کد خبر: ۱۵۴۰۴۶
تاریخ انتشار: ۱۸:۱۸ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱
معاون پیشگیری از معلولیت های بهزیستی کشور:
صفاری فرد در خصوص اثر بخشی طرح غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال ذکر این نکته ضروری است که با اجرای طرح از معلولیت ۳۶۰ هزار کودک در کشور جلوگیری شده که کمک زیادی به تحکیم بنیان خانواده نموده است.
به گزارش سرویس اجتماعی شیرازه، صفاری فرد معاون پیشگیری از معلولیت‌های بهزیستی کشور در آیین افتتاحیه برنامه کشوری غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در فارس که امروز ۲۵ اردیبهشت ماه برگزار شد، عنوان‌ کرد:هر چند در دو سال گذشته مهدهای کودک را نداشته ایم، اما با آموزش به مراکز مثبت زندگی تحت نظارت بهزیستی و استفاده از پایگاه آنان گامی مهم در غربالگری برداشته ایم.

وی افزود: در خصوص اثر بخشی این طرح ذکر این نکته ضروری است که با اجرای طرح از معلولیت ۳۶۰ هزار کودک در کشور جلوگیری شده که کمک زیادی به تحکیم بنیان خانواده نموده است.

محمدرضا هوشیار سرپرست بهزیستی فارس نیز با بیان اینکه: سن طلایی تشخیص و درمان تنبلی چشم کودکان ۳ تا ۶ سالگی است، افزود ؛در این بیماری چشم های کودک کاملاً سالم به نظر می‌رسد اما دید کافی وجود ندارد و عدم تشخیص و درمان منجر به نابینایی و کم بینایی کودک خواهد شد .

وی  در ادامه پشتوانه طرح غربالگری را اجتماع عنوان کرد و گفت: باید مشارکت حداکثری خانواده‌ها برای شرکت در این طرح جلب گردد تا از ایجاد معلولیت بینایی در کودکان پیشگیری شود.

 هوشیار افزود: اين برنامه کشوری در سراسر استان فارس اجرا می گردد و در حال حاضر ۲۹۰  پایگاه ثابت و سیار برای مراجعه والدین و کودکان در نظر گرفته‌ایم.

 به گفته سرپرست بهزیستی فارس والدین کودکان ۳ تا ۶ سال با مراجعه به مراکز مثبت زندگی در بهزیستی فارس میتوانند کودکان خود را مورد غربالگری بینایی قرار دهند.

 هوشیار میزان شیوع جهانی تنبلی چشم را۲ تا ۷ درصد عنوان نمود و گفت:  میزان شیوع این بیماری در کشور ما ۱/۴درصد است.

وی در ادامه اضافه کرد :در مراکز مثبت زندگی بهزیستی فارس معاینه چشم با Eچارت و دستگاه اپتیک پلاس انجام می‌شود و در صورت نیاز کودک به بینایی سنج و در مرحله بعد چشم پزشک ارجاع خواهد شد.

 در ادامه این مراسم زهرا اثنی عشری سرپرست معاونت امور توسعه پیشگیری بهزیستی فارس گفت:سال‌گذشته ۱۲۸ هزار کودک در ۱۸۶ پایگاه غربال شدند که قریب به ۳۰۰۰ نفر مورد مشکوک و مورد بررسی قرار گرفتند.

  وی با اشاره به اینکه روز ۲۵ اردیبهشت روز خانواده است، افزود: همزمانی آیین افتتاحیه برنامه کشوری غربالگری بینایی با این روز را به فال نیک میگیریم چرا که نقش والدین در همراهی کودکان به متظور اجرای طرح تنبلی چشم بسیار عمیق و گسترده است.

در پایان محسنی سرپرست بهزیستی شهرستان شیراز  نیز در خصوص سابقه اجرای این برنامه عنوان کرد: با وجود پیشینه موجود این طرح به بلوغ رسیده و امیدواریم به بالندگی برسد. 

وی تصریح کرد: لزوم انجام این طرح در سازمان بهزیستی اثبات شده و امیدواریم در سایر دستگاهها این امر محقق شود ضمن این که در حوزه پیشگیری باید فراتر از  وظیفه گام برداشته و مسئولانه فعالیت کنیم.

انتهای پیام/س 
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: