کد خبر: ۱۴۱۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۹:۳۲ - ۱۱ شهريور ۱۳۹۹
مدیر کل محیط زیست فارس:
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس گفت: اجازه نمی‌دهیم اراضی منابع ملی در منطقه بهرام گور تغییر کاربری پیدا کند و این تصرف اراضی غیرقانونی و دست اندازی به طبیعت است.
ظهرابی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس امروز سه شنبه در ارتباط ویدئو کنفرانس با خبرنگاران با اشاره به برخورد با تصرفات غیرقانونی در پناهگاه حیات وحش بختگان در شهرستان استهبان، اظهار کرد: امسال ۳۶۰ هکتار اراضی تصرف شده در این منطقه بازپس گیری شده است.

او ادامه داد: در عرصه حیات وحش بختگان با دستور قضایی و مشارکت فرمانداری و منابع طبیعی و سایر دستگاه‌ها این اراضی رفع تصرف شده است.

پیگیری تصرف اراضی منطقه بهرام گور در شهرستان نی ریز
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه تصرف اراضی منطقه بهرام گور در شهرستان نی ریز غیرقانونی و دست اندازی به طبیعت است، گفت: محیط زیست جلوی این تصرفات می‌ایستد و تا بازگشت اراضی تصرف شده به منطقه و رفع کامل تصرف موضوع را پیگیری می‌کند.

ظهرابی ادامه داد: فرمانداری شهرستان نی ریز و استانداری فارس نیز تصرفات اخیر در این منطقه را در حال پیگیری دارد و تا روشن شدن کامل موضوع و بازگشت پلاک تصرف شده بوسیله افراد این موضوع در حال بررسی و پیگیری است.

او با بیان اینکه پیشتر شخصی حدود ۳۰ هکتار اراضی را تصرف و مستثنیات در مجموعه بهرام گور ایجاد کرده است و اخیرا با تشکیل کمیسیونی مرتبط با تعیین حدود مشتثنیات مطرح شده، قصد افزایش محدوده تصرف به ۶۸ هکتار را داشته است، افزود: این کمیسیون به صورت مقدماتی بدون حضور نماینده محیط زیست تشکیل شده، اما به صورت کارشناسی تصمیم گرفتند که سطح مستثنیات را افزایش دهند که با مخالفت شدید محیط زیست مواجه شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس ادامه داد: اجازه نمی‌دهیم اراضی منابع ملی در منطقه بهرام گور تغییر کاربری پیدا کند، این واگذاری‌ها در سال‌های گذشته هم غیرقانونی صورت گرفته است، اراضی منابع ملی تحت حفاظت محیط زیست بر اساس قانون روشن و صریح غیرقابل واگذاری است.

افرادی که برای فعالیت اقتصادی در منطقه بهرام گور مجوز دادند باید پاسخگو باشند
ظهرابی اضافه کرد: حتی اراضی واگذار شده هم باید به محیط زیست برگردد، افرادی که برای فعالیت اقتصادی در منطقه بهرام گور مجوز دادند باید پاسخگو باشند، با پیگیری محیط زیست باغ‌های احداث شده در این منطقه تخریب و رفع تصرف شده و دستگاه صادر کننده مجوز هم به پرداخت خسارت محکوم شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس درخصوص وضعیت حیات وحش استان فارس، با بیان اینکه برای حفاظت از حیات وحش تلاش‌های موثر انجام شده است، افزود: گونه شاخص و مهم گور آسیایی در فارس تحت مراقبت است، این گونه در معرض انقراض در نی ریز تحت مراقبت است.

او تصریح کرد: گونه گور آسیایی در سایر نقاط جهان منقرض شده و فقط در کشور ما این گونه زندگی می‌کند، در کشور ما در دو نقطه خارطوران در شاهرود و بهرام گور این گونه زندگی می‌کند و از هزار و ۳۰۰ راس گونه تحت مراقبت هزار و ۸۳ راس در فارس زندگی می‌کند.

ظهرابی با بیان اینکه در اثر مهاجرت طبیعی تعدادی از این گونه به کرمان رفته است و در قرق مردمی منصور آباد سکنی کرده است، ادامه داد: هنوز گور آسیایی در آنجا وجود دارد و آن را به عنوان محل زندگی جدید پذیرفته است، امید است جمعیت بیشتری از گور آسیایی در این منطقه پراکنده شود که نگرانی از انقراض این گونه به حداقل برسد، این گونه در وضعیت بحرانی و در فهرست سرخ در معرض انقراض قرار دارد.

او با بیان اینکه گونه دیگر گوزن زرد ایرانی است که در میانکتل ارژن پریشان و در ارسنجان در حال مراقبت است، اضافه کرد: جمعیت این گونه گوزن به کندی رشد می‌کند و ۷۰ راس آن در فارس شناسایی شده است.

ظهرابی با بیان اینکه جمعیت این گونه گوزن در حال رشد است، تصریح کرد: برای آماده سازی و بازگشت گوزن زرد به زیستگاه اصلی، ۳۰۰ هکتار از منطقه فنس بندی شده، اما این منطقه کوچک است و باید آن را در زیستگاه اصلی اش رها سازی کرد.

او گفت: با فراهم آمدن امکانات، ۳ هزار هکتار از جنگل‌های ارژن باید برنامه ریزی و حفاظت شود تا برای بازگشت این گونه ارزشمند شرایط مهیا شود.

ظهرابی با بیان اینکه ۳۷۳ راس از گونه‌های علفخوار بزرگ جثه در فارس شناسایی شده اند که شامل قوچ جبیر و آهو و سایر علفخواران هستند، اضافه کرد: شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان در شهرستان بوانات و منطقه توت سیاه برخی حیات وحش را درگیر بیماری کرد.

او اظهار کرد: با تلاش همکاران، اقدامات به موقع، با خروج دام‌های اهلی از منطقه، ضد عفونی کردن آبشخور، پایش منطقه، شناسایی لاشه‌ها و امحای بهداشتی آن ها، این بیماری در روز‌های اول کنترل شد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس با بیان اینکه تلفات این منطقه در حد ۲ تا ۵ راس بوده است که کل و بز را درگیر کرد، افزود: بیماری همچنان وجود دارد، اما تحت کنترل است.

ظهرابی اضافه کرد: دام‌ها از منطقه خارج شدند، واکسیناسیون دام‌های اهلی اطراف این منطقه از قبل پیگیری و انجام شده است، برخی مناطق کشور تا ۹۰ درصد تلفات داشتند، اما تلفات در فارس کمتر از ۱۰ راس بوده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس در مورد وضعیت کنونی تالاب‌ها نیز با بیان اینکه بخش عمده تالاب‌ها دراین فصل خشک است، گفت: بیشترین آبگیری در هفت برم مشاهده شده که حدود ۵۶ درصد از تالاب در پایان مرداد آب داشته است و تالاب برمشور ممسنی نیز ۲۵ درصد آب دارد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس تصریح کرد: در حوزه پایش و نظارت و مراقبت از صنایع، ۴۱۰ مورد اخطار رفع آلودگی در ۵ ماه امسال صادر شده، و این در حالی است که پارسال ۶۵۸ مورد اخطار داده شده است.

او ادامه داد: در این مدت ۳ مورد از واحد‌های آلوده کننده محیط زیست تعطیل شدند و ۱۲ مورد نیز ما ناچار به پیگیری قضایی شدیم و موضوع آلودگی محیط زیست به مرجع قضایی ارجاع شده است که برخی موارد اصلاح شده و واحد‌های صنعتی به شرایط استاندارد برگشتند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان فارس، در زمینه مقابله با شکار و صید غیر قانونی در استان فارس گفت: امسال ۵۲۷ مورد اقدام به شکار و صید غیرمجاز در استان فارس شناسایی شده است، ۶۷۲ نفر صیاد و شکارچی دستگیر شدند و از این افراد ۷۴ قبضه سلاح غیر مجاز کشف شده است، همچنین ۷ سلاح جنگی و ۲۶۹ قبضه اسلحه مجوز دار نیز کشف شده است./ 
  باشگاه خبرنگاران جوان  
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: