کد خبر: ۱۴۶۶۴۱
تاریخ انتشار: ۰۸:۳۸ - ۲۸ ارديبهشت ۱۴۰۰
به مناسبت روز جهانی موزه‌ها؛
سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر در این استان ۴۴موزه فعال وجود دارد، گفت: بیش از ۲۵هزار شی‌تاریخی در فارس وجود دارد اما حدود ۵هزارشی در معرض دید عموم قرارگرفته است.
به گزارش سرویس فرهنگی اجتماعی شیرازه، جمشید معینی سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس در گفتگو با خبرنگار این رسانه با تأکید بر اینکه موزه‌ها نباید شی‌محور باشند، اظهار کرد: با توجه به شعار امسال روز جهانی موزه‌ها باید برنامه‌ریزی‌ها به سمت‌و‌سویی رود که شاهد تحول بزرگی در این اماکن فرهنگی باشیم که بی‌شک نتیجه آن توسعه پایدار گردشگری و رونق این صنعت خواهد بود.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس گفت: شیوع بیماری کرونا و تعطیلی‌های پی‌در‌پی موزه‌ها و اماکن فرهنگی و همچنین محدودیت‌هایی که برای بازدید گردشگران از این اماکن در نظر گرفته شد بی‌رمقی گردشگری و به‌تبع آن موزه‌گردی را به همراه داشت که البته به‌نوعی امری اجتناب‌ناپذیر هم به شمار می‌رود.

وی افزود: در یک سال و چند ماه اخیر آمار بازدید‌ها از موزه‌ها با کاهش همراه شد ولی چراغ موزه‌های استان خاموش نشد هر‌چند که کرونا نشان داد که موزه‌ها چقدر می‌تواند آسیب‌پذیر باشند.

معینی بابیان اینکه باید برنامه‌ریزی‌های امسال برای موزه‌ها و اماکن فرهنگی متناسب با شعار جهانی است، ابرازداشت: وضعیت کنونی نشان داد که چاره‌ای نداریم جز اینکه بازنگری در کارهای فرهنگی داشته باشیم و به چشم‌اندازهای آینده این حوزه نگاه جدیدتری بیندازیم.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس با اشاره به اینکه در حال حاضر در این استان 44 موزه فعال وجود دارد، گفت: بیش از 25 هزار شی‌تاریخی در فارس وجود دارد اما حدود 5 هزارشی در معرض دید عموم قرارگرفته است.

معینی بابیان اینکه هم‌اکنون نزدیک به 12 هزارشی تاریخی و فرهنگی فارس در سامانه جام به ثبت رسیده است، گفت: تمامی اطلاعات مربوط به یک‌‌شی تاریخی شامل عکس، قدمت، محل کشف، کاربری در این سامانه به ثبت می‌رسد درواقع این اقدام نوعی مستند نگاری اشیاء است که برای حفاظت بیشتر و اصولی آن صورت می‌گیرد.

کرونا، چراغ موزه‌های استان فارس را خاموش نکرد/ فقط ۵ هزار شی تاریخی در دید عموم است

راه اندازی دو موزه جدید در فارس

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس بابیان اینکه به‌زودی دو موزه جدید در فارس به بهره‌برداری می‌رسد گفت: موزه نورآباد در شهرستان ممسنی و موزه عروسک ملل در شهرستان اوز به‌زودی به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی به برنامه‌های قابل‌اجرا در روز جهانی موزه و هفته بزرگداشت میراث‌فرهنگی اشاره کرد و گفت: از اطلس نقشه باستان‌شناسی 36 شهرستان استان فارس شامل آثار ثبت‌شده در فهرست آثار ملی با حضور مسئولین استانی رونمایی خواهد شد.

معینی ادامه داد: از فعالان حوزه میراث‌فرهنگی که در تهیه نقشه باستان‌شناسی استان فارس نقش داشته‌اند تقدیر خواهد شد و همچنین شورای گفت‌وگوی بخش خصوصی در اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی فارس راه‌اندازی خواهد شد.

وی اذعان داشت: کمیته گردشگری بافت تاریخی با هدف ارتقاء بهره‌وری برای ساکنین، فعالان، ذی‌نفعان و سرمایه‌گذاران راه‌اندازی می‌شود.

کرونا، چراغ موزه‌های استان فارس را خاموش نکرد/ فقط ۵ هزار شی تاریخی در دید عموم است

این مسوول ادامه داد: وبینارهای تخصصی هفته میراث‌فرهنگی نیز شامل معرفی سایت موزه دروازه پردیس پارسه(تخت جمشید) برای تورهای تخصصی، معرفی موزه‌های بخش خصوصی و دولتی در استان فارس و معرفی بخشی از شاخص‌ترین آثار موزه، آثار میراث معنوی استان فارس در فهرست آثار ملی ایران، سامانه جام و ثبت 5500 اثر تاریخی فرهنگی منقول در استان فارس، مستند نگاری آثار تاریخی فرهنگی، با رویکرد تزئینات وابسته به معماری، معرفی موزه پارس به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین موزه‌های کشور، معرفی مسجد جامع عقیق به‌عنوان قدیمی‌ترین بنا در شیراز با حفظ کاربری برگزار می‌شود.

سرپرست اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در پایان بیان کرد: اصحاب رسانه از باغ‌موزه مشاهیر و موزه منطقه‌ای فارس نیز بازدید خواهند کرد و برنامه‌ای نیز برای عکاسان خبری در تخت جمشید خواهیم داشت.

انتهای پیام/ر
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: