کد خبر: ۱۴۴۹۶۸
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
امام جمعه شیراز؛
امام جمعه شیراز با اشاره به سخن علامه طباطبایی گفت: دین همه زندگی انسان است و مشاهده می‌کنیم بیش از ۵۰۰ آیه قرآن کریم دستور می‌دهد و این یعنی دین موضوعی بالاتر از نماز خواندن و عبادت است.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه، ایت الله لطف الله دژکام امام جمعه شیراز پیش از ظهر امروز در اختتامیه همایش ملی علمی پژوهشی دین و بیماری‌های بحران‌زا که در حرم مطهر احمدابن موسی(ع)برگزار شد، گفت: تلاش خوبی شروع شده است و نیازمند یک حرکت جدی است اما افق برای این مجموعه که مزین به نام احمدابن موسی(ع) در نظر می‌گیریم باید خیلی بالاتر از این باشد.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه نقش دین در بیماری‌های همه‌گیر و کنترل و پیشبرد اهداف و بهداشتی کار شده است افزود: دین عملا در عرصه تولید دانش حمایت شده است.

وی به دو تصور از دین اشاره کرد و ابرازداشت: برخی تصور از دین را یک دین حداقلی و کوچک می‌دانند و عنوان دارند دین باید در عرصه نماز و روزه و ارتباط معنوی باشد اما تصوری که بزرگان ما مانند علامه طباطبایی و آیت الله مطهری در عرصه نظریه پردازی دارند متفاوت با تصور اول است و علامه طباطبایی می‌فرمایند، دین همه زندگی انسان است و مشاهده می‌کنیم بیش از ۵۰۰ آیه قرآن کریم دستور می‌دهد و این یعنی دین موضوعی بالاتر از نماز خواندن و عبادت است.

آیت الله دژکام ادامه داد: امروز در دنیا یک عده اصرار بر تفسیر دین در قالب خواندن نماز و عبادت دارند زیرا می‌خواهند ما را مانند خودشان کنند که اینها شیطان های انسی هستند.

امام جمعه شیراز با اشاره به اینکه جهت سلامت معنوی در کرونا کمیته تشکیل شده است، ابراز کرد: در عرصه های مختلف حضور دین در زندگی را دیده‌ایم اما راضی نیستیم و به تعبیری می‌توان گفت، الحمدالله جای خوشنودی هست اما قانع نیستیم و به فرموده مقام معظم رهبری تا تمدن نوین اسلامی در دنیا گسترش پیدا نکند قانع نباید باشیم زیرا زمینه ساز ظهور است.

وی ادامه داد: نقش حوزه باید پررنگ تر شود و در حوزه خواهران عنوان پایان‌نامه‌ها بعضی مواقع خودش نمره کامل دارد زیرا به مباحثی اشاره می‌شود که در آن ضعف احساس می‌شود و حوزه برادران هم باید به این سمت حرکت کند.

به گزارش شیرازه، همایش ملی علمی پژوهشی دین و بیماری‌های بحران‌زا با شرکت ۵۰ نفر در زمینه مقاله که ۳۸ نفر از آنان مقالات خود را نهایی کردند به پایان رسید که در نهایت ۸ مقاله برتر که ۴ نفر در سطح دانشجویان و طلاب و ۴ نفر در سطح اساتید معرفی شدند.

لازم به ذکر است مقالات در فصلنامه علمی تخصصی رهیافت فرهنگ دینی آستان مقدس احمدی و محمدی به چاپ می‌رسد.

انتهای پیام/ر/م
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: