرد، ارزش سهام این شرکت سقوط کرد. پاندمی ویروس کرونا منجر به کاهش تقاضای گاز طبیعی و افت ارزش روبل روسیه شده است. گازپروم اعلام کرد که در ۳ ماهه اول امسال ۱۱۶ میلیارد روبل (معادل ۱.۶۴ میلیارد دلار) ضرر کرده است که این سقوط شدیدی در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته را نشان می‌دهد. این شرکت در آن دوره ۵۳۶ میلیارد روبل (معادل ۷.۵ میلیارد دلار) سود کرده بود. آخرین باری که گازپروم ضرر کرده بود به سه ماهه سوم سال ۲۰۱۵ باز می‌گردد که این ضرر به ۲ میلیارد روبل محدود می‌شد. این غول انرژی در بیانیه خود اعلام کرد که این سقوط بیشتر روی کاغذ اتفاق افتاده است، چراکه ارزش روبل در ماه مارس با شدت گرفتن کرونا در روسیه، سقوط سنگینی را تجربه کرد. فامیل صدیق، نایب رئیس گازپروم گفت: شرایط به شدت نامساعد بازارهای انرژی در جهان هم بر عملکرد این شرکت تأثیر منفی داشته است. /مهر

صادارت ایران به امارات ۸ درصد افزایش یافت
فرزاد پیلتن، مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، از افزایش صادرات به امارات طی سه ماهه ابتدایی سال ۹۹ خبر داد و افزود: صادرات ایران به کشور امارات در سه ماهه ابتدایی سال جاری با حدود ۸ درصد افزایش از حدود ۹۰۰ میلیون دلار در مدت مشابه سال قبل، به حدود یک میلیارد دلار رسید. وی افزود: بررسی آمارها نشان می‌دهد در دوره مذکور از نظر وزنی نیز صادرات به کشور امارات حدود ۴۰ درصد افزایش داشته و از حدود ۲ میلیون چهار صد هزار تن به ۳ میلیون و چهار صد هزار تن رسیده است.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: