کد خبر: ۱۴۲۷۰۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۳ - ۲۹ مهر ۱۳۹۹
نماینده شیراز در مجلس:
نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت پتروشیمی های چهارگانه، سه واحد اتیلن در عسلویه، سه واحد پلی اتیلن در فارس با سیاسی کاری و عدم همکاری برخی افراد تعطیل شد.
 جعفر قادری گفت: در سالیان گذشته پروژه‌هایی در حوزه انرژی از جمله نفت، گاز و پتروشیمی در استان تعریف و مصوب شد که بزرگترین طرح ما پالایشگاه دوم شیراز است که این طرح‌ها از نظر مجوزهای اداری مشکل ندارند اما در تأمین مالی فرصت را از دست دادیم و با مشکل مواجه هستند.

وی افزود: مباحثی از جمله پتروشیمی‌های چهارگانه، سه اتیلن در عسلویه، سه پلی اتیلن در استان دچار سیاسی کاری شده و عدم همکاری بی بهانه برخی افراد در استان موجب شد این پروژه‌ها و سرمایه گذارانی که آمادگی خود را برای اجرای این پروژه‌ها اعلام کرده بودند، به مرحله اجرا نرسد و تاکنون نیز انجام نشود.

وی با بیان اینکه این عدم همکاری و توجه افراد در استان برای اجرای این پروژه‌های مصوب شده کار دست استان می‌دهد بیان کرد: با عدم شروع به اجرای این پروژه‌ها در زمان خودش بسیاری از موقعیت‌ها از جمله تأمین مالی این پروژه‌ها برای استان ازدست رفته است و در حال حاضر نیز فرد و یا نهاد و مجموعه‌ای در استان وجود ندارد که ایجاد کنده تفاهم برای اجرای پروژه‌ها باشد.

قادری با اشاره به اینکه اجرای برخی از این پروژه‌ها در استان شروع شده است اظهار داشت: اجرای این طرح‌ها از جمله پالایشگاه اول یا سروستان، خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز، پتروشیمی‌های ممسنی و کازرون، ایجاد مرکز آموزش نفت و گاز، فاز دوم پالایشگاه آغاز و دالان، ایستگاه تقویت فشار گاز میدان‌های هما و وراوی و مرکز تفکیک میدان تابناک، نیروگاه خورشیدی، خط پرواتیلن در استان باید با جدیت دنبال شود تا به منثه ظهور برسد.

وی اضافه کرد: در پروژه‌های حوزه انرژی در استان باید طرح مطالعاتی ویژه ای برای هر یک در نظر گرفت که با توجه به بنیه اتاق بازرگانی فارس در حوزه مطالعات اولیه برای سرمایه گذاری می‌تواند اقدامات درخور و مناسبی را انجام دهد.

قادری ادامه داد: در خصوص بحث ایجاد منطقه ویژه فناوری‌های نفت و گاز(GDZ) ، نیاز است ساختار این موضوع مشخص شود که در شرایط فعلی ایجاد منطقه ویژه روند سختی خواهد داشت و می‌توان با خرد جمعی از صاحبنظران این بخش این پروژه را درقالب شهرک صنعتی یا پارک نفت در استان پیگیری کرد که در این زمینه باید زیرساخت کار و بسته‌های سخت افزاری و نرم افزاری این کار به خوبی دنبال شود.

وی همچنین با بیان اینکه در بحث صنایع مرتبط با حوزه‌ها زمینه‌هایی که نیاز به پیگیری دارد را به ما اعلام کنید عنوان داشت: در مباحث زیرساختی مانند آزادراه شیراز – بوشهر، خطوط جاده‌ای، پتروشیمی‌ها و واحدهای صنعتی از طریق مسیرهایی مانند بورس در حال پیگیری اقداماتی به موازات هم در استان هستیم.

نماینده مردم شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در خصوص موضوع آب مورد نیاز صنایع نیز تصریح کرد: در حال پیگیری انتقال خط دوم آب به روستاهای رزقان و خرامه هستیم که با اجرای این طرح می‌توان حدود ۱۵ میلیون متر مکعب آب برای فعالیت صنعتی تخصیص داده شود.

قادری افزود: همچنین پروژه خط دوم انتقال آب به شیراز نیز از ۶۰ میلیون متر مکعب آب به ۹۰ میلیون متر مکعب افزایش یافته است که با این حساب ۱۲۰ میلیون متر مکعب آب از سد درودزن در اختیار قرار خواهد داشت.

وی بیان داشت: در بحث انتقال آب از سد تنگ سرخ و شش پیر نیز پروژه مناسبی است و در حال حاضر نیز سرمایه گذار آن با اطمینان از تضمین‌هایی اقدام به انجام پروژه است که اگر این طرح اجرایی شود حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب می‌تواند در اختیار صنایع استان که به آب نیاز دارند، قرار گیرد.

قادری اظهارکرد: کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس باید فعال و پویا باشد و در مباحثی از جمله پتروشیمی‌ها و پالایشگاه‌ها با دید مطالبه گر ورود کند و همچنین این کمیسیون می‌تواند مرکز خرد جمعی فعالان در این عرصه برای به سرانجام رساندن ظرفیت‌های استان باشد.

وی ادامه داد: کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی فارس باید خلاء های قانونی موجود در استان و اطلاعات به روز در حوزه‌های مربوطه از جمله انرژی، نفت و گاز را به عنوان بازوی تخصصی به ما اعلام کند تا با همفکری و خرد جمعی در استان بتوانیم تا بتوانیم مسائل را دنبال کنیم.

این نماینده مجلس به مبحث مدیریت و برنامه ریزی امور انرژی اشاره کرد و عنوان داشت: تدوین و ثبت نقشه راه انرژی استان فارس یک ضرورت است که می‌تواند از سیاست زدگی و کشمکش‌های غیرکارشناسی در آینده جلوگیری کند.

وی افزود: طرح تبدیل گاز به فراورده‌های نفتی (GTL) در استان فارس موضوع پتروشیمی‌ها و پالایشگاه دوم شیراز، اجرای خط انتقال فرآورده از سیرجان به شیراز و سایر پروژه‌های مربوط به حوزه انرژی را می‌توان به صورت مدون با یک نقشه راه دنبال نمود.

قادری اضافه کرد: بحث دیگری را در حوزه رمز ارز در دست انجام داریم زیرا اعتقاد داریم می‌توانیم با بهره گیری از این ظرفیت سرعت شکل گیری نیروگاه‌ها را تسریع و مشکل کمبود برق را در ایام پیک در استان حل کنیم.

قادری اضافه کرد: ما در استان در فصل زمستان ظرفیت خالی و در زمان پیک مشکل کمبود برق داریم لذا در این زمینه طرح جهش تولید از طریق فعال کردن رمز ارزها را دنبال می‌کنیم تا با بهره گیری از رمز ارزها بتوانیم به حل مشکلات استان کمک کنیم.

وی همچنین آمادگی و حمایت از تأسیس انجمن انرژی‌های تجدید پذیر در استان فارس اعلام کرد.

دریـچـــــــــــــــــــــه
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
0
0
شهرستان خنج دارای میادین نفتی بزرگ مثل شانول و هما و ارم می باشد متاسفانه با قدرت لامردیها و مهریها از این منابع هیچ بهر های نصیب خنج نمیشود و این گازها با لوله به مهر منتقل و اعتبارات الایندگی و عوارض وووووو فقط نصیب دو شهرستان لامرد و مهر میشود در این میان نقش دکتر قادری کم نبوده و نیست ایا ممکن است دکتر قادری بگویند در حال و اینده چه نصیب شهرستان خنج خواهد شد
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: