کد خبر: ۱۴۲۵۰۷
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتان بازرگانی فارس با دستور جلسه بررسی مشکلات صادرات پسته و ارائه راهکارهای برون رفت مشکلات این حوزه با حضور مسئولان بخش دولتی و فعالان اقتصادی در این اتاق برگزار شد.
 در این جلسه خسرو فروغان عضو هیات نمایندگان و رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس گفت: استان فارس به لحاظ کمیت و کیفت در بحث صادرات محصولات کشاورزی به ویژه میوه و تره بار در بسیاری از کالاها جز استان های برتر در کشور است.

استان فارس به لحاظ کمیت و کیفت در بحث صادرات محصولات کشاورزی به ویژه میوه و تره بار در بسیاری از کالاها جز استان های برتر در کشور است.

وی با اشاره به مشکلات صادرات بخش کشاورزی استان افزود: با توجه به اینکه عمده محصولات صادراتی استان در بخش کشاورزی است به مراتب مشکلات صادرات این محصولات نیز در استان بسیار است که محصول پسته به عنوان یکی از کالاهای صادراتی استان با مشکلاتی مواجه است.

فروغان اظهارداشت: پسته جز کالاهای نوپا و جدید و بدون برند استان فارس است که همین موضوع موجب عدم توجه دستگاه ها به مشکلات این محصول استان شده اند و این درحالی است که در بسیاری از مناطق کشور پسته استان فارس به دلیل برخورداری از کیفیت بالا با عنوان دیگر استان های صاحب نام در تولید این محصول، شناخته می شود.

وی با ابراز تاسف از عدم وجود برند مشخص از پسته فارس در صادرات این محصول اضافه کرد: در بحث صادرات پسته استان فارس موانع و مشکلاتی وجود دارد که موجب شده این محصول استان از گمرک استان های دیگر  صادر شود.

رئیس کمیسیون صادرات، واردات و گمرک اتاق بازرگانی فارس ادامه داد: از مشکلات صادرات محصول پسته در استان قیمت پایه این محصول است که با قیمت واقعی فروش آن در خارج از کشور تفاوت فراوانی دارد و همچنین عدم وجود آزمایشگاه های استاندارد برای این محصول در استان نیز مشکلاتی را برای صادرات این کالای تولیدی فارس ایجاد کرده است.

فروغان عنوان داشت: استان فارس از نظر تولید پسته رتبه 4 را در کشور دارد و به گفته کارشناسان این محصول تولیدی استان به لحاظ کیفیت بالاتر از استانداردهای اروپایی است که اگر مشکلات این بخش کاهش و فضای مناسب برای تولید و صادرات آن ایجاد شود، می توانیم جز سه استان برتر در محصول پسته در کشور باشیم.

وی تصریح کرد: نیاز استان در گام نخستین ایجاد آزمایشگاه های مورد تایید استانداردهای این محصول و قرنطینه آن در فارس است که تدابیر جدی باید در این زمینه اتخاذ شود.

فروغان افزود: همچنین بر اساس ماده 16 با توجه به اینکه بعضی از اقلام پسته در سامانه گمرک وجود ندارد پیشنهاد می شود صادرکنندگان ما خود اظهاری انجام داده و صادرات خود را از طریق استان انجام دهند.

در ادامه این جلسه علی عوض پور دبیر کل اتاق بازرگانی فارس نیز با اشاره به تعرفه های صادراتی و مشکلات در حوزه صادرات گفت: بحث تغییر تعرفه ها و افزایش 2 دلاری بر روی تعرفه پسته یکی از معضلات صادرات این محصول است که موضوع تغییر تعرفه ها می بایست از طریق سازمان صمت، جهاد کشاورزی و اتاق استان پیگیری شود. 

وی افزود: در شرایط فعلی سازمان جهادکشاورزی استان باید به صورت مقطعی اقدام به ایجاد قرنطینه برای محصول پسته را با هدف کاهش مشکلات صادرکنندگان و صادرات این محصول کند.

عوض پور با بیان اینکه  موضوعصادرات محصول پسته به عنوان یک محصول ارز آور صادراتی استان باید با نگاه ویژه دنبال شود اظهارداشت: همچنین بحث اعزام نماینده استاندارد و گمرک به شهرستان سروستان که مرکز عمده تولید پسته در استان است نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

محمد دانش نیا رئیس اداره توسعه تجارت خارجی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس هم در ادامه گفت: درخصوص تولید پسته مانند سایر محصولات کشاورزی مشکلاتی در استان وجود دارد که باید تلاش بیشتری برای رفع مشکلات این حوزه داشته باشیم که در این زمینه نیاز است کنسرسیوم های صادراتی در استان فارس تشکیل شود.

وی ادامه داد: همچنین در حوزه مشکلات تولید در فراوری پسته مشکلاتی جود دارد که با بررسی مشکلات این محصول استان، تشکیل انجمن پسته در فارس حائز اهمیت است.

دانش نیا تاکید کرد: بر اساس ماده 16 گمرک باید ارزش صادراتی پسته به عنوان پیشنهاد به سازمان توسعه تجارت اعلام شود.

در ادامه آقای شیخ الاسلام از فعالان اقتصادی و کشاورزان پیشرو استان فارس نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر  سطح زیر کشت پسته در استان فارس 15 تا20 هزار هکتار است و فارس به دلیل موقعیت اقلیمی پتانسیل بسیار خوبی برای تولید و صادرات پسته دارد.

وی افزود: در محصول پسته به ازای هر متر مکعب پسته دو دلار درآمد و ارز آفرینی در کشور وجود دارد بنابراین این محصول  از لحاظ اقتصادی و آستانه تحمل شوری نسبت به بقیه محصولات برتری دارد.

شیخ الاسلام با بیان اینکه انحصار محصول پسته باید از یک استان خارج شده و استان ای مستعد تولید و صادرات این محصول جایگزین شوند اضافه کرد: سه سال گذشته در استان فارس تلاش های خوبی برای صادرات پسته انجام شد اما در حال حاضر بدلیل مشکلات، صادرات از استان های دیگر  انجام می شود.

وی ادامه داد: انتظار تولید کنندگان و کشاورزان استان این است که نگذارند،  زنجیره تولید محصول پسته قطع شود و شرایطی فراهم شود که مصرف کنندگان و بازارهای ما در کشورهای اروپایی باید بتواند بیش از پیش از این محصول استفاده کند. 

در این جلسه شرکت کنندگان به بیان دیدگاه های خود در زمینه مشکلات و راهکارهای صادرات پسته پرداختند.
انتهای پیام/

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: