کد خبر: ۱۴۳۹۸۲
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۷ - ۲۰ دی ۱۳۹۹
مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی از تولید نشای آویشن شیرازی برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: نشای این گیاه به همت محققین در مجتمع کشت و صنعت گیاهان دارویی اسپاید رایمون در استان فارس تولید شد.
به گزارش سرویس دریافت خبر اقتصادی شیرازه، حسین زینلی در سفر به استان فارس با اشاره به اینکه آویشن شیرازی مورد استقبال شدید مردم کشور ما، ساکنین حاشیه خلیج فارس و تاجران است، اظهار کرد: این گیاه ارزش افزوده بسیار خوب و زنجیره ارزش کامل دارد بنابراین از کشاورزان و صاحبان صنایع علاقه مند توسعه این گیاه با اعطای تسهیلات و یارانه حمایت می شود.

وی می گوید: آویشن شیرازی که انحصاری کشور ما است در طول سالیان متمادی در عرصه‌های مختلف منابع طبیعی رشد ونمو کرده، برداشت شده و صادر می‌شد و برداشت بی‌رویه این محصول ممکن بود که صدمه جبران‌ناپذیری به منابع ژنیتیکی کشور وارد کند.

سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور حدود ۲۴۰ هزار هکتار

به گفته زینلی؛ سطح زیر کشت گیاهان دارویی در کشور حدود ۲۴۰ هزار هکتار است که ۱۲۲ هزار هکتار آن به گیاه زعفران و حدود ۲۸ هزار هکتار به گل‌محمدی اختصاص دارد.

وی با بیان اینکه استان فارس بالاترین سطح زیر کشت دیم گل محمدی و در زمینه کشت انواع گیاهان دارویی نیز رتبه اول دارد، تصریح کرد: با توجه به اقلیم چهار فصل این استان انواع گونه های گیاهان دارویی در فارس رشد و نمو می کند.

مجری طرح گیاهان دارویی وزارت جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه بزرگترین دشت گل محمدی در استان فارس قرار دارد، گفت: دشت گل محمدی لایزنگان داراب ویژگی های منحصر به فردی دارد از این رو ثبت جهانی این دشت در دستور کار قرار دارد و امید است با ایجاد انبارهای بورس، شاهد شکوفایی و ارتقای کیفیت گل‌محمدی در کل استان باشیم.

 انتهای پیام/س / م
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: