کد خبر: ۱۵۰۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۰:۰۵ - ۲۲ مهر ۱۴۰۰
وزیر جهاد کشاورزی مطرح کرد:
وزیر جهاد کشاورزی گفت: سهم کشور ایران در تامین غذای همسایه های خود دو درصد است این به آن معنا است که ظرفیت ها و بستر های لازم مهیا نشده است؛ فناوری را در کشاورزی وارد نکرده ایم، بهره وری پائین است و روستائیان مهاجرت کرده اند.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، سید جواد ساداتی نژاد در دومین روز سفر خود به استان فارس در شورای اداری شهرستان داراب تصریح کرد: کاستی های مذکور موجب شده است فاصله بین کشاورز پیشرو که در جمع خود شما هم حضور دارند ده برابر بیشتر از متوسط تولید کشور باشد.

به گفته وی؛ ظرفیت اقلیمی کشورمان، علی رغم خشکسالی ها و بی آبی هایی که بر ما تحمیل شده است، می‌تواند غذای خودمان و غذای بسیاری از جمعیت اطراف مان را تولید و تامین کند.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه رئیس جمهور دستور دادند، جهاد سازندگی شود، به دلیل اینکه روستاها مورد غفلت قرار گرفته‌اند، افزود: روستاهای ما کانون تولید کشاورزی هستند و رسالت روستا تولید و اشتغال بود که رها کرده ایم.

به گفته وی؛ نگاه دولت به رفع محرومیت و رفع تبعیض و بی عدالتی در اقصی نقاط کشور است از این رو وزرا به شهرستان ها اعزام می شوند تا با دیدن همین تنگناها و مشکلاتی که مغفول است چاره جویی شود.

وی از آغاز خرید تضمینی خرما در روز های آتی در منطقه خبر داد و ابراز کرد: یکی از مسائل بحث باغات است که خوب این منطقه منطقه ای است که قطب باغداری هم هست؛ اراضی شیبدار یکی از پروژه های محوری کشاورزی در دولت سیزدهم است؛ در این مورد برنامه ریزی کنید این ظرفیت باید در این منطقه و استان فارس توسعه یابد.

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه تلاش ما در دولت سیزدهم این است که جایگاه کشاورز به رسمیت شناخته شود، اظهار کرد: من دقیقاً مسائل و مشکلات بخش کشاورزی، دردها، مسائل باغدار، عشایر و دامدار را از نزدیک شنیده ام؛ برای حل آن راهی نیست مگر با قدرت خود کشاورز و تشکل‌های کشاورزی انجام شود.

اتحادیه ها و تشکل های کشاورزی ایفای نقش کنند
وی با بیان اینکه دولت مردمی است و ما اعتقاد داریم با محوریت دستوری در کشاورزی کار درست نمی شود، افزود: به اعتقاد من کار را باید به کشاورز واگذار کرد، به دامدار باید واگذار کرد، اتحادیه ها و تشکل ها باید در سیاست گذاری نقش خود را ایفا کنند و در برنامه ریزی ها باشند.

ساداتی نژاد به یکی از دغدغه کشاورزان شهرستان داراب نیز پرداخت و گفت:  در مورد سد رودبال و کانال های پایین دستی حدود ۱۵۰ میلیارد تومان ما در این سفر مصوبه داریم که به کشاورزان عزیز کمک خواهد کرد.

وی به درخواست های صادرات دام نیز اشاره کرد و افزود: چرا باید عشایر ما دام تولید کند آنگاه دامش قاچاق شود و آن طرف مرز قاچاقچی پنج برابر بیشتر به فروش برساند؛ صادرات دام با مجری گری شرکت پشتیبانی امور دام و با مباشرت اتحادیه های عشایری از هفته گذشته مصوب شده است اما در سطح محدود و مدیریت شده که قیمت گوشت در داخل کشور هم دچار افزایش نشود.

انتهای پیام/ع
مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: