کد خبر: ۱۴۱۰۵۶
تاریخ انتشار: ۰۰:۴۳ - ۲۰ مرداد ۱۳۹۹
طی مراسمی از ۶ دستگاه اتوبوس به عنوان پایگاه سیار اجتماعی و با هدف ارائه خدماتی با موضوعات سلامت و شادی کودکانه در شیراز رونمایی شد.
 جعفری معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز گفت: ۶ دستگاه اتوبوس سلامت و نشاط اجتماعی، با سرمایه گذاری ٣ میلیارد تومانی شهرداری شیراز، بازسازی شده اند.

او افزود: با انعقاد تفاهم نامه‌ای با دانشگاه علوم پزشکی، شورای شهر شیراز، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سپاه فجر استان و معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری فارس این اتوبس‌ها آماده فعالیت شده اند.

جعفری گفت: بر اساس تفاهم نامه، خدمات مشاوره‌ای حقوقی با حضور کارشناسان دستگاه قضایی و پایش سلامت جسم و روان با همکاری پزشکان و روانشناسان از دانشگاه علوم پزشکی و قصه گویی، نمایش، کتابخوانی و سرگرمی‌های کودکانه با مشارکت مربیانی از کانون پرورش فکری کودکان انجام خواهد شد.

معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز افزود: سپاه فجر استان هم با همکاری بسیج کار نظارت و اجرایی این طرح را برعهده می‌گیرد تا به ٥٠٠ هزار نفر در ٣٠ محله کم برخوردار شیراز خدمات سلامت و نشاط ارائه شود.

جعفری افزود: این طرح در شورای سیاست گذاری شهر دوستدار کودک و با عنوان برنامه‌هایی برای سلامت و ایجاد نشاط در بین کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان مناطق محروم کلید خورده است.

معاون فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز، گفت: بسته به بازخوردها، تعداد اتوبوس‌ها افزایش خواهد یافت.

لیلا دودمان عضو شورای شهر شیراز هم گفت: محور و موضوع این پایگاه‌های سیار، سلامت اجتماعی و شادی و نشاط کودکانه است.

او با بیان اینکه به‌زودی شاهد فعال شدن اتوبوس‌های دیابت و کتابخانه نیز خواهیم بود، گفت: اتوبوس کتابخانه، یک کتابخانه کاملا مجهز سیار است که با هدف توسعه فرهنگ کتابخوانی، راه‌اندازی می‌شود.

دودمان با بیان اینکه طرح‌های توسعه‌ای تنها مربوط به سرمایه گذاری در امور زیربنابی و اقتصادی نمی‌شود بلکه آن چیزی که جامعه ما به آن نیاز دارد و باید به آن تکیه کرد زیربنای اجتماعی و فرهنگی است که باید با هدف مشخص و در مکان و زمان مشخص قرار گیرد، عنوان کرد: در طی سال‌ها، تصورمان این بود طرح‌های توسعه شهری با ساختن پل، آسفالت، جاده و ساخت مراکز تجاری بزرگ ایجاد می‌شود و از مباحث اجتماعی و فرهنگی غفلت کردیم. بی شک سرمایه گذاری در این زمینه انسان ساز است.

دودمان ادامه داد؛ سرمایه گذاری مادی در امور فرهنگی و اجتماعی، انسان مادی برای نمی‌آفریند بلکه انسانی آگاه، بردبار، هوشیار و دینمدار و فرهنگ مدار را پرورش می‌دهد.

او بیان کرد: حق شهر شیراز در طول این سال‌ها این بود که امروز سی امین و چهلمین اتوبوس را افتتاح می‌کردیم نه اینکه شش اتوبوس را وارد چرخه کرده باشیم.

دودمان با بیان اینکه ضابطه انسان محوری در معاونت شهرسازی شهرداری مورد غفلت قرار گرفته است بر توجه جدی شهردار شیراز به مناسب سازی برای شهروندان کوچک در راستای تحقق واقعی شهر انسان محوری تاکید کرد و گفت: امید است شهردار محترم این مطالبه جدی را پیگیری کند.

فرماندار شیراز نیز در این مراسم بیان کرد: راه‌اندازی این اتوبوس‌ها از این بابت مورد توجه است که در نظام برنامه ریزی ما بیشتر یک دیدگاه فیزیکی و کالبدی به مسائل شدهکه ناشی از محرومیت‌های عمرانی در کشور بوده است که البته قبل از انقلاب هم این دیدگاه حاکم بود دیدگاه کالبدی و فیزیکی بر مسائل نرم افزاری مانند موضوعات اجتماعی ارجحیت داشته است.

محمدرضا امیری ادامه با بیان اینکه امروز مشکلات اجتماعی ما بالاتر از بسیاری از مسائل اقتصادی است، گفت: راه‌اندازی این اتوبوس‌ها کار ارزشمندی است وامروز رویکرد خوبی با تمرکز بر مسائل انسان محوری و اجتماعی در شیراز حاکم شده است.

فرماندار شهرستان شیراز تاکید کرد: باید فضای فرهنگی جامعه را هم تغییر داد و تنها به دنبال ساخت یک ساختمان نباشیم و بلکه به روح و روان مردم جامعه هم توجه کنیم.

انتهای پیام/ 

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: