کد خبر: ۱۴۲۰۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۸ - ۰۲ مهر ۱۳۹۹
اقدامات حفاظتی محیط زیست فارس برای پیشگیری از سرایت طاعون نشخوار کنندگان به سایر مناطق تحت حفاظت
 نقل ازحمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس گفت: در پی شیوع بیماری طاعون نشخوار کنندگان کوچک در منطقه شکار ممنوع توت سیاه بوانات کلیه امکانات موجود به منظور مدیریت بحران بکاربسته شد تا این بیماری در منطقه کنترل و از سرایت آن به سایر مناطق جلوگیری شود. 
حمید ظهرابی اظهار داشت: بلافاصله پس از اولین گزارش ها از شیوع این بیماری جلسات مدیریت بحران در استان و متعاقب آن در شهرستان بوانات برگزار و تصمیمات لازم اتخاذ شد که با دستور دادستانی، منطقه شکار ممنوع توت سیاه به مدت یک‌ماه قرنطینه شد و از ورود دام ممانعت به عمل آمد.
مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس افزود: کارگروه مدیریت بحران در شهرستان هاي داراي احتمال شيوع بيماري  تشکیل شده و جلسات متعددی در ارتباط با این موضوع در لامرد، بهرام گور، اقلید، داراب، لارستان و سایر شهرستان ها به منظور پیشگیری از شيوع احتمالي این بیماری در مناطق تحت مدیریت  برگزار شد. 
ظهرابی تصریح کرد: یکی از مهمترین اقدامات، پایش منطقه و امحا لاشه های موجود به منظور پیشگیری از گسترش بیماری بود که با تلاش مضاعف و همکاری محیط بانان منطقه به انجام رسید.
این اقدامات با ضدعفونی تمامی آبشخور ها و بسته شدن آبشخورهای مشترک با دام همراه بود. 
وی افزود: پایش زیستگاه‌ها و ضدعفونی کردن آبشخورها، بررسي مشترك شرايط دامداري هاي سنتي با ادارات دامپزشكي ، حذف آبشخورهاي مشترك دام و حيات وحش و اعمال محدوديت در چراي دام در چراگاههاي مشترك  در دیگر مناطق تحت مدیریت استان از جمله منطقه حفاطت شده هرمود لارستان و بهرام گور، پارک های ملی بمو، بختگان و قطرویه و منطقه شکار ممنوع کوه هوا لامرد  و چاه نفت داراب پیگیری شد و خوشبختانه موردی از شیوع بیماری در بین حیات وحش این مناطق گزارش نشده است.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: