کد خبر: ۱۵۲۳۰۴
تاریخ انتشار: ۱۶:۳۹ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۰
مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان فارس اعلام کرد که با حضور رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران کشور و صاحب نظران داخلی و خارجی آیین اختتامیه ششمین کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی، ۵ بهمن ماه در شیراز برگزار می‌شود.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه،حجت‌الاسلام محمدجواد محمدی پور، امروز در نشستی خبری، ضمن بیان اینکه اولین فرمان ١٠ ماده‌ای حضرت امام(ره) اقدامات فرهنگی بود و با تاکید بر اینکه بحث فرهنگی اولین اولویت بنیاد شهید است، افزود: ٥١ درصد از اعتبارات مجموعه‌های بنیاد شهید و ٢٠ درصد از اعتبارات سازمان‌ها و دستگاههای اجرایی طبق قانون باید به این مهم اختصاص یابد اما در عمل محقق نشده است.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس ادامه داد: کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی یک رویداد فاخر فرهنگی، ارزشی و بین‌المللی است. نزدیک به دو هزار اثر به دبیرخانه این کنگره ارسال شده که ٢٠٠ اثر آن مربوط به شعرای عرب، انگلیسی و ...است.

محمدی پور نقش زن را در طول تاریخ بی بدیل و بی نظیر خواند و گفت: اما در بعضی کشورها متاسفانه این موجود مبارک و عصاره خلقت به غفلت و فراموشی و در بعضی جاها با کم مهری بعضی حاکمان قرار گرفت اما با ظهور اسلام جایگاه و منزلت زن در بطن و متن جامعه و مقدرات اساسی جامعه قرار گرفت.

سید علی محمدی، معاون فرهنگی و پرورشی اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران فارس نیز در این جلسه بیان کرد: از شهریور ماه ٩٩ برگزاری این کنگره در دستور کار قرار گرفت و امروز به ایستگاه پایانی آن نزدیک شده‌ایم.

وی ادامه داد: یکی از وظایف مجموعه بنیاد شهید وامور ایثارگران در حوزه فرهنگ مرضوع انتقال پیام فرهنگ و فرهنگی است و به همین دلیل به عنوان یک نهاد فرهنگی بخش قابل توجهی از وظایف خود را به این موضوع اختصاص دادیم.

محمدی خاطرنشان کرد: یکی از ابزارهای انتقال فرهنگ شعر است و به همین دلیل این کنگره به عنوان یکی از ابزارها برای انتقال پیام در سطح بین‌المللی در دستور برگزاری قرار گرفت.

مدیرکل بنیاد شهید استان فارس اضافه کرد: به عنوان یک نهاد فرهنگی باید از همه ابزارهای فرهنگی برای انتقال پیام استفاه کنیم که خوشبختانه به نتایج خوبی هم در این کنگره دست پیدا کرده‌ایم.

محمدی همچنین موضوعاتی چون؛ ایثار، شهیدان و ایثارگران،  ایثار،همسران معظم شهدا، جانبازان و آزادگان سرافراز، ایثار، امید به آینده، ایثار - کودک و نوجوان، ایثار - ارزش ‏های اخلاقی و انسانی، ایثار- عفاف، حجاب و نماز، ایثار – شهدا و خانواده معظم شاهد و ایثارگر مدافع حرم و قهرمانان محور مقاومت، ایثار- شهید حاج قاسم سلیمانی، ایثار – مفاهیم عاشورا و ایثار- افزایش امنیت ملی را از محورهای کنگره اعلام کرد.

دبیر علمی کنگره بین‌المللی شعر ایثار و زنان عاشورایی نیز بیان کرد:  این کنگره تلفیقی از دو کنگره شعر ایثار و زنان عاشورایی است که برای اولین بار با فراخوان بین المللی در سال گذشته منتشر شد.

محمد مرادی ادامه داد: در این کنگره ٦٠٠ شاعر در دو بخش فارسی(عربی و انگلیسی) شرکت کردند و ١٩٥٠ قطعه شعر به دبیرخانه کنگره ارسال شد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز خاطرنشان کرد: بیش از ١٧٠٠ شعر مربوط به بخش فارسی بود که در این بخش از کشور افغانستان نیز آثاری دریافت شد.در این کنگره ٦٠ نفر از شرکت کنندگان از خانواده ایثارگران بودند که از آن بین ٢ نفر از خانواده شهدا حائز رتبه برتر شدند.

وی ادامه داد: ۲۸ استان در کنگره شعر ایثار مشارکت داشتند که بیشترین نفرات از استان‌های فارس و خراسان رضوی و تهران بودند.در بخش فارسی هم ٨٠٠ قطعه شعر در قالب سنتی، ٣٥٠ قطعه شعر در قالب نو و نیمایی و سپید، ١٥٠ قطعه شعر در بخش کودک و ١٥٠(ترانه، شعر محاوره‌ای و سرود) به دبیرخانه این کنگره ارسال شد.

به گفته مرادی، پالایش مقدماتی آثار دریافتی از ٢٠ آذر آغاز شد و داوری نهایی نیز از ٢١ دی ماه آغاز و ٢٩ دی به اتمام رسید که در مجموع ١٦ نفر از شرکت کنندگان حائز رتبه و ١٣ نفر قابل تقدیر شدند.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و دبیر علمی کنگره شعر ایثار و زنان عاشورایی یادآور شد: در بخش عربی ٣ برگزیده و یک شایسته تقدیر و در بخش انگلیسی نیز 2 شایسته تقدیر، از سوی هیئت داوران مشخص شده‌اند.

انتهای پیام/م
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: