کد خبر: ۱۵۶۴۱۴
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۴ - ۱۵ مهر ۱۴۰۱
سفیر تاجیکستان :
زاهدی گفت :تاجیکستان از آغاز استقلال خود آغوشش را برای دوستانش از جمله جمهوری اسلامی ایران باز کرد و باعث افتخار است که جمهوری اسلامی ایران نیز برادری‌اش را با جمهوری تاجیکستان برای ایجاد تعامل و همکاری‌ها اثبات کرد.
به گزارش سرویس فرهنگی شیرازه،نظام‌الدین زاهدی  سفیر کشور جمهوری تاجیکستان شامگاه پنجشنبه در آیین افتتاحیه هفته فرهنگی و هنری تاجیکستان در شیراز گفت : تاجیکستان و ایران در دوران و عرصه‌های مختلف به دلیل ارزش‌های مشترکی که مردمان تاجیک و ایرانی دارند به هم پیوستند.

وی افزود: ما تاریخ، ادبیات، زبان، آداب و رسوم و سنت‌های مشترک داریم. این مشترکات باعث می‌شود که دو کشور روابط و مراودات سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی داشته باشند.

زاهدی در ادامه بیان کرد: امسال ما ۳۰ سالگی روابط دیپلماتیک تاجیکستان و ایران را تجلیل کردیم‌؛ با مروری بر همکاری‌هایی دو کشور در ۳۰ سال گذشته متوجه خواهیم شد که این دو کشور در طول این سالها در کنار هم بودند و هنوز هم در تلاش هستند تا این همکاری‌ها را ادامه دهند.

سفیر تاجیکستان با بیان اینکه تحولات مثبتی از همکاری این دو کشور ایجاد شده است، گفت: اقدامات روسای محترم دو کشور و پیگیری‌های دکتر آیت‌الله رئیسی رییس جمهور ایران در دولت سیزدهم باعث شد که دو کشور عزم خود را برای گسترش ارتباطات جزم کنند و آمادگی خود را برای گسترش همکاری‌ها در تمام حوزه‌ها اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه ما شاهد افزایش همکاری سیاسی، تجاری و اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور هستیم، گفت: هفته فرهنگی سیر خود را روز دوشنبه از تهران آغاز کرد و درحال حاضر به شیراز مهمان نواز رسیده و در ادامه نیز راه خود را در تبریز ادامه خواهد داد. امیدواریم شاهد تداوم این کارهای فرهنگی با کشور ایران و شهر شیراز باشیم.

اسماعیل محبی پور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس نیز در این مراسم گفت: روابط تاجیکستان و ایران مربوط به تاریخ معاصر نبوده و پیوندهای از هم ناگسستنی میان دو کشور در تاریخ، فرهنگ، علم و در مراودات بخشی از تاریخ مدون و ثبت شده هر دو کشور است.

 معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ادامه داد: امروز هر دو کشور مستقل با هویت مستقل همراه با پیوندهای در هم آمیخته و بسیار نزدیک هستند که این پیوند می تواند نشان دهنده در هم تنیدگی های فرهنگی باشد.

محبی پور افزود: این دو کشور با ارتباطات و سوابق تاریخی وسیع و عمیق و گسترده می توانند به تمام جهان و همه کسانی که مدعی هستند که بدنبال پیوند بین دولت ها و ملت ها در قالب دهکده جهانی و نظام متمرکز جهانی هستند نشان دهند که این کار شدنی است.

 وی گفت: پیش از اینکه افرادی به دنبال این پیوندها باشند، این دو کشور این ارتباطات، علاقه و عمق فرهنگی را داشته اند. این در حالیست که استقلال سیاسی ما نیر همواره محفوظ بوده است. 

معاون استاندار ادامه داد: امروز رابطه دو کشور ایران و تاجیکستان نه فقط در عرصه فرهنگی بلکه فراتر از آن با استفاده از ظرفیت های ژئوپولوتیک، ژئوکونومیک، ژئوکالچر و ژئواستراتژیک هر دو کشور که برای همه کشورهای جهان تعریف شده است می تواند برای این دو ملت بزرگ دستاورد های عظیمی را به دنبال داشته باشد.  

محبی پور ابراز کرد: پیوندهای عمیقی که امروز در معادلات سیاسی کشورها با ترفندها و روش های مختلفی به دنبال ایجاد آن هستند هر دو کشور دارند و کافی است که اراده کنیم و از این ظرفیت بیش از گذشته استفاده کنیم.  

وی با اشاره به اینکه امروز اگر مقبره شاعر نامی "رودکی” در کشور تاجیکستان است و در شهر شیراز خیابانی به نام رودکی داریم، گفت: امروز اشعار این شاعر بزرگ در مجالس و محافل تاجیکستان خوانده می شود و در کشور ما نیز دانش آموزان و در محافل ادبی اشعار این شاعر بزرگ را زمزمه می کنند.

محبی پور با بیان اینکه از دیگر وجوه مشترک بین دو کشور گویش زبان فارسی می باشد، گفت: در این خصوص هر دو کشور نیز با فهم و درک صحیح از زبان با یکدیگر گویش و محاوره داریم و این ارتباط فرهنگی ما را عمق می دهد. 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری اظهار کرد : در سال ۱۹۹۱ در زمانیکه کشور تاجیکستان استقلال خود را اعلام کرد جمهور اسلامی ایران اولین کشوری بود که استقلال آنرا به رسمیت پذیرفت و در سال ۱۹۹۲ جزو اولین کشورهایی بود که سفارت خود را در آن کشور افتتاح کرد و این اقدام نشانه عمق نگاه ما به کشور تاجیکستان است. 

انتهای پیام/ف
منبع: ایرنا
برچسب ها: شیرازه ، فارس ، شیراز
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: