کد خبر: ۱۴۲۴۹۶
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۶ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
در آیینی با حضور اوسط هاشمی معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، رازقی رئیس اتاق بازرگانی فارس، افشون معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری فارس و مدیران کل دستگاه های اجرایی، مرکز جوار صنعت اتاق بازرگانی فارس افتتاح شد.
به گزارش شیرازه به نقل از روابط عمومی اتاق بازرگانی فارس، جمال رازقی در آیین افتتاح مرکز جوار اتاق بازرگانی فارس و نشست تخصصی تشکل های اقتصادی استان که با حضور معاون محترم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور برگزار شد، بیان کرد: در جوامع پیشرفته، دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی آغازگر تحولات گسترده اقتصادی و توسعه صنعتی هستند. این در حالی است که این ارتباط در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران بسیار کمرنگ و ضعیف است. 
وی افزود: آنچه وضعیت نامساعد تعاملات صنعت و دانشگاه را به وضوح نمایان می‌سازد، رتبه کشور در زیر شاخص «همکاری صنعت و دانشگاه» است که متاسفانه کشور ما جایگاه 134 ام در بین کشورهای جهان قرار داراست. 
رازقی اظهارداشت: بر اساس گزارش شاخص رقابت پذیری 2019، رتبه مهارت نیروی کار فعلی کشورمان 118 در بین کشورهای جهان است که این موضوع حاکی از عدم بکارگیری و تطابق مؤثر آموزه ها و سرفصل‌های دانشگاهی در صنعت می باشد.
وی اضافه کرد: ایجاد بالغ بر 2 هزار واحد دانشگاهی در کشور همراه با بیش از ۷۴۰ هزار دانشجو در دوره کاردانی، بیش از ۲ میلیون دانشجوی دوره کارشناسی، و افزون بر 300 هزار دانشجو در دوره تحصیلات تکمیلی بدون ایجاد زیر ساخت های لازم و تگاه آینده‌پژوهانه معضلات بسیاری را به دنبال داشته است.
رئیس اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: گواه این مدعا آمار منتشر شده از سوی مجمع جهانی اقتصاد در خصوص شاخص رقابت پذیری کشور در سال 2019 می‌باشد. در این سال ایران رتبه 99 ام را در میان 141 کشور به خود اختصاص داد که جایگاه آن نسبت به سال 2018 ده پله ضعیف تر شده است. 
رازقی عنوان داشت: همچنین در همین شاخص در سال 2019 نسبت به سال 2018 در میان 19 کشور چشم انداز افق 1404 دو پله ضعیف تر شده و از رتبه چهاردهم به رتبه شانزدهم تنزل یافته است. 

وی تصریح کرد: این درحالی است که علیرغم تعدد مراکز آموزش عالی و حجم بالای دانش آموختگان و دانشجویان، در رکن «قابلیت نوآوری» رتبه هفتاد و یک جهان را به خود اختصاص داده که نسبت به سال 2018، 6 واحد تضعیف شده است.
رازقی افزود: در دنياي رقابتي امروز مهارت آموزی یک انتخاب نیست بلکه یک اجبار است و آموزش هاي فني و حرفه اي تا حد زيادي مي توانند در هر يك از بخش هاي كشاورزي - صنعت و خدمات، براي فراگيران اشتغال ایجاد کنند. آموزشهاي فني و حرفه اي تا حد زيادي مي توانند در تأمين نيازهاي سالانه اشتغال نيروي انساني ماهر در مناطق مختلف استان مؤثر باشند. 
وی بیان کرد: اتاق بازرگانی فارس در راستای رسالت خود رفع موانع کسب و کار فعالین اقتصادی و ذینفعان خود، با مذاکرات پی در پی با مقامات کشوری و استانی و انعقاد تقاهم نامه و قراردادهای ملی توانسته در راستای  تامین منافع اعضای خود و بهبود محیط کسب و کار استان گام های موثری بردارد.
مرکز جوار اتاق بازرگانی فارس افتتاح شد
رازقی اظهارداشت: اهمیت و پیچیدگی مسايل و دغدغه‌های صنعت و بخش خصوصی با توجه به افزايش روزافزون نيازها و چالش‌های موجود و با در نظر گرفتن موضوعات و اولویت‌های مرتبط با توسعه پایدار، اتاق بازرگانی فارس را بر آن داشت که با بهره‌گیری از یافته‌های علمی- پژوهشی روزآمد، پویا و کارآمد، افزایش دانش تجربی فعالان اقتصادی را در دستور کار و وظایف اصلی خود قرار دهد.
رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: سازمان فنی و حرفه ای به عنوان یکی از ابزارهای توسعه صنعتی در امر آماده سازی نیروی انسانی می باشد که با اصلاح نظام آموزشی و تحصیلات حرفه ای از طریق ارتقا سطح استانداردهای ملی به سطح استانداردهای جهانی و بهره گیری از امکانات و تجهیزات نوین و مکفی، می تواندکیفیت و اثربخشی آموزشی خود را ارتقا بخشد. 
وی ادامه داد: سرمایه‌گذاری در حوزه آموزش نیروی‌های متخصص، کارآفرین و واقف بر نیازها و چالش‌های صنایع که به منزله تشکیل سرمایه انسانی است، منجر به افزایش بهره‌وری منابع تولید و بنگاه‌های اقتصادی می‌گردد که در نهایت رشد اقتصادی جوامع را به دنبال خواهد داشت.
رازقی عنوان داشت: توجه به نیروی انسانی، کوشش در ایجاد روحیه و انگیزه، برانگیختن قوه خالقیت و ابتکار،کسب مشارکت افراد به منظور دستیابی به اهداف و ماموریت های هر ارگان باعث رشد کارایی و افزایش بهره وری در آن ارگان می شود. 
وی تصریح کرد: بی تردید یکی از عواملی که تاثیر زیادی بر بهره وری دارد و می تواند در بهبود و افزایش آن نقش مهمی داشته باشد آموزش است. مراکز علمی آگاه به نیازها و مشکلات واقعی صنعت می‌توانند در کلیه مراحل کسب و کار از منظر تدوین قوانین، تربیت نیروی انسانی، انتقال دانش فنی و تعدیل هزینه‌های مبادله بسیار اثرگذار باشند.
رازقی افزود: به همین منظور با همکاری سازمان فنی و حرفه ای استان، مرکز آموزش بین کارگاهی در محل اتاق بازرگانی شیراز راه اندازی می شود تا با ایجاد همکاری میان صنعت و دانشگاه و ارتقا سطح کارایی دانش آموختگان در بازار کار، از کاربردی سازی علوم دانشگاهی در تولید کالا و خدمات بهره جست.
وی با اشاره به افتتاح مرکز جوار صنعت در اتاق بازرگانی فارس گفت: این مرکز با ارزیابی و نظارت مستمر بر حسن اجرای دوره های آموزشی؛ ظرفیت سازی برای گسترش اقدامات کاربردی مورد نیاز اتاق، تشکل‌های وابسته و ذینفعان و توجه به نسل جوان، شرایط را برای پرورش ایده‌های جدید با نگاه عمیق به جانشین پروری و استعداد یابی فراهم می آورد.
رازقی بیان کرد: در فضای کنونی اقتصاد ایران، موانعی بر سر راه فعالان اقتصادی وجود دارد که برطرف شدن آنها از بار مشکلات فضای کسب و کار می کاهد.
وی اظهارداشت: بهبود فضای کسب و کار نقش اساسی در افزایش رشد اقتصادی کشور ایفا می کند. علاوه بر ارتقاء آموزش و نگرش بین المللی به استانداردهای آموزشی همپا با تکنولوزی دنیا و نهادینه کردن روحیه کارآفرینی و کاهش هزینه های مبادله تولید، امید است به سوی هدف عالی رشد اقتصادی کشور در پرتو توسعه کسب و کار گام بر داشته شود. 
رازقی با بیان اینکه امیدواریم با راه اندازی این مرکز گامی عملی در جهت ارتقا مهارت های نیروی انسانی در راستای بهبود فضای کسب و کار استان برداریم اضافه کرد: در نهایت این آموزش هاي فني و حرفه اي است که با نيازسنجي از بازار كار و مهارت و دانش علمي دنياي كار را ارتقا می بخشد.

مرکز جوار اتاق بازرگانی فارس افتتاح شد

 یلدا راهدار در این آیین گفت: امروز فراگیری مهارت های لازم در زمینه تخصصی به عنوان یک ضرورت اجتناب ناپذیر از اهمیت و جایگاه ویژه ای در امر توسعه کلان برخوردار است. در دنیای سرشار از رقابت امروزی، افراد ماهرتر و آموزش دیده تر نقش مؤثری در کارآمدی و بهره وری اقتصادی خواهند داشت.

وی افزود: قرار نیست اتاق بازرگانی در حوزه فعالیت موازی و هم راستا با مراکز آموزش عالی و فنی و حرفه ای داشته باشد بلکه ما در حوزه آموزش اتاق بازرگانی فارس صرفا به دنبال برگزاری دوره های آموزشی در چارچوب وظائف اتاق و سرفصل های آموزشی مورد نیاز بخش خصوصی که در موارد آموزشی کمتر به آن پرداخته شده، هستیم.  

راهدار با ارائه گزارش عملکرد واحد ترویج و آموزش اتاق بازرگانی فارس بیان کرد: این واحد در سال 91  با هدف آگاه سازی فعالین اقتصادی نسبت به شرایط در حال تغییر اقتصاد جهانی در امر تولید و تجارت بین الملل،  فعالیت خود را آغاز کرده است.
وی اظهارداشت: این اتاق از سال 95 همزمان با ایجاد چارت سازمانی و تخصصی شدن فعالیت‌ها ، رویکرد جدید و گسترده‌ای نسبت به کیفیت و کمیت دوره‌های آموزشی و به طور ویژه دوره‌های توجیهی و تخصصی کارت بازرگانی را در پیش گرفته و جهشی چشمگیر در محتوا و تعداد دوره‌های آموزشی ایجاد کرده است و زیرساخت های لازم جهت مهارت محور نمودن دوره ها را فراهم کرد.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: کسب مقام برتر در بخش آموزش در بین اتاق های سراسر کشور از سال 95 تا سال 98، برگزاری نشست مدیران آموزش اتاق های سراسر کشور به میزبانی اتاق بازرگانی فارس در سال 97 ، تدوین 14 برنامه آموزشی تخصصی ویژه توانمندسازی تشکل ها ، تدوین برنامه دوره های تخصصی بصورت ماهیانه براساس نیازسنجی اعضا و نیاز روز جامعه از مهمترین فعالیت های این دفتر بوده است.
راهدار با بیان اینکه فعالیت های این دفتر موجب افزایش سطح دانش و رضایتمندی فعالان اقتصادی استان فارس بوده است ادامه داد: افزایش چهار برابری فراگیران آموزش در گروه سنی جوانان و افزایش سه برابری فراگیران آموزش اعم از دوره های کارت و دوره های تخصصی از دستاوردهای ما در اتاق بازرگانی فارس است.

وی عنوان داشت: دفتر ترویج و آموزشی اتاق بازرگانی فارس در دوران کرونا نیز پیشقدم در برگزاری مجازی تخصصی در اتاق های کشور بوده است به طوری که در سالجاری تاکنون 6 دوره جامع کارت بازرگانی، 20 دوره تخصصی ویژه ذینفعان و 5 دوره ویژه کارکنان برگزار کرده است.
انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: