کد خبر: ۱۴۳۹۷۷
تاریخ انتشار: ۱۵:۲۹ - ۲۰ دی ۱۳۹۹
در وبینار بررسی مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی فارس در حوزه بازار عمان مطرح شد؛
رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان با بیان اینکه تلاش می‌کنیم رابطه پایداری بین بخش خصوصی استان فارس و بخش خصوصی عمان برقرار شود، گفت: ثبات در ديپلماسي ايران و عمان زمينه ثبات در مروادات اقتصادی دو كشور را فراهم كرده است.
به گزارش  سرویس اقتصادی شیرازه، محسن ضرابی در وبینار بررسی مسائل و مشکلات فعالان اقتصادی در حوزه بازار عمان که در اتاق بازرگانی فارس برگزار شد، بیان کرد: یکی از موضوع های مهم در گسترش مراودات اقتصادی با کشورهای دیگر ارتباط بین دو کشور است که روابط سیاسی میان دو کشور ایران و عمان در طول بیش از چهل سال پایدار و با ثبات بوده و در همه دوران ها در بالاترین سطح قرار داشته است و دولت عمان در تمان دوران ها در کنار دولت و مردم ایران بوده است.

وی افزود: به دنبال ارتباط دیرینه دو کشور از روابط اقتصادی و حجم مبادلات اقتصادی دو کشور رضایت نداریم که عمده ترین دلیل این مهم عدم وجود زیرساخت های مناسب و در نهایت کم شدن سهم تجار و بازرگانان ما در صادرات به این کشور است.

ضرابی در ادامه اظهار کرد: کشور عمان با سایر کشورهای دنیا ارتباط خوبی دارند و به لحاظ وضعیت و ثبات اقتصادی عمان نیز قابل قبول است و این درحالی است که زیرساخت های این کشور نیز برای انجام مبادلات اقتصادی مناسب است و می تواند به عنوان پایگاه صادرات تجار و بازرگانان ما باشد.

وی اضافه کرد: صدور کالاهای ایرانی با قرارداد تجارت آزاد با تعرفه گمرکی صفر به 16 کشور بزرگ جهان، دسترسی به بازار کشورهای مصرف کننده از جمله کشورهای آفریقایی و دستیابی به بازار کشورهایی که در حال حاضر ارتباط خوبی با ما ندارند؛ می تواند به عنوان پایگاه پر اهمیت برای صادرات کالاهای ایرانی در نظر گرفته شود.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان بابیان اینکه عمان سومین پول قدرتمند دنیا را دارد ادامه داد: کیفیت کالا برای حضور در بازار عمان موضوع بسیار مهمی است که باید مد نظر تجار و بازرگانان برای صادرات به این کشور باشد.

ضرابی عنوان داشت: فارس یکی از استان های مورد اعتماد و خواست مردم عمان برای گسترش همکاری های تجاری و اقتصادی است لذا بخش هایی از جمله خدمات آموزش، صنعت، معدن و گردشگری از زمینه های خوب برای گسترش مراودات تجاری دو طرف است.

وی تصریح کرد: در حوزه صنعت نیز می توانیم در پروژه‌هایی که در آنها دارای تکنولوژی و دانش فنی هستیم، نقش توسعه دهنده را داشته باشیم که با توجه به آن که عمان کشوری بکر در حوزه های فناوری های نوین، استارت آپ ها، تکنولوژی های پیشرفته، آی تی و آی تی سی است و عمیقاً به دانش فنی و توانمندی شرکتهای ایرانی نیازمند می باشد، بنابراین این حوزه نیز فرصت بسیار مناسبی جهت حضور پررنگ شرکت‌های استان فارس است.

ضرابی با بیان اینکه با برنامه ریزی جامع به راحتی می توانیم به سهم 10 درصدی صادرات در بازار عمان برسیم افزود: 47 درصد جمعیت عمان غیر بومی ها تشکیل می دهند و مردم عمان بسیار قابل اعتماد هستند اما توصیه ما به تجار و بازرگانان همکاری در قالب انعقاد قراردادهای محکم و بر اساس اصول قانونی است.

وی با بیان اینکه تلاش می کنیم رابطه پایداری بین بخش خصوصی استان فارس و بخش خصوصی عمان برقرار شود بیان کرد: رابطه ما با اتاق بازرگانی عمان بسیار نزدیک و صمیمانه است و با همکاری با اتاق بازرگانی عمان تلاش می کنیم تا ضمن معرفی تجار نسبت به اتخاذ تمهیدات لازم برای تسهیل روابط تجاری دو ظرف اقدام های موثری را انجام دهیم.

توسعه مراودات اقتصادی فارس و عمان نیازمند تسهیل زیرساخت‌ها است

جمال رازقی نیز در این وبینار بیان کرد: استان فارس از سالیان گذشته استان برتر در حوزه کشاورزی در کشور بوده به طوری که در حال حاضر سالیانه حدود 12 ملیون تن محصولات کشاورزی کشور را تولید می کند.

وی افزود: همچنین در چند سال اخیر توسعه صنعتی استان فارس مد نظر قرار گرفته و امروز این استان با برخورداری از چهار هزار و 190 واحد صنعتی کوچک، بزرگ و متوسط جایگاه خوبی را در کشور دارد.

رازقی در ادامه اظهارکرد: عمده صنایع فعال استان در حوزه های شیمیایی، پتروشیمی، صنایع غذایی و تبدیلی، کاشی و سرامیک و چینی آلات، فولاد و آلومینیوم بوده است که روند صنعتی شدن استان همچنان در حال توسعه است.

رئیس اتاق بازرگانی فارس اضافه کرد: استان فارس از دیرباز ارتباط نزدیکی با کشور عمان داشته است به طوری که خط پرواز مستقیم از این استان به کشور عمان فعال بود و هر زمان های مختلف میزبان گردشگران سلامت بسیاری از این کشور به استان فارس بودیم.

وی با بیان اینکه بخش‌هایی از جمله کشاورزی، صنایع غذایی، خدمات فنی مهندسی، معدن، سیمان و گردشگری به ویژه گردشگری سلامت قابل ارائه در بازار کشور عمان هستند، ادامه داد: در برخی از بخش ها عمده محصولات تولیدی استان از جمله سیمان، سنگ های ساختمانی با رویکرد صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس تولید می شود.

رازقی همچنین افزود: با توجه به محدودیت های ناشی از آب و طرح استراتژی صنعتی استان، امیدواریم ارتباط بین فعالان بخش خصوصی استان فارس و عمان افزایش یابد و زمینه توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی ما هموار شود.

وی تصریح کرد: به دلیل ارتباط دیرینه کشورهای حاشیه خلیج فارس با تجار و بازرگانان فارس و علاقه مندی آنها به گسترش مراودات اقتصادی مابین دو طرف انتظار داریم اتاق بازرگانی مشترک ایران و عمان حمایت ها و کمک بیشتری به فعالان اقتصادی فارس ارائه دهد.

رازقی در پایان گفت: توسعه روابط تجاری استان فارس با کشور عمان می‌تواند تأثیر بسیاری بر اقتصاد استان داشته باشند ازاین ‌رو همه بخش ها باید تلاش کنند تا زیرساخت ها بهبود یابد و شرایط برای افزایش مناسبات اقتصادی دو طرف تسهیل شود.

 انتهای پیام/ س/ م
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: