کد خبر: ۱۴۳۱۲۵
تاریخ انتشار: ۲۰:۳۸ - ۲۶ آبان ۱۳۹۹
مدیرکل کتابخانه‌های فارس گفت: با اجرای این طرح دسترسی زندانیان به بیش از دو میلیون و ۸۰۰هزار نسخه کتاب تسهیل می‌شود.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه، آیین رونمایی از طرح سفیر کتاب ویژه زندانیان با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان فارس و مدیرکل اداره زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی فارس برگزار شد.

روح‌الله منوچهری مدیرکل کتابخانه های عمومی فارس در مراسم رونمایی از طرح سفیر کتاب ویژه زندانیان ضمن تبریک هفته کتاب عنوان کرد: وقتی مقام معظم رهبری تأکید ویژه ای به کتاب و کتابخوانی دارند اهمیت مطالعه و کتابخوانی بیش از پیش نمایان می شود.

وی به رابطه مستقیم فرهنگ بر کاهش مشکلات جامعه اشاره و تصریح کرد: هر چه کتابخوان بیشتر داشته باشیم، آسیب‌های اجتماعی هم کمتر خواهد شد لذا در دنیا ثابت شده است هر چه مردم دانش و آگاهی بیشتری داشته باشند کمتر به سمت جرم و جنایت می روند زیرا بسیاری از این جرم و جنایت ها به خاطر ناآگاهی است.

مدیرکل کتابخانه‌های فارس اضافه کرد: از رسالت‌های کتابخانه های عمومی ارائه خدمات کتابخانه‌ای به گروه‌های خاص شامل نابینایان، ناشنوایان، عشایر، مهاجرین و ... است که در زمینه ارائه خدمات کتابخانه ای مددجویان نیز جز اقشار خاص قرار می گیرند لذا دسترسی آن ها به کتاب و منابع اطلاعاتی چاپی و الکترونیکی کم است.

منوچهری ضمن اشاره به برگزاری طرح سفیر کتاب برای عشایر و نوسوادان عنوان کرد: طرح سفیر کتاب از جمله برنامه های موفق کتابخانه های عمومی است که در مرحله اول ویژه عشایر راه اندازی شد و در فاز دوم طرح سفیر کتاب ویژه نوسوادان نیز در فارس اجرا شد.

وی با تصریح اینکه فاز سوم این طرح ویژه مددجویان زندان برنامه‌ریزی شده است، اظهار داشت: در این طرح، سفیرانی از سوی مجموعه زندان‌ها به کتابخانه عمومی معرفی می‌شود و این سفیران کتاب می‌توانند با حضور در تمامی کتابخانه‌های عمومی استان منابع درخواستی مددجویان زندان‌ها را دریافت کنند و با اجرای این طرح دسترسی زندانیان به بیش از 2میلیون و 800 هزار نسخه کتاب تسهیل می‌شود.

منوچهری همچنین عنوان کرد: با توجه به شرایط بیماری کرونا تمامی پروتکل های بهداشتی در این طرح در نظر گرفته شده است که کتاب ها با رعایت تمام اصول بهداشتی در اختیار مددجویان قرار خواهد گرفت و  امیدواریم با اجرای این طرح بخش عظیمی از نیاز زندانیان رفع شود.

73درصد زندانیان عضو کتابخانه‌های زندان هستند

ابراهیمی مدیرکل اداره زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان ها نیز در این برنامه ضمن اشاره به اهمیت مطالعه و کتابخوانی عنوان کرد: جامعه هدف ما مددجویانی هستند که به خاطر مشکلات مختلف در زندان نگهداری می شوند که این جامعه هدف به دلیل ناآگاهی درگیر جرم و جنایت شده و ما وظیفه داریم که در جهت آگاهی سازی و اقناع این افراد از نظر سواد و فرهنگ برنامه‌ریزی و اقدام کنیم.

ابراهیمی با اشاره به 18 کتابخانه مشارکتی در زندان های استان، عنوان کرد: در حال حاضر 73درصد زندانیان عضو کتابخانه های زندان هستند و بیش از 91هزار نسخه کتاب در کتابخانه زندان های استان در اختیار زندانیان قرار دارد، همچنین 1607 نفر از زندانیان در دروه اخیر جشنواره کتابخوانی رضوی شرکت کردند که این نشان دهنده این است که اگر بستر فراهم باشد افراد حتی در زندان به کتاب و کتابخوانی اقبال نشان می دهند.

وی ابراز امیداواری کرد: با انجام برنامه‌هایی همچون سفیر کتاب، برای پیشگیری از  جرم و جنایت و بازگشت مجدد افراد به زندان اقدامات موثری انجام شود.

گفتنی است در پایان این نشست از پوستر سفیر کتاب ویژه زندانیان رونمایی شد.

انتهای پیام/ ر / م

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: