کد خبر: ۱۴۲۲۸۷
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۶ - ۰۹ مهر ۱۳۹۹
انعقاد تفاهم نامه‌ اشتغال خانواده ایثارگران فارس؛
براساس انعقاد تفاهم نامه‌ای بین اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی و بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس در راستای اشتغالزایی،آموزش و هدایت 8 هزار و 500 نفر از خانواده ایثارگران این استان به سمت بازار کار،کمیته‌‌‌ای ویژه در فارس تشکیل شد.
 مديرکل تعاون کار و رفاه اجتماعي استان فارس در آيين انعقاد اين تفاهم نامه ضمن گراميداشت هفته دفاع مقدس بيان کرد: در طول عمر انقلاب اسلامي کارگران يکي از پايه هاي اصلي شکل گيري اين انقلاب بودند و در برهه هاي مختلف نیز همواره در حفظ و حراست و دفاع از کشور در کنار نظام قرار داشته‌اند.
سهراب مختاری افزود: اولین شهید کارگری کشور بنام محمدرضا حدادی عضو شورای اسلامی کارخانه روغن نباتی می باشد.

*انتظار جامعه کارگری فارس از  ثبت اولین شهید کارگری کشور بنام فارس*

وی عنوان کرد: وجود اولین شهید کارگری کشور در استان فارس نشان از همراهی کارگران با نظام اسلامی دارد و این ظرفیت برندی برای این استان محسوب می شود که نیاز است بنیاد شهید پیگیری‌های لازم برای تثبیت این ظرفیت را انجام دهد.
مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در ادامه بیان کرد: این اداره کل 12 نفر نیروی جدید در سال 99 از طریق برگزاری آزمون جذب کردیم که 6 نفر از این افراد جز خانواده ایثارگران هستند.
وی با تاکید بر لزوم تکریم خانواده ایثارگران در همه بخش ها ادامه داد: در همه کشورها دنیا برای سربازان وطن و کسانی که در راه آزادگی و انسانیت قدم برمی‌دارند احترام خاصی قائل می شوند.

*بخش خصوصی راغب به جذب خانواده ایثارگران شود*

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس نیز در این آیین گفت: اخیرا تفاهم نامه ای در سطح ملی بین وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی و معاون رییس جمهور و رییس بنیاد شهید کشور منعقد شده که پیرو آن تفاهم نامه ای نيز بین ادارات کل بنیاد شهید و تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس نیز منعقد و پس از آن کمیته‌ای ویژه در سطح این استان برای پیگیری موضوع اشتغال خانواده شهدا و ایثارگران این استان تشکیل شد.
رجبعلی راهی افزود: براساس این تفاهم نامه حدود 12 هزار نفر از افراد بیکار خانواده ایثارگران این استان باید طی سالهای آینده در پست های دولتی و یا غیر دولتی و بخش خصوصی مشغول به کار شوند.
وی ادامه داد: در حوزه اشتغالزایی خانواده ایثارگران این استان دغدغه اصلی در بخش غیردولتی وجود دارد زیرا در این زمینه ابزار فشار وجود ندارد و نمی‌توان به کارفرمای بخش خصوصی این موضوع را تکلیف کرد.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس اضافه کرد: دوران جزیره ای عمل کردن رو به اتمام است و در حوزه خدمات دهی به خانواده ایثارگران نیز باید ادارات و بخش های مختلف دولتی به کمک بنیاد شهید آمده تا خدمات بصورت تخصی تر و بهتر به این قشر ارایه شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر در سطح استان فارس 8 هزار و 500 فرزند شهید و جانباز بیکار وجود دارد گفت: همه ما در قبال خانواده شهداء و جانبازان وظیفه داریم زیرا حفظ کیان کشور مدیون این قشر است.
وی ادامه داد: 15 جانباز قطع نخاع در این استان وجود دارد که بطور میانگین حدود 36 سال در گوشه یک خانه خیره به سقف در حالت سکون قرار داشته و همین جانبازان یک یا دو فرزند بیکار نیز در منزل خود دارند.
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس افزود: نیاز است طرح هایی در سطح استان فارس برای تشویق بخش خصوصی در جذب خانواده ایثارگران این استان در دستور کار قرار گیرد تا واحدهای تولیدی و صنعتی در این امر مهم مشارکت بیشتری داشته باشند.
در پایان این دیدار تفاهم نامه ای بین مدیران اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس و مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان در زمینه تامین اشتغال خانواده شهداء ،آزادگان،جانبازان و رزمندگان و کمک به ایجاد اشتغال پایدار برای این قشر،ارایه آموزش‌های لازم در حوزه کسب و کار و تشکیل تعاونی،اعمال بخشودگی و تخفیف در جرایم بیمه ای سازمان تامین اجتماعی و اعطاء تسهیلات مشاغل خانگی منعقد شد.
همچنین در این جلسه مقرر شد که کمیته عملیاتی برای پیگیری روند پیشرفت این تفاهم نامه در استان فارس تشکیل و دو ماه یکبار تشکیل جلسه داده و گزارش عملکرد پیشبرد طرح نیز به مدیران کل دو مجموعه اعلام شود.
کمیته اشتغالزایی خانواده ایثارگران در فارس تشکیل شد/ انتظار جامعه کارگری فارس از ثبت اولین شهید کارگری کشور بنام اين استان/ ساخت المانی فاخر شهدای کارگر فارس در شیراز
*ساخت المانی فاخر شهدای کارگر فارس در شیراز*

مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی استان فارس در ادامه این نشست گفت: از اوایل دهه 90 تاکنون بررسی های زیادی برای جمع آوری اطلاعات شهدای کارگر استان فارس انجام شده است.
مختاری ادامه داد: براساس اطلاعات موجود بیش از هزار شهید کارگر در سطح این استان وجود دارد که این انتظار از بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس می رود که اطلاعات دقیق و تعداد نهایی شهدای کارگر ،کارفرما و تعاونگر این استان را طبق قانون کار مشخص کند تا به دستور استاندار فارس و همراهی شورای اسلامی شهر و شهردار شیراز و کارفرمایان، المان فاخر شهدای کارگری این استان ساخته شود.
وی تاکید کرد: با توجه به اعلام آمادگی تعدادی از کارفرمایان که کارگاه‌ و کارخانه‌شان دارای شهید نيز مي‌باشد،برنامه ریزی های اولیه برای ساخت آن  با درج نام و اطلاعات تمام شهدای کارگر این استان انجام شده بگونه ای که این نماد به یکی از جاذبه های گردشگری این استان و مکانی برای ادای احترام به مقام والای شهدای کارگری در سطح کشور تبدیل شود.


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: