کد خبر: ۱۴۰۶۸۵
تاریخ انتشار: ۱۲:۲۳ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۹
آیت الله دژکام:
قرارگاه مواسات و همدلی استان فارس جهت استمرار کمک به نیازمندان تشکیل جلسه داد.
به گزارش شیرازه، متن کامل سخنان آیت الله دژکام امام جمعه شیراز و نماینده ولی فقیه در استان فارس در جلسه قرارگاه مواسات و همدلی استان فارس جهت استمرار کمک به نیازمندان را در ادامه خواهید خواند:
 

ضمن تشکر از همه عزیزان به خاطر همه تلاش هایی که در ماه های گذشته برای کمک به مستمندان و نیازمندان شکل گرفت و امید به اینکه به برکت وجود مقدس حضرت امیرالمومنین علی(ع) و عید غدیر اوج قله ارادت های ما نسبت به آن بزرگوار است انشااله در مرحله دوم اقدامات قرارگاه مواسات و همدلی نیز بتوانیم کارهای شایسته و خداپسندانه ای انجام دهیم.
خود این اتفاق یک اثر بسیار نیک اجتماعی دارد و آن احساس آرامش و رضایتی است که در مردم ایجاد می شود همان طور که در قرآن کریم می فرماید " لَوْ أَنْفَقْتَ مَا فِي الْأَرْضِ جَمِيعًا مَا أَلَّفْتَ بَيْنَ قُلُوبِهِمْ"، شما اگر هزاران هزار میلیارد پول خرج کنید نمی توانستید تالیف قلوب دهید اما با این نگاه اخلاقی که رهبر معظم انقلاب آغازگر آن بودند، تالیف قلوب ایجاد شده است و کار راحت تر است و صمیمی تر پیش می‌رود؛ انشاالله هدف ما در مرحله دوم این رزمایش این است که انسجام و وحدت میان مردم تعمیق و گسترش یابد که این نیاز جدی نظام ما در بعد امنیتی و سیاسی است.
در روایتی از معصوم داریم که خیر رساندن مانند باران است که به خوب و بد باید ببارد، این حس را ایجاد کنید که شما در قالب این قرارگاه باران هستید و به همه جا می بارید و به مخاطب کاری نداشته باشید.
این فرد مخاطب شما با هر نگاه و عقیده ای، یک ایرانی نیازمند است و به این موضوع ‌توجه کنیم چون دل ها را نرم می کند و صفایی در جامعه حاکم می شود که بسیار‌مفید است.
بحثی تحت عنوان دستاوردهای اجتماعی کرونا شروع شد که کرونا باعث شد یکسری از همدلی هاو توجه به هم نوع را دوباره بدست بیاوریم نظیر اتفاقی که در دفاع مقدس بود، ولو اینکه جنگ برای ما مشکل و بلا بود ولی یک آثار مثبتی در کنار آن به دست آوردیم. خوب است این دستاوردها مدنظر دوستان باشد و در مرحله بعدی این موارد را تقویت کنیم. خصوصا با این سرفصل خدمات که بسیار قابل توسعه است.
نکته دیگر این است که کمک ها قابل تنظیم با نیازهای خانواده ها باشد اما باید دقت کنیم چون راه حل خود می تواند آسیب داشته باشد و باید دائما به صورت هوشمند آن را تنظیم کنیم.
به نظر بنده می رسد اصناف خود فکری کنند و سعی کنیم گردش پول را که برای خرید بسته های معیشتی اختصاص می دهیم، در بین همه طیف های مختلف اصناف داشته باشد تا همه بهره مند شوند چون این گردش مالی خود باعث رفع نیازهای اصناف می شود. این کار آسانی نیست اما باید مدیریت کنیم.اگر بخواهیم هوشمند و دقیق کار انجام شود راه حل اساسی این است که به بحث محله محوری و مسجد محوری برگردیم که در قسمت اول رزمایش مدنظر بود.
این رزمایش فرصت خوبی است که پایگاه ها، گروه های جهادی، مساجد و محله ها را فعال کنیم تا همدیگر را پیدا کنند.سعی کنیم از فرصت هایی که در رزمایش است استفاده کنیم و همه در محلات همدیگر را بهتر بشناسند و این گونه سرویس و خدمات بهتر ارائه می شود.
امروزه خصوصا در شهرهای بزرگ این آسیب اجتماعی وجود دارد که ممکن است عده ای از نظر فیزیکی در کنار یکدیگر زندگی کنند ولی از نظر همدلی و صمیمیت اصلا به هم نزدیک نیستند و این فرصت نزدیک شدن دل ها به هم را با محوریت محله و مسجد و پایگاه ها و گروه های جهادی که مربوط به محلات و مساجد هستند ان شاالله باید تقویت کنیم .
این رسم قدیمی را یادآوری می کنم که اگر کاری می کنید معلوم باشد که چه کسی بانی کار‌ است؟ گروه های جهادی سبب ایجاد انگیزه می شوند اما باید تلاش کنیم که بانی کار هم دیده شود و بعد مردم از اینکه سازمانی امکاناتی در اختیار دارد ناراحت نخواهند بود اما اگر بانی کار دیده نشود اعتراضات وجود خواهد داشت مثلا ممکن است قشرهایی از مردم بپرسند کمیته امداد یا اوقاف، بنیاد مستضعفین، ستاد اجرایی فرمان امام و... چه می کنند؟ بنابراین باید معلوم باشد که نقش این سازمان ها در مواسات و همدلی و کمک به نیازمندان چیست.
مراقب همه این موارد باشید، زیبایی کار به همین است که این ظرافت ها را به همراه داشته باشد.نوع تحویل بسته های معیشتی هم مهم است.حس خوب ایجاد کنید و حرمت و آبروی نیازمند را ایجاد کنید.
در ایام کرونا پایگاه مجازی حال خوب یا حس خوب ایجاد شد.
در مجموعه خود ما و کارگروه سلامت چند مجموعه ارزشمند در فضای مجازی شکل گرفت که عمدتا برای ایجاد حال و حس خوب است.
بنده باز از همه شما تشکر می کنم و ان شاالله برای عید غدیر یک حرکت چشمگیر و ارزشمند راه بیافتد.غدیر را باید جلوه دهید.ویژگی غدیر این است که همراه با شادی است و بعد از آن محرم و صفر است.غدیر فرصتی است برای لبخند مردم تا حس خوب داشته باشند.در دهه ولایت که جشن ها برپا خواهد بود صفایی در جامعه ایجاد کنید.
ما نیاز  به این داریم که مردم آرامش داشته باشند.خدا در قرآن فرموده است " أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ " و این آرامش اگر نیاز نبود که خداوند در قرآن به آن اشاره نمی کرد.حال چگونه آرامش ایجاد کنیم؟این رزمایش شما آرامش بخش بوده است و از تک تک شما تشکر میکنم و افتخار می کنیم که شما به جامعه آرامش تزریق کردید و ان شاالله در مرحله بعدی رزمایش به صورت بهتری کار را پیش می بریم.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: