کد خبر: ۱۴۳۳۷۱
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۳ - ۱۲ آذر ۱۳۹۹
رئیس بسیج جامعه پزشکی فارس:
رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس طی گفتگو با «شیرازه» با بیان اینکه طرح محله‌محور شهید حاج قاسم سلیمانی در این استان کلید خورده است، گفت: این طرح را در استان فارس بومی‌سازی کرده و در حال اجرا هستیم و این طرحی کامل و جامع در راستای مبارزه با شیوع بیماری کرونا است.
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، فرخ بهارلویی طی گفتگوی تفصیلی با این رسانه، با بیان اینکه طرح شهید حاج قاسم سلیمانی در این استان کلید خورده است، این طرح را یک طرح کامل و جامع در راستای مبارزه با شیوع بیماری کرونا دانست و اظهار کرد: این طرح سراسری است و در کل کشور شروع شده که ما آن را در استان فارس بومی‌سازی کرده و در حال اجرا هستیم و در حال حاضر در برخی شهرها آغاز و در حال اجرا است و در برخی شهرها در حال گذران تیم‌بندی، آموزش و مقدمات کار هستند.

وی افزود: از روز اول که بیماری کرونا شیوع پیدا کرد در استان فارس هم دانشگاه علوم پزشکی و هم مجموعه بسیج و سپاه به خوبی پای کار آمدند و بسیج جامعه پزشکی هم که به نوعی رابط بین سپاه و  بسیج است تلاش‌ها و اقدامات خوب و قابل قبولی را ارائه کرده است.
 
طرح محله‌محور «شهید سلیمانی» در فارس کلید خورده است/ راهبرد بسیج در این طرح قطع زنجیره ویروس کرونا است

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس در ادامه این گفتگو با شیرازه بیان کرد: در کنار همه اقدامات، کار وسیع‌تری که توسط بسیج جامعه پزشکی انجام شد، این بود که از ابتدای کرونا تا اکنون که موج سوم را پشت سر می‌گذاریم چهار تفاهمنامه بین سپاه و دانشگاه علوم پزشکی منعقد شده است.

به گفته بهارلویی؛ در این تفاهمنامه‌ها همه اقشار بسیج اعم از جامعه پزشکی، بسیج محلات، بسیج ادارت مختلف دست به دست هم دادند و هم در تامین کادر درمان هم در تامین نیروهای بهداشتی برای بیمارستان‌ها و هم در تأمین نیروهای پشتیبان و خدمه، مراقبت از بیمار کرونایی و غذا دادن به آن‌ها، نظافت اتاق بخش کرونا، ساخت‌وساز و حتی در بحث غسل و تدفین فوت شدگان کرونایی نیز ورود کرده در کنار دانشگاه علوم پزشکی به این مجموعه کمک کردند و این امر تا حدی پیش رفته که اکنون بیمارستان‌ها اعلام کردند فعلا ظرفیت نیروهای جهادی تکمیل است و نیروی جدید نفرستید.

وی ادامه داد: پس از اجرای طرح‌های ذکر شده، در یکم آذر ماه سال جاری با حضور استاندار، فرمانده سپاه استان و رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز از طرحی به نام طرح شهید حاج قاسم سلیمانی رونمایی شد.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس افزود: تفاوت این طرح با دیگر طرح‌ها در این است که به جای کار در بیمارستان‌ها، کار در محلات را انجام دهیم؛ چراکه از ابتدا تاکنون باری بر بیمارستان تحمیل شده بود که ما می‌خواهیم با اجرای این طرح باری را که بر کادر درمان است را کم کنیم به این صورت که قبل از ورود بیمار به بیمارستان به او کمک کنیم.

این پزشک بسیجی اضافه کرد: طبق این طرح، بیمارانی که کرونا مثبت هستند را شناسایی کرده از آغاز برای آنان اقدامات لازم انجام می‌شود همچنین، افراد و اعضای خانواده را که با آنها در تماس بودند را شناسایی و غربالگری می‌کنیم تا اگر شخصی در محل کار، منزل یا جای دیگری از شخص بیماری را دریافت کرده تحت مراقبت قرار گیرد تا زنجیره انتقال قطع شود.

بهارلویی اظهار کرد: در همین راستا عده‌ای که می‌توانند و شرایط قرنطینه در منزل دارند را با تذکرات بهداشتی و درمانی و رعایت شرایط قرنطینه در منزل تحت مراقبت قرار می‌دهیم و آن‌هایی که مشکلاتی دارند که قادر به در خانه ماندن نیستند را به قرنطینه‌های محلی که می‌تواند حسینه، مسجد ورزشگاه و نظایر آن باشد، هدایت می‌کنیم.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی فارس با بیان اینکه این قسمت اول طرح است که در حال اجرا است، گفت: در طرح شهید سلیمانی سه تیم مراقبتی، نظارتی و حمایتی  ما را همراهی خواهند کرد که تیم مراقبتی دو گروه غیر تخصصی و تخصصی هستند که در گروه غیر تخصصی افراد بسیجی ما در محلات شناسایی و تماس با بیمار را برعهده دارند.

بهارلویی با بیان اینکه گاهی بیمار که از بیمارستان ترخیص می شود هنوز بیماری در بدنش وجود دارد که ممکن است ناقل کننده باشد و با مراجعه به منزل دیگران را آلوده کند، اضافه کرد: طبق طرح ما، با بیمار تماس گرفته، توصیه و آموزش‌های لازم به فرد داده می‌شود که دوران نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارد لذا با تکمیل و انجام این دو زنجیره از مراجعه مجدد به مراکز درمانی جلوگیری و بار ورودی به بیمارستان‌ها کمتر می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین عده‌ای هستند که به لحاظ اقتصادی در وضعیت مناسبی به سر نمی‌برند و با قرنطینه شدن مایحتاج روزانه هم ندارند لذا تیم حمایتی ما با شناسایی این افراد علاوه بر کمک در درمان آنها، کمک‌های مومنانه را به صورت هوشمندانه به سمت این خانواده‌ها سوق می‌دهد.
 
این پزشک مدافع سلامت به تیم سوم که نظارتی است هم اشاره کرد و افزود: این تیم با کمک همکاران بخش معاونت بهداشتی بر اماکن پر تردد نظیر مغازه‌ها و پاساژها نظارت می‌کنند تا پروتکل‌های بهداشتی به خوبی رعایت شده باشد.

بهارلویی اظهار کرد: فرماندهی این تیم‌ها را در هر محله، رئیس پایگاه و حوزه مقاومت بسیج و مرکز جامع سلامت هر محل به صورت مشترک برعهده دارند که فرماندهی فنی بر عهده مراکز جامع سلامت و فرماندهی عملیاتی بر عهده مسئولین پایگاه‌ها و حوزه‌های مقاومت سپاه در محلات گذاشته شده است.

رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس در پایان ابراز امیدواری کرد که با اجرای کامل این طرح بار این بیماری بر بیمارستان‌ها در استان کم شود.

انتهای پیام/ س / م

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: