کد خبر: ۱۴۲۷۵۹
تاریخ انتشار: ۱۷:۰۳ - ۰۱ آبان ۱۳۹۹
آیت الله اعرافی در جلسه شورای مدیران حوزه علمیه فارس:
مدیر حوزه های علمیه کشور حوزه را مطالبه گرِ شجاع و حکمیانه دانست و گفت: حوزه باید هم مطالبه گر حکیمانه و شجاع باشد و هم باید پاسخگوی نیازها نه براساس احساس بلکه متناسب با دنیای امروز باشد.
 آیت الله علیرضا اعرافی بعد از ظهر امروز در جلسه مدیران حوزه علمیه فارس که در سالن قدوسی برگزار شد، اظهار داشت: حوزه به عنوان نهادی که باید پاسخگوی نیازهای جامعه باشد، ضمن اینکه مطالبه گر است حتما باید پاسخگوی مسائل مردم و جامعه باشد.

وی در ادامه حوزه را مطالبه گر شجاع و حکمیانه دانست و اضافه کرد: حوزه باید هم مطالبه گر حکیمانه و شجاع باشد و هم باید پاسخگوی نیازها نه بر اساس احساس بلکه متناسب با دنیای امروز باشد.

مدیر حوزه های علمیه با بیان اینکه حوزه این را می داند و باید توجه کند که وضع امروز با روزگارهای پیشین تفاوت هایی را پیدا کرده است، بیان کرد: رشد علمی ما در منطقه بسیار عالی است، یعنی اینکه جامعه علمی ما گسترش پیدا کرده است، در خصوص تنوع رشته ای اکنون چند هزار رشته و گرایش در کشور وجود دارد که از افتخارات انقلاب است.

وی علوم انسانی را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: علوم انسانی ما محدود بوده است، اکنون یک میلیون دانشجوی ما در حوزه علوم انسانی کار می کنند، در هر صورت حوزه علوم انسانی و فلسفی حوزه ای است که اندیشه های برون را وارد کشور می کند و حوزه آن را پالایش می کند.

آیت الله اعرافی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش معدل ورودی های حوزه های علمیه اشاره و بیان کرد: عقیده ما این است که معدل ورودی حوزه باید ۱۸ باشد، پاسخ گویی به این دنیا و تذکیه نفوس و ارتقای معرفتی جامعه امروز قابل قیاس با سابق نیست.

وی مطرح کرد: اکثر کشورهای دنیا ظرفیت های بسیار خوبی برای سخنان کشور ایران و حوزه است، تولیدات با کیفیت بالا در قم داریم اما باید رشد کیفی رافزایش دهیم.

مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور افزود: شهر شیراز و استان فارس ظرفیتی بسیار بزرگ برای تربیت عالمانی در تراز فراملی دارد، که وظیفه ما را سخت می کند.

وی در ادامه بیان داشت: تدوین سند ۲۰ ساله و برنامه ۵ ساله رقم خورده که کار بسیار مطلوب است البته باید در استان نیز سند برنامه ۵ ساله رقم بخورد، حدود ۱۰۰ طرح کلان داریم که یکی از آن رشته درختواره است که ۴۰۰ رشته گرایش برای آن تعریف شده که بخشی از آن فقه معاصر است.

آیت الله اعرافی عنوان کرد: مجموعه طرح ها و نقشه هایی که کار شده، در ابتدای کار خود را نشان نمی دهد بلکه پس از ۱۰ سال جوانه خواهد زد و خواهد درخشید.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: