کد خبر: ۱۴۲۵۱۸
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۶ - ۲۰ مهر ۱۳۹۹
وزیر بهداشت گفت: خبر‌های خوشی از واکسن کرونا دارم و به مدیر روابط بین الملل نیز اعلام کردم که به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فاز‌های مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده ایم.
 دکتر سعید نمکی صبح امروز در نشست خبری که در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار شد، درباره واکسن کرونا گفت: خبر‌های خوشی از واکسن دارم و به مدیر روابط بین الملل نیز اعلام کردم که به سازمان جهانی بهداشت اعلام کنند که ما فاز‌های مطالعاتی واکسن را تا کجا رسانده ایم. ان شاءالله در هفته‌های آینده پیشرفت واکسن را به عنوان حرکت عظیم ملی به گوش جهانیان خواهیم رساند.

وی ادامه داد: از مردم عزیز تقاضا می‌کنم که مراعات کنند. ما در شرایط بسیار سخت قرار گرفتیم. ویروس دچار دگرگونی‌های موتاسیونی (جهش) شده است البته هنوز جهش‌ها طوری نیست که در بیماری‌زایی ویروس اتفاقات بزرگی افتاده باشد و فقط در سرعت انتشار ویروس تاثیر گذاشته و البته جوان تر‌ها را نیز بیشتر گرفتار می‌کند و امیدواریم ویروس به سمت جهش با بیماری زایی شدیدتر پیش نرود.

نمکی درباره مشکلات دارویی در کشور تصریح کرد: توانستیم سه ماه از معوقات کارانه پرستاران و پزشکان را بپردازیم و آن چه که متحمل به بخش کروناست را دو تا سه برابر افزایش می‌دهیم و از هفته جاری نیرو‌های پرستاری را به سیستم اضافه می‌کنیم.

وی اضافه کرد: برای دارو نیز از ۱۶ شهریور اتفاقات مثبتی در زمینه ارزی در حال رخ دادن است و امیدواریم مشکلات دارو و تجهیزات پزشکی را زودتر مرتفع کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به جلسه دیروز ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مدت‌هاست که می‌گوییم برای مقابله و مبارزه با یک اپیدمی، تمنا و خواهش به تنهایی راهگشا نیست. موج‌های زیادی را در این مدت تحمل کردیم و شرمنده همکارانی هستم که موج‌های پیاپی را به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی است تحمل کردند.

وی افزود: همه معتقدیم تا می‌توانیم نباید از شیوه‌های پلیسی برای اعمال شیوه نامه‌ها استفاده کنیم؛ رئیس جمهور نیز معتقد است مردم باید محترم شمرده شوند و کمتر از شیو‌ه‌های خشونت آمیز و سخت و انقباضی استفاده شود، اما هیچ کدام از کشور‌های مدعی دموکراسی را نمی‌شناسید که اپیدمی را فقط با خواهش و تمنا جمع کرده باشند؛ عده زیادی محبت کرده و رعایت می‌کنند و عده‌ای رعایت نکرده و همه را گرفتار می‌کنند.

نمکی اضافه کرد: بر همین اساس ما در این دوره تقاضا کردیم از نیروی انتظامی، سازمان بسیج و سازمان‌های مردم نهاد و سایرین به عنوان ضابط کمک بگیریم و اعمال جرایم را سخت‌تر کنیم. قرار شد این کار با تهران به عنوان کلانشهری که در سراسر کشور تاثیر می‌گذارد، شروع شد و قطعا در کلانشهر‌های دیگر کار را توسعه خواهیم داد.

توضیح وزیر بهداشت درباره اشغال تخت‌های بیمارستانی

وزیر بهداشت درباره اشغال تخت‌های بیمارستانی گفت: چند روز پیش در تهران بالای ۵۰۰۰ تخت پر شد، ولی این به این معنا نیست که برای پذیرش بیماران خود تخت خالی نداریم و به این معنی نیز نیست که مردم رعایت نکنند؛ مردم نباید مضطرب نبود تخت‌های بیمارستانی باشند.

نمکی با اشاره به مراسم اربعین از راه دور خاطرنشان کرد: بسیار متأسفیم که در اربعین امسال عشاق اباعبدالله (ع) امسال توفیق زیارت نداشتند و بسیاری از همکاران مراکز بهداشتی و درمانی توفیق خدمت رسانی به زائرین امام سین (ع) را نداشتند و به عنوان مدافین سلامت به نحو دیگری به ارائه خدمت پرداختند.

وزیر بهداشت افزود: فقدان هنرمند بی بدیل استاد محمدرضا شجریان را نیز به مردم هنرپرور ایران و خانواده ایشان تسلیت می‌گویم و از دوستداران استاد شجریان و خانواده ایشان تشکر می‌کنم که تقاضای ستاد ملی مقابله با کرونا را گوش دادند و در تشییع جنازه و دفن آن بزرگوار، پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کردند.

کرونا ندارم

نمکی درباره خبر ابتلای خود به کرونا گفت: دیروز به دلیل غیبت من در ستاد ملی مقابله با کرونا برای اولین بار در طول این چند ماه، اضطراب و نگرانی ایجاد شده و خبری مبنی بر بیماری من منتشر شده بود. باید از همه مردمی که ابراز محبت کردند، تشکر کنم. فوج عظیمی از مهربانی مردم را از دیروز دریافت کردم و در برابر مردان و زنان سرزمینم سر تعظیم فرود می‌آورم. یک آزردگی در مهره کمر من را رنج می‌دهد. با اتومبیل به سه استان سفر داشتیم و چند شب پیش احساس کسالت و بدن درد داشتم. چون با چند نفر از عزیزان که تست کرونای آن‌ها مثبت شد، نشست داشتم، مجبور شدن به ستاد نروم و تست انجام دادم و آخر شب به من مژده دادند که به ویروس کرونا مبتلا نشدم. امیدواریم با رعایت فاصله گذاری‌ها از شر ویروس کرونا در امان بمانیم تا به مردم عزیز خدمت کنیم.

برچسب ها: نمکی ، واکسن ، واکسن کرونا
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: