کد خبر: ۱۵۱۴۷۱
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۸ - ۱۶ آذر ۱۴۰۰
با راه اندازی خانه خلاقیت عشایری مجموعه عشایری که دارای ایده‌های کاربردی و عملیاتی هستند با حضور اساتید و مشاورین علمی طرح را بررسی و به مرحله تولید می رساند.
به گزارش سرویس اجتماعی شیرازه، در نشست رییس و معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی فارس با مدیرکل امور عشایر فارس برای بررسی و امکان سنجی انعقاد تفاهم نامه ایجاد خانه خلاقیت با محوریت ایده‌ها و تولیدات عشایری استان برگزار شد.

مدیرکل امور عشایر فارس با اشاره و تاکید بردو راهبرد اساسی مدنظر امور عشایر فارس که شاخص کیفیت توسعه زندگی و تنوع در تولید و اشتغال عشایر بوده و همچنین پنج محور تنوع در اشتغال عشایری منجمله بومگردی و گردشگری، صنایع دستی، شرکت‌های دانش بنیان، زنجیره گوشت قرمز و گیاهان دارویی است گفت: از همه ظرفیت‌ها و تفاهم نامه‌های مشترک با سازمان ها، ادارات و به خصوص دانشگاه‌ها که پایگاه علم و فناوری هستند حمایت می‌کنیم.

بهرامی اظهار داشت: فناوری‌های نوین باید در دسترس عموم مردم وجامعه عشایری استان قرار گیرد و با توجه به اینکه عشایر استان فارس دارای افراد تحصیل کرده و دانش آموخته زیادی است که تجربه گذشتگان خود را حفظ و در تلاش برای بروزرسانی آن‌ها با زندگی امروز هستند و وظیفه ما است با در اختیار گذاشتن پتانسیل‌های موجود در به خصوص دانشگاه‌ها والبته با حفظ سنت‌ها و شاکله زندگی عشایری، آن‌ها را به سمت استفاده از فناوری‌های نوین در جهت افزایش کیفیت زندگی شان سوق دهیم.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس با بیان اینکه امور عشایر متولی جامعه عشایری است و این جامعه حافظ سنت و فرهنگ‌های اصیل ایرانی است گفت:با توجه به پتانسیل‌های علمی و عملیاتی دانشگاه‌ها با انعقاد تفاهم نامه‌ای می‌توان زمینه‌های بیشتر همکاری و بهره گیری از توان علمی دانشگاه در تامین خدمات به روز به جامعه عشایر و حرکت در مسیر علمی سازی و دانش بنیان کردن ایده‌ها و فعالیت‌های عشایر بهره‌مند شد.

قائدی افزود: با توجه به بررسی‌ها و تحقیقات صورت گرفته طرحی با نام خانه خلاقیت عشایری راه اندازی شود تا در این مجموعه عشایری که دارای ایده‌های کاربردی و عملیاتی هستند با حضور اساتید و مشاورین علمی طرح را بررسی و در صورت امکان با حمایت‌های مادی و معنوی بتواند این طرح‌ها و ایده‌های عشایری را با ادغام علوم و فناوری‌های جدید به مرحله تولید رساند.

در حاشیه این نشست و در راستای تفاهم نامه منعقده بین اداره کل امور عشایر فارس و دانشگاه آزاد اسلامی فارس در سال ۱۳۹۹؛ قرارداد مشاوره پژوهشی با موضوع ژئوفیزیک چاه‌های تامین آب آشامیدنی در پنج منطقه عشایری استان امضا و مبادله شد.

گفتنی است در سال‌های قبل نیز تفاهم نامه‌هایی با دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی در ابعاد مختلف تنظیم و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

انتهای پیام/ح
مطالب مرتبط
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: