کد خبر: ۱۴۴۸۷۰
تاریخ انتشار: ۲۳:۲۱ - ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرودشت گفت: در یک‌سالگی کرونا علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با ویروس قدیمی، موجی جدید از شیوع نوع دیگر این بیماری به نام کرونای انگلیسی در کشور واستان فارس ما شروع به جولان کرده است.
به گزارش سرویس دریافت خبر شهرستان‌های شیرازه، سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرودشت گفت: اکنون بیش از یک سال از شیوع همه‌گیری ویروس کرونا می‌گذرد؛ در یک سالگی کرونا علاوه بر دست و پنجه نرم کردن با ویروس قدیمی، موجی جدید از شیوع نوع دیگر این بیماری، به نام کرونای انگلیسی در کشور واستان فارس ما شروع به جولان کرده است.

روح‌الله کریمی اظهار کرد: ویروس کرونای انگلیسی جهش یافته مسری تر و مرگ بار تر است و در افراد زیر ۲۰ سال نسبت به ویروس کرونای معمولی بیشتر ایجاد بیماری می کند.

وی تصریح کرد: این ویروس ۷۰ درصد آلوده کننده تر است و مطالعات نشان داده میزان مرگ و میر آن بیشتر از ویروس کرونای معمولی بوده و به شدت واگیردار است. حضور یک نفر بیمار کرونایی در فضایی بسته می‌تواند تمام افراد حاضر در آن فضا را مبتلا کند. اصلی‌ترین راه انتقال این بیماری، از طریق قطره‌های درشت تنفسی است که با سرفه یا بازدم خارج می‌شوند. این قطرات ریز ممکن است روی سطوح هم بنشینند و دیگران پس از لمس آن‌ها و دست زدن به دهان و چشم خود به این بیماری مبتلا شوند.

جولان کرونا اینبار از نوع انگلیسی در استان فارس
سرپرست شبکه بهداشت و درمان شهرستان مرودشت با بیان اینکه ویروس کرونا با هر جهشی خطرناک است، توصیه می کند: در هر صورت برای جلوگیری از ابتلا به کرونا استفاده از ماسک تمیز و مناسب الزامی است، باید تا حد امکان از تجمع، به خصوص حضور در فضاهای بسته خودداری کرده و پس از تماس با هر فرد یا سطحی، دست‌ها را ضدعفونی کرد.

 کریمی، سردرد، سرگیجه، درد معده، اسهال، استفراغ، حالت تهوع، از دست رفتن حس بویایی یا چشایی، ورم سطح داخلی پلک، بی‌اشتهایی، سرفه خشک، تب، تنگی نفس و گرفتگی عضلانی از علایم کرونای انگلیسی عنوان می کند و می گوید: در صورت ابتلا به این علایم با از مصرف خودسرانه دارو جلوگیری و سریعا به پزشک یا مراکز درمانی مراجعه کرد.

وی گفت: پیش از شناخت نوع و رفتار ویروس جدید کرونا، باید رفتار خود در مقابل با این ویروس بشناسیم و رعایت پروتکل های بهداشتی، بهتری روش برای مقابله با این ویروس است زیرا قدرت کشندگی کرونای انگلیسی  ۳۰ درصد بیشتر از ویروس معمولی است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان مرودشت ضمن تاکید بر این موضوع که کرونا انگلیسی در استان فارس شیوع پیدا کرده، افزود: از همه همشهریان تقاضا داریم با رعایت پروتکل های بهداشتی و دوری از تجمعات و شرکت نکردن در مراسم های عروسی،ختم از شیوع این بیماری در شهرستان جلوگیری کنند.

انتهای پیام/س / م
برچسب ها: کرونا ، انگلیسی ، مرودشت
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: