کد خبر: ۱۴۸۵۹۴
تاریخ انتشار: ۱۲:۰۶ - ۲۸ تير ۱۴۰۰
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس گفت: تمام تلاشمان را برای رفع مشکل برق واحدهای تولیدی و صنعتی به کار گرفته ایم اما شرایط به گونه ای است که این مشکل در کوتاه مدت و یک شبه و چند ماهه حل نخواهد شد.

به گزارش سرویس اجتماعی شیرازه، جمال رازقی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس روز دوشنبه در جلسه ویژه کمیسیون صنعت و رونق تولید این اتاق که با حضور اعضای آن به صورت وبینار برگزار شد بیان کرد: رفع مشکل قطعی برق واحدهای تولیدی و صنعتی را با جدیت پیگیری می کنیم اما معضل قطع برق به زودی برطرف نخواهد شد و با توجه به فضا و شرایطی موجود بعید می دانم این مشکل در کشور حداقل تا سه الی چهار سال آینده حل شود.

وی در خصوص پیگیری این موضوع افزود: موضوع برق واحدهای تولیدی و صنعتی استان را در جلسه شورای گفتگوی استان و ملی دنبال کرده ایم و مصوباتی برای حل آن و اخذ خسارت های ناشی از قطع برق واحدها نیز اخذ شده است که تا حصول نتیجه پیگیر آن خواهیم بود.

بیشتر بخوانید:


رازقی در مورد معضلات موجود ناشی از قطعی برق اظهارداشت: با توجه به مکاتبات واحدهای صنعتی با اتاق بازرگانی فارس پیرامون معضلات موجود ناشی از قطعی برق، در حال تدوین مستندات و راهکارهای موجود برای تامین برق واحدهای استان جهت ارائه به اتاق ایران هستیم.این درحالی است که واحدهای تولیدی باید خود را با شرایط موجود تطبیق داده و به فکر چاره و راهگشایی برای فعالیت در این شرایط باشند و برای استفاده از برق مورد نیازشان برنامه ریزی کنند.

رازقی با بیان اینکه پیش بینی ما برای رسیدن به وضعیت ثبات در این بخش حداقل برای حدود چهار سال آینده است ادامه داد: اگر امروز تمام کشور نیز به رفع مشکل قطع برق بخش صنعت و تولید اهتمام داشته باشند، این معضل در کوتاه مدت حل نخواهد شد.

رئیس اتاق بازرگانی فارس عنوان داشت: بحران برق در کوتاه مدت ایجاد نشده که در کوتاه مدت حل شود و به نظر می رسد مشکل قطعی برق در روزهای آینده بیشتر شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، پیرامون توقف اجرای سامانه صیاد به مدت یک سال و بررسی قانون جدید صدور چک در راستای رفع اشکالات اجرایی سامانه صیاد مواردی را مطرح کرد.

به گفته رازقی، با پیگیری های مستمر کمیسیون های مربوطه اتاق ایران تا کنون بعضی از اشکالات مورد نظر مرتفع شده اما تعداد دیگری همچنان وجود داشته که لازم است بانک مرکزی اقدامات عاجل در جهت رفع آنها به عمل آورد. در غیر اینصورت و با توجه به گستردگی استفاده از چک در روابط تجاری و کسب و کار فعالان اقتصادی هر گونه تاخیر در این امر مهم موجب اختلال جدی در امور جاری فعالان اقتصادی و در ادامه مختل شدن تولید و دیگر فعالیت های تجاری در حوزه کسب و کار می شود.

در ادامه این جلسه حسین غلامزاده عضو کمیسیون صنعت و رونق تولید اتاق بازرگانی فارس به ارائه گزارشی درخصوص خسارات قطعی برق بر صنایع پرداخت.

غلامزاده در خصوص مشکلات تولید کنندگان بیان کرد: : بررسی ها نشان می دهد که شدت اثر قطعی برق بر %64 از صنایع کوچک و متوسط ایران دارای اثرات خسارت بار زیادی می باشد.ضرر و زیان ناشی از قطع برق واحدهای تولیدی و صنعتی بسیار هنگفت است و تولیدکنندگان را با مشکلات بسیار زیادی روبه رو کرده که عمده ترین آن افزایش هزینه های تولید است و دولت باید این ضرر و زیان را جبران کند و هزینه مربوط به بخش خصوصی را بپردازد.

وی اظهارداشت: واحدهای تولیدی هزینه های مختلفی از جمله حقوق و دستمزد کارگران، هزینههای مالیاتی و تامین اجتماعی را پرداخت می کنند و در زمان قطعی برق این هزینه ها متوقف نمی شوند و تولیدکنندگان مجبورند با پایان هر ماه هزینه های مذکور را پرداخت کنند.

غلامزاده از جمله راهکارهای اجرایی در خصوص بهبود ساختار انرژی (برق) را ایجاد سیستم مدیریت انرژی در واحدهای صنعتی، توسعه نیروگاه های پراکنده در سطح شهرکهای صنعتی، استفاده از انرژی خورشیدی جهت تولید برق و کاهش اتلاف شبکه برق  به حداقل میزان با برنامه مدون توسط دولت عنوان کرد.

در این جلسه سایر اعضا و مدیران شهرک های صنعتی، واحدهای صنعتی و فعالان بخش خصوصی به بیان نظرات خود پرداختند.

انتهای پیام/ع
مطالب مرتبط
برچسب ها: مشکل قطع برق ، شیرازه ، برق
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: