کد خبر: ۱۴۸۶۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲:۴۳ - ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
در قالب پویش الف – ب – ایران صورت گرفت:
مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس از بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت ۱۹.۷۶ مگاوات و با سرمایه گذاری ۱۶۰ میلیارد تومان در استان فارس خبر داد.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه،  غلامرضا نصیری مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس روز شنبه 2مرداد در آیین افتتاح طرح های وزارت نیر از بهره برداری از سه نیروگاه برق با ظرفیت 19.76 مگاوات و با سرمایه گذاری 160 میلیارد تومان در استان فارس خبر داد و گفت: ظرفیت قرار دادی این سه نیروگاه 23.2 مگاوات و ظرفیت قابل بهره برداری 19.76 مگاوات است.

وی با بیان اینکه بهره برداری از طرح های یاد شده تاثیر بسزایی در تامین انرژی و برق مورد نیاز استان فارس به ویژه در شرایط اوج مصرف تابستانی دارد افزود: شرکت برق منطقه ای استان فارس با تمام توان تخصصی و با مدیریت بار و بهبود شرایط تامین و انتقال برق و انرژی برای کاهش خاموشی ها و تامین برق پایدار در استان می کوشد.


مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس در ادامه با بیان جزئیاتی از طرح های تامین و انتقال برق در قالب پویش الف – ب- ایران افزود: نیروگاه  رعد فرازان در شیراز ، شایا توان جهرم در شهرک صنعتی جهرم و فرتک نیرو شیراز در شهرک صنعتی شیراز با دستور رییس جمهوری به بهره برداری رسید.

به گفته نصیری، شرکت رعد فرازان انرژی شیراز دارای قرارداد خرید تضمینی برق به ظرفیت ۷.۲ مگاوات و در حاشیه شهر شیراز است،  در حال حاضر با دو عدد مولد ساخت آلمان و هر یک به ظرفیت ۲ مگاوات متصل به شبکه توزیع و در حال تولید می باشد که میزان افت ولتاژ بر روی خطوط توزیع متصل شده بسیار کاهش یافته و ضمن رفع پرباری خطوط باعث بهبود ولتاژ در ایستگاه ۶۳کیلوولت صنعت برق شیراز نیز شده است .

وی ادامه داد: قرارداد این نیروگاه در سال94 منعقد گردیده و با تولید سالانه حدود 35 هزار  مگاوات ساعت، بخشی از بار شبکه را تامین می کند. قرارداد خرید تضمینی این نیروگاه به مدت5 سال می باشد که بهره برداری تجاری نیروگاه از  سال 1400 آغاز گردیده است.

مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس در ادامه به مشخصات نیروگاه شایا توان جهرم اشاره کرد و اظهارداشت: شرکت شایا توان جهرم هم دارای قراردادخرید تضمینی به ظرفیت 6.4 مگاوات و‌در شهرک صنعتی شهرستان جهرم با چهار دستگاه مولد به ظرفیت هر کدام 1.6مگاوات به شبکه برق و فیدرهای توزیع متصل گردید و در حال تولید بوده که باعث کاهش افت ولتاژ  و رفع پرباری ایستگاه جهرم می گردد.

وی همچنین با بیان اینکه  نیروگاه فرتاک‌ نیرو با توان منصوبه 9.6 مگاوات با شش دستگاه مولد ساخت کشور آلمان هر کدام به ظرفیت 1.6 مگاوات  آماده تولید تزریق به شبکه برق است افزود: با توجه به راندمان بالا و نو بودن دستگاههای فوق 8.5 مگاوات توان عملی به شبکه تزریق خواهد نمود که با این احتساب میزان حدود 75 هزار مگاوات ساعت به شبکه توان تزریق و‌موجب کاهش افت ولتاژ در حاشیه شهر شیراز و تامین توان تعدادی از مشترکان صنعتی آن منطقه خواهد شد. نیروگاه مذکور بصورت قرارداد خرید تضمینی با برق منطقه ای فارس در مدار قرار گرفته است.

نصیری همچنین با اشاره به اینکه موضوعی که کارشناسان و مدیران  برق دراستان فارس بر آن تاکید می کنند این  است که با برنامه ریزی های دقیق و همچنین پیگیری موضوعات مدیریت مصرف بتوان مشکل کمبود تولید برق را  در تابستان مدیریت کرد خاطرنشان کرد: مدیریت مصرف و مدیریت اوج بار برای تابستان  موضوعی ضروری است تا از خاموشی های ناخواسته جلوگیری شود.

وی ادامه داد: تاکیداتی نیز در زمینه استفاده از مولدهای خود تامین دستگاه های دولتی در ایام پیک مصرف برق ، الزام دستگاه های دولتی برای تامین حداقل 20 درصد از برق مورد نیاز توسط سیستم های خورشیدی ، کاهش تلفات برق ، مقاوم سازی شبکه ها ، انعقاد تفاهم نامه های کاهش مصرف در ساعت اوج از سوی کشاورزان و صاحبان صنایع در سال‌های گذشته انجام شده که هر کدام در جای خود منشاء اثر برای عبور از تابستان بوده است.

مدیر عامل برق منطقه ای استان فارس با اشاره به اینکه حداکثر مصرف برق در استان فارس و جنوب کشور در سال گذشته  در روز  31 مرداد ماه رخ داد، تاکید کرد: بر این اساس همچنان باید آمادگی داشته باشیم تا روزهای پر مصرف برق سپری شود ، در این روز 6 هزار و 15 مگاوات برق مصرف شده است ، پیش بینی مصرف برای سال جاری حداکثر هفت درصد افزایش است بنا بر این باید برای مصرف 6 هزار و 436 مگاوات برنامه ریزی شود.

این مقام مسئول در پایان گفت: در همین تاریخ 6 هزار و 260 مگاوات برق و انرژی در استان فارس و جنوب کشور تولید شده است و  مازاد تولید بر مصرف به استان های همجوار داده شده ، مدیریت مصرف برق در سال 99 حدود  986.8  مگاوات بوده  که نزدیک به تولید یک نیروگاه هزار مگاواتی است و این موضوع جای تامل و توجه دارد.

انتهای پیام/س

مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: