کد خبر: ۱۴۸۱۰۶
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۰ - ۰۸ تير ۱۴۰۰
معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس در گفتگو با «شیرازه»:
دوستدار گفت: برای انجام کاری مناسب در حوزه اعتیاد باید کار مردمی باشد اما دستگاه های دولتی نقش آفرین باشند تا اول فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد زیرا گاهی اوقات مردم آگاهی از آمار ها و آسیب ها ندارند، در گام دوم باید زمینه نقش آفرینی مردم در این امر فراهم شود‌.
به گزارش سرویس اجتماعی شیرازه، اعتیاد حالتی است که در آن شخص به علت روانی یا مصرف مواد مخدر شیمیایی و طبیعی دچار ضعف اراده درکنترل تکرار اعمال خود می‌شود؛ هرچند ضعف اراده در خود بیماری نیست ولی به علت عوارضی که بر دستگاه عصبی مرکزی شخص ایجاد شده به عنوان بیماری فرض می‌شود و این بیماری با ایجاد اختلال در کنترل بر سیستم رفتار، باعث تکرار آن رفتار می‌گردد.

اعتیاد نه تنها یک عضو از جامعه را درگیر می کند بلکه خانواده و اطرافیان فرد نیز دچار مشکلات متعددی می‌شود و اگر سرپرست یک خانواده دچار اعتیاد گردد شاید بتوان گفت خانواده ای دیگر وجود نخواهد داشت چراکه آسیب های اجتماعی دیگر نیز نظیر طلاق رخ خواهد داد.

اسکندر مؤمنی دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر کشور افراد مبتلا به اعتیاد را مورد اشاره قرار داد و گفت: برپایه آخرین سرشماری، ۴/۵ درصد جمعیت فعال کشور به اعتیاد مبتلا هستند و به تعبیری ۲ میلیون و ۸۰۰هزار مصرف‌کننده مستمر و یک‌میلیون و ۶۰۰هزار مصرف‌کننده تفننی در کشور وجود دارد. این آمار ها نشان می دهد که مصرف مواد مخدر امروزه به یک دغدغه و آسیب اجتماعی تبدیل شده است چراکه امروزه مواد مخدر در بین دانش آموزان نیز رخنه کرده است.

در کشور ما نهاد های زیادی متولی کار مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد به عنوان یک آسیب اجتماعی هستند و بودجه های هنگفتی نیز در این راستا صرف می شود اما با این وجود متاسفانه شاهد برخی کاستی ها و مشکلات در کشور هستیم. 

به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر، پایگاه تحلیلی خبری شیرازه با مسئولین و متولیان امر برای درک بهتر از مفهوم اعتیاد، مواد مخدر، آسیب های این عرصه و همچنین واکاوی مشکلات موجود به گفتگو پرداخته است. 

محمد جعفر دوستدار معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس در گفتگو با خبرنگار پایگاه تحلیلی خبری شیرازه ضمن گرامی داشت یاد و خاطره شهدای عرصه مبارزه با مواد مخدر و سوداگران مرگ، گفت: با نگاه به آمار مجرمین و زندانی ها، جایگاه اعتیاد مشخص می شود و از آن میتوان به عنوان محور آسیب های اجتماعی نام برد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد زندانیان با مواد مخدر به نوعی ارتباط دارند، افزود: سایر جرم ها نظیر همسر آزاری، قتل، نزاع، خشونت و... از ۲۰ تا ۶۰ درصد مرتبط با مواد مخدر است لذا سهم عمده ای اعتیاد و مواد مخدر در بین آسیب های اجتماعی دارد و از یک طرف جز ۵ اولویت اول کشور به شمار می آید. 

دوستدار سهم دستگاه ها و نهاد های  مختلف در مبارزه با مواد مخدر را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: باید به محور های مقابله با اعتیاد توجه داشت  و در حوزه پیشگیری، درمان، صیانت و مقابله دستگاه های مختلفی در حال کار هستند لذا برای اینکه بتوانیم در مقابل اعتیاد نقش آفرینی مناسبی داشته باشیم باید همه دستگاه ها و نهاد ها در حوزه های مختلف باید به میدان وارد شوند و کار خودشان را انجام دهند، قانون نیز جایگاه هر یک را مشخص کرده است. 

بنا به گفته معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس، مردم اساسی ترین نقش را در رفع آسیب های اجتماعی خصوصا اعتیاد دارند لذا اگر می خواهیم کاری ماندگار، فراگیر و استمرار داشته باشد باید مردمی شود و نمونه یک کار مردمی، تاثیرگذار و مستمر هیئات عزاداری سید الشهدا(ع) است. 

زمینه نقش آفرینی مردم در مقابله با اعتیاد فراهم شود/

وی تصریح کرد: اگر در حوزه اعتیاد اقدامی می خواهیم صورت بگیرد، باید کار مردمی باشد اما دستگاه های دولتی نقش آفرین باشند تا اول فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد زیرا گاهی اوقات مردم آگاهی از آمار ها و آسیب ها ندارند لذا در گام دوم باید زمینه نقش آفرینی مردم در این امر فراهم شود‌. 

دوستدار در پاسخ به پرسش خبرنگار شیرازه مبنی بر دلیل بازگشت فرد معتاد به مصرف مواد مخدر پس از بهبودی، گفت: به نظر می رسد مهم ترین حلقه مفقوده «صیانت» است لذا در صیانت از خانواده، همراهی و توجیه بودن خانواده، صیانت از فرد معتاد، ایجاد شغل و... ضعف اساسی وجود دارد.

معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس معتقد است که درمان بدون صیانت اثری نخواهد داشت و اگر بتوانم کار را به مردم واگذار کنیم، بستر فراهم شود و مانعی ایجاد نگردد یکی از کار هایی که می توان انجام داد ایجاد شبکه صیانتگر است تا بتواند در این زمینه همراهی و اقدامات لازم صورت بگیرد. 

این مقام مسئول با تشریح فعالیت معاونت اجتماعی سپاه فجر استان فارس، هم افزایی و کمک به دستگاه های اجرایی را یکی از اهداف این معاونت برشمرد و خاطرنشان کرد: تلاش برای مردمی کردن مقابله با اعتیاد و مواد مخدر یکی دیگر از برنامه های معاون اجتماعی سپاه فجر است لذا اقدامات خوبی در راستای محله محوری کردن مقابله با آسیب های اجتماعی مخصوصا اعتیاد انجام شده و در حال پیگیری است. 

دوستدار با اشاره به کاستی های موجود در مقابله با اعتیاد، گفت: «ضعف پیگیری کار ها» یکی از عوامل و مشکلاتی است که مقام معظم رهبری نیز در جلسه مقابله با آسیب های اجتماعی مطرح می کنند؛ در پیگری امورات ضعف بزرگی وجود دارد لذا گاها جلسات برگزار و صورت جلسه نوشته می شود اما پیگیری چندانی رخ نمی دهد؛ تورم صورت جلسه شکل گرفته اما در میدان عمل و اجرا کاری انجام نمی شود.

وی وجود اعتیاد در جامعه را فراگیر توصیف کرد و اظهار داشت: با توجه به اینکه اعتیاد در جامعه فراگیر شده اما برنامه ها و کار های مقابله با مواد مخدر و آسیب اعتیاد فراگیر نیست لذا تنها به برگزاری جلسات وبیناری با افرادی اندک اکتفا می شود که باید در این موضوع اقدامی جدی صورت گیرد.  

معاون اجتماعی سپاه فجر استان فارس خاطرنشان کرد: عدم استمرار کار ها باعث شده که شاهد افزایش روز افزون اعتیاد باشیم و با کار های مقطعی نمی توان پیشگیری، صیانت، درمان و... را انجام داد چراکه این کار ها تدریجی و زمان بر است.

دوستدار عالمانه نبودن کارها را یکی از مشکلات مقابله با اعتیاد توسط دستگاه های متولی دانست و بیان کرد: کار های مقطعی و غیر فراگیر که انجام می شود، عالمانه نیست بدین معنی که هدف گذاری و نقطه زنی رخ نمی دهد چراکه باید با هدف و برنامه ریزی مناسب اقدامات صورت گیرد تا شاهد نتیجه مطلوب باشیم. 

به گفته این مقام مسئول، یکی از دلایل عدم نتیجه گیری در حوزه آسیب های اجتماعی رودربایستی در مقابل دستگاه های متولی است چراکه مطالبه گری مناسب از ناحیه مسئولین و رده های مختلف شکل نمی شود به طور مثال آماری مبنی بر آموزش افراد اعلام می شود اما کیفیت سنجی برای این کار صورت نمی گیرد.

وی نقش رسانه ها را در مقابله با اعتیاد، فرهنگ سازی و مطالبه گری از مسئولین بسیار مهم و حائز اهمیت دانست و گفت: رسانه اگر تخصصی ورد کند و مسئول را به چالش بکشند یقینا نتیجه بخش خواهد بود؛ اگر می خواهیم در مقابله با اعتیاد موفق باشیم، نقش آفرینی رسانه ها باید در زمینه آموزش، فرهنگ سازی و ... افزایش پیدا کند.

دوستدار رسانه را متولی تبیین و مطالبه گری در موضوع آسیب های اجتماعی توصیف کرد و خواستار شکل گیری اقدامی مناسب در فرهنگ سازی و مطالبه گری از دستگاه ها شد.

انتهای پیام/ح


مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: