کد خبر: ۱۴۴۰۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶:۵۶ - ۲۳ دی ۱۳۹۹
با هدف ایجاد کارگاه‌های اشتغالزایی خرد روستایی؛
آیین نمادین آغاز تخصیص هشت میلیارد وام قرض‌الحسنه اشتغالزایی بین صندوق‌های قرض‌الحسنه اشتغالزا مردم‌یار بسیج سازندگی استان فارس با حمایت صندوق کارآفرینی امید استان فارس در شهرستان فیروزآباد برگزار شد.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، آیین نمادین آغاز تخصیص هشت میلیارد وام قرض الحسنه اشتغالزایی بین صندوق‌های قرض الحسنه اشتغالزا مردم یاربسیج سازندگی استان فارس با حمایت صندوق کارآفرینی امید استان فارس در شهرستان فیروزآباد برگزار شد.

اسماعیل قزل سفلی، مسوول بسیج سازندگی استان فارس در این آئین که به میزبانی ناحیه مقاومت بسیج سپاه فیروزآباد برگزار شد، ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر مدافع حرم و شهدای مدافع سلامت و سردار رشید اسلام شهید حاج قاسم سلیمانی، گفت: در ایام الله شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی هستیم و جا دارد رشادت‌های این شهید بزرگوار، شهدای مدافع حرم و شهدای انقلاب اسلامی که شهرستان فیروزآباد نیز مهد همین دلیر مردان در دوران های مختلف انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، دفاع از حرم آل الله و مدافعان سلامت است، گرامی بداریم.

عملیات پرداخت ۸۰میلیارد ریال تسهیلات به صندوق‌های اشتغالزا مردم‌یار بسیج آغاز شد

وی به آیین نمادین آغاز تخصیص وام قرض‌الحسنه اشتغالزایی به صندوق های اشتغالزا مردم یار بسیج اشاره کرد و گفت: امروز با کمک صندوق کارآفرینی امید و در راستای اشتغالزایی خرد در روستا ها و حاشیه‌های شهر مبلغ 8 میلیارد تومان امتیاز وام قرض الحسنه در فاز اول به این صندوق های قرض الحسنه در استان فارس واگذار می گردد.

1575 صندوق قرض الحسنه در استان فارس تاسیس شده است

قزل سفلی با اشاره به اینکه در استان فارس 1575 صندوق قرض الحسنه تاسیس شده است، ادامه داد: صندوق های قرض الحسنه اشتغالزایی و مردم یار یکی از طرح های اعتلا بسیج یم باشد که با هدف تشکیل یک نهاد محلی که توسط خود مردم اداره و نظارت می شود راه اندازی شده است.

مسوول بسیج سازندگی استان فارس با بیان این که این صندوق ها خود اتکا و مستقل هستند، بیان کرد:مجموعه بسیج سازندگی در قبال این صندوق های مردم یار 2 راهبرد توانمند سازی، آموزش و تسهیل گری در امورات را برعهده دارد.

وی به اهداف تشکیل و راه اندازی صندوق های قرض الحسنه مردم یار اشاره کرد و گفت: کمک به ایجاد و حمایت از کسب و کار های خرد و کوچک روستایی، استقلال اقتصادی مردم در روستا با محوریت جوامع روستایی، تقویت اقتصاد خانواده های کم برخوردار نیازمند، روحیه مشارکت و تعاون مردم و کمک به انجام کارگروهی در جهت جذب منابع، استقلال اقتصادی محلات و تشکیل زنجیره انسانی در جهت راه اندازی کسب و کار های خرد از جمله اهداف صندوق های قرض الحسنه اشتغالزای مردم یار بسیج است.

قزل سفلی به نقش بسیج سازندگی در امور صندوق ها نیز اشاره کرد و اظهار کرد: ماموریت بسیج سازندگی رصد، توانمند سازی و کمک به خوداتکایی صندوق های قرض الحسنه اشتغالزای مردم یار بسیج است و کلیه امورات دیگر صندوق توسط خود مردم اداره و هدایت می شود.

مسوول بسیج سازندگی استان فارس به اشتغالزایی این صندوق های خرد اشاره کرد و افزود: تا کنون بیش از 5 هزار شغل توسط وام های خرد این صندوق ها ایجاد، احیا ، توسعه و گسترش داده شده اند.

وی اضافه کرد: تا کنون وام های زیادی از محل منابع صندوق ها به اعضای صندوق پرداخت شده است که بسیج سازندگی با تفاهم نامه های منعقد شده با صندوق ها، بانک ها و موسسات دیگر در جهت کمک به توسعه اشتغالزایی توسط صندوق ها قدم برداشته است.

قزل سفلی به بازپرداخت های موفق و منظم صندوق ها در قبال وام های دریافتی از موسسات و بانک ها اشاره کرد و گفت: با توجه به وجود ظرفیت های عظیم در صندوق های خرد روستایی و موفقیت آمیز بودن این صندوق ها، باید بیش از پیش توسط دستگاه ها و موسسات مالی کشور مورد حمایت قرار گیرند.

مسوول بسیج سازندگی استان فارس به همکاری مجمع نمایندگان استان فارس در جهت محرومیت زدایی و اشتغالزایی در استان اشاره کرد و افزود: ما آمده ایم کارها را سخت نکنیم و بلکه آسان کنیم و ما مسئولین باید این مسیر را در پیش گیریم و ان شالله شاهد روزی باشیم که در شهرستان فیروزآباد و دیگر شهرستان های استان فارس با توجه به ظرفیت های عظیم استان، بیکار و بدون شغل نداشته باشیم.

بهرام لطیفی، سرپرست صندوق کارآفرینی امید استان فارس در ادامه این نشست با اشاره به تعامل خوب و اقدامات بسیج سازندگی استان فارس، گفت: تعامل و همکاری بسیج سازندگی و صندوق کارآفرینی امید خیرات وبرکات زیادی خواهد داشت وصندوق های قرضا الحسنه مردم یار بسیج با همکاری مردم اتفاقات خوبی را رقم زده اند.

وی با بیان این که بسیج همیشه در کنار مردم بوده است، اظهار کرد: اعتقاد صندوق کارآفرینی امید این است که با توانمند سازی و حمایت های خرد و کلان مردم می توان کارگاه های خرد را در جوامع ایجاد کرد و هر کجا توانمند سازی انجام گیرد و حرکتی آغاز شود ما حمایت های مالی خواهیم کرد.

وی به اختصاص 18 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه اشاره کرد و گفت: این تسهیلات در اختیار صندوق ها در جهت توانمند سازی شغلی و ایجاد کارگاه های خرد اختصاص داده شده است و امید داریم با پیگیری ها لازم مبلغ 8 میلیارد مورد تفاهم با بسیج سازندگی را در فاز دوم به 16 میلیارد تومان برسانیم.

وی افزود: با توجه به توافقات صورت گرفته با و با توجه به اینکه شهرستان فیروزآباد بعنوان شهر دست بافته ها ثبت ملی شده است مقرر شده تا ۴ روستا از روستا های تابعه این شهرستان که بیشترین مزیت را در این زمینه دارند انتخاب و تحت عنوان هر روستا یک محصول مورد حمایت صندوق کارآفرینی امید قرار گیرد.

در ادامه این جلسه، محمدرسول رضایی فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فیروزآباد ضمن خیر مقدم حضور مسئول بسیج سازندگی استان فارس و سرپرست صندوق کارآفرینی امید به شهرستان فیروزآباد، گفت: با همکاری صندوق کارآفرینی امید در شهرستان و کمک های نماینده محترم مجلس شورای اسلامی کارگاه های اشتغالزایی خوبی در سطح شهرستان راه اندازی شده است که امروز گوشه ای از این صندوق ها را از نزدیک بازدید می‌کنیم.

وی به استفاده از ظرفیت گروه های جهادی و صندوق های قرض الحسنه مردم یار اشاره کرد و بیان کرد: ما باید تلاش کنیم منویات اقتصادی رهبر معظم انقلاب اسلامی را جامعه عمل بپوشانیم و قطعا با همکاری گروه های جهادی و صندوق های مردم یار و حمایت دستگاه های استانی و محلی می توانیم باری از مشکلات اقتصادی مردم برداریم.

فرمانده سپاه ناحیه فیروزآباد با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی و توجه به تولیدات داخل گفت: تاکنون ۴۱ صندوق قرض الحسنه محلی در سطح شهرستان راه اندازی شده است که از بستر این صندوق ها طرح های اقتصادی مختلفی ایجاد شده که برای افراد زیادی اشتغال زایی شده و به کار و فعالیت مشغول هستند.

وی افزود: با این اقدامات توانسته‌ایم بخشی از مشکلات اقتصادی شهرستان را با حمایت و همت فرمانده مقتدر سپاه فجر فارس سردار بوعلی و بسیج سازندگی و صندوق کار آفرینی امید حل کرده و مردم شهرستان و روستاهای مختلف با راه اندازی مشاغل خانگی روحیه مضاعفی را کسب کنند.

لازم به ذکر است در پایان این نشست، چندین کارگاه اشتغالزا راه اندازی شده توسط صندوق های اشتغالزایی مردم یار بسیج سازندگی استان فارس نظیر پرورش دام سبک و سنگین، تولید صنایع دستی، پرورش شتر مرغ، پرورش قارچ، گلیم بافی، پرورش مرغ محلی و بوقلمون، گلخانه گل های تزینی و آپارتمانی و با حضور مسئول بسیج سازندگی استان فارس، سرپرست صندوق کارآفرینی امید استان فارس، فرماندار شهرستان فیروزآباد، فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه فیروزآباد، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان فیروزآباد، رئیس دفتر فروردین نماینده مردم محترم فیروزآباد در مجلس بازدید و از نزدیک مشکلات این کارگاه ها را بررسی کردند.

 انتهای پیام/ م
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: