کد خبر: ۱۵۳۱۷۰
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۲۳ اسفند ۱۴۰۰
سرپرست اداره کل میراث فرهنگی فارس گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در هفته نخست نوروز تمامی اقامتگاه‌ها و هتل‌های استان بصورت ۱۰۰ درصد اشغال و از هفته دوم به ۷۰ یا ۸۰ درصد می رسد البته بستگی به سفر گردشگران نیز دارد.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، موید محسن‌نژاد سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در نشست خبری با موضوع جشن نیمه شعبان بر لزوم فرهنگ‌سازی و خدمت به مردم تاکید کرد و از آمادگی اماکن تاریخی و فرهنگی برای میزبانی از گردشگران در ایام نوروز ۱۴۰۱ خبر داد.

وی با بیان اینکه راهنمایان گردشگری و همیاران میراث‌فرهنگی در اماکن تاریخی و فرهنگی استان مستقر می‌شوند، افزود: برای هماهنگی و تعامل بیشتر بین نیرو‌های مستقر در اماکن فرهنگی تاریخی، دوره‌های آموزشی برای راهنمایان گردشگری و همیاران میراث فرهنگی برگزار شده است.

محسن‌نژاد گفت: از یک‌ماه گذشته در قالب ستاد اجرایی سفر در قالب ۱۳ کمیته تخصصی و در شهرستان‌ها به ریاست فرماندار وظایف خاصی تعریف شده و هماهنگی‌های لازم برای نوروز سال جدید انجام شده است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با تصریح بر اینکه امسال پس از ۲ سال وقفه در بحث گردشگری شاهد حضور گردشگران در استان هستیم، افزود: در سال ۹۷ حدود ۲ میلیون نفر از اماکن گردشگری استان بازید داشتند و این عدد در نوروز ۱۴۰۰ با دستورالعمل هوشمند به ۱۷۰ هزار نفر رسید.

به گفته این مقام مسئول، با توجه به اینکه فروش بلیت بازدید اماکن فرهنگی تاریخی به شکل الکترونیکی صورت می‌پذیرد، تابلو راهنمای خرید به شیوه الکترونیکی و همچنین ساعات بازدید در ورودی این اماکن در استان فارس نصب خواهد شد.

محسن‌نژاد از پیش بینی پارکینگ و اتوبوس برای مسافران و گردشگران برای دسترسی راحت‌تر به اماکن تاریخی خبر داد و اظهار کرد: شماره تلفن ۰۹۶۲۹ پاسخگوی گردشگران نوروزی است.

سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس با اشاره به ۲۳ هزار تخت اقامتی با مجوز رسمی از میراث فرهنگی در سطح استان، بیان کرد: با توجه به حجم زیاد گردشگران، مسافران و زائرین قطعا پیش بینی به سمت کمپ‌های اسکان شهرداری، کلاس‌های مدارس و خانه‌های مسافر خواهد رفت.

وی با اشاره به نظارت کامل بهداشتی بر اماکن، ادامه داد: در حوزه اماکن تاریخی و فرهنگی افزایش بازدید را خواهیم داشت که در صورت استقبال شهروندان احتمال افزایش ساعت بازدید آرامگاه حافظیه شیراز نیز است.

محسن‌نژاد بیان کرد: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در هفته نخست نوروز تمامی اقامتگاه‌ها و هتل‌های استان بصورت ۱۰۰ درصد اشغال و از هفته دوم به ۷۰ یا ۸۰ درصد می‌رید البته بستگی به سفر گردشگران نیز دارد.

وی با بیان اینکه برنامه‌های جدید، جذاب، مفرح و خاصی برای نوروز ۱۴۰۱ در این کلانشهر پیش‌بینی شده است که مهمترین آن آئین نوروزگاه است که با همکاری اداره ارشاد و بسیج هنرمندان برگزار می‌شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه ۴۶ تیم نظارتی ثابت در سطح استان داریم و از ظرفیت تشکل‌های گردشگری نیز استفاده می‌شود، گفت: همچنین ۱۴۰ راهنمای گردشگری در مراکز جاذبه‌ها مستقر خواهند شد.

محسن‌نژاد در پایان از برگزاری مانور مشترک نوروز به صورت سراسری از ۲۴ اسفندماه خبر داد و گفت: با برنامه ریزی‌های انجام شده و حمایت از صنایع دستی و بازارچه‌ها ۲ بازارچه در محور زندیه و محلی دیگر برپا می‌شود.

انتهای پیام/ح
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: