کد خبر: ۱۵۷۲۱۰
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۳ - ۰۸ آذر ۱۴۰۱
به منظور جلوگیری از سقط جنین سالم و رفع چالش های جمعیتی مرکز مردمی نفس در شیراز افتتاح شد.
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، سید وحید حسینی رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز امروز سه شنبه 8 آذر در آیین راه اندازی، مرکز مردمی نفس ( نجات فرزندان سقط ) در شیراز ، ضمن تبریک میلاد با سعادت حضرت زینب(س)، از تلاش دست اندرکاران در راه اندازی مرکز مردمی نفس و همت، مشارکت و حمایت معاونت بهداشت دانشگاه و سازمان بسیج جامعه پزشکی فارس قدردانی کرد.

وی افزود: آشنایی با مراقبت‌های دوران بارداری، علائم و نشانه‌های سقط جنین و عوامل مؤثر در افزایش خطر سقط جنین می‌تواند به جلوگیری از این عارضه و کاهش خطر آن کمک کند که برای دستیابی به آموزش ها و مراقبت های تخصصی در این عرصه مرکز مردمی «نفس» در شیراز گشایش یافت.

مهرداد شریفی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با تشکر از تلاش تمامی همکاران در معاونت بهداشت دانشگاه و سازمان بسیج جامعه پزشکی استان برای راه اندازی مرکز مردمی نفس، گفت: پس از بررسی و انجام تحقیقات گسترده و پیگیری آمار دقیق و پردازش آنان، اطلاعات در اختیار سایر همکاران مرتبط قرار گرفت تا امروز شاهد افتتاح چنین مرکز مهمی در شیراز باشیم.

وی اعتقاد و باور حقیقی را مهمترین دلیل برای کسب نتایج مفید و موثر دانست و افزود: تا کنون فعالیت های بسیاری در راستای ارتقای کمی و کیفی ارایه خدمات بهداشتی درمانی با همکاری و مشارکت یکایک همکاران در عرصه های مختلف سلامت در دانشگاه علوم پزشکی انجام شده است.

شریفی درصد موفقیت سیکل های (نوعی تکنولوژی تولید مثل )ART در استان فارس را بیانگر برداشتن گام های علمی و تخصصی توسط کارشناسان خبره و متعهد در دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و درصد موفقیت سیکل های ART در مراکز درمان ناباروری در سطح استان با تکنیک «IVF» لقاح خارج از رحم ، را توام با پیشرفت و آمار آن به بیش از هزار مورد برشمرد.

این مقام مسوول در دانشگاه ابراز امیدواری کرد که با راه اندازی و شروع به کار مرکز مردمی نفس، در راستای حمایت از خانواده، جوانی و افزایش جمعیت گام های موثرتری برداشته شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کمبود سیستم رجیستری شناسایی زوجینی که توانایی یا عدم توانایی باروری دارند را یکی از اولویت های برنامه های دانشگاه عنوان کرد و گفت: شناسایی زوجینی که توانایی یا عدم توانایی در باروری دارند، می تواند زمینه ساز تشخیص و درمان زودهنگام شود و راه برای ادامه درمان های موفق تر را هموارتر سازد.

 شریفی بهره مندی از ظرفیت هوش مصنوعی در بحث ناباروری را یکی از راهکارهای موثر در پیشگیری و درمان علل ناباروری دانست و بیان کرد: بهره مندی از هوش مصنوعی راهکار بسیار موثر و سودمند در زمینه تشخیص و درمان علت های مختلف ناباروری است و می تواند نقش مهمی در کنترل و افزایش جمعیت سالم را ایفا کند.

طرح نفس در راستای رفع یکی از چالش های جمعیتی انجام شد

حسین صمصام رئیس سازمان بسیج جامعه پزشکی فارس نیز ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: سازمان بسیج جامعه پزشکی استان فارس با همکاری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راستای جوانی جمعیت و رفع یکی از چالش های جمعیتی (سقط جنین سالم)، اقدام به راه اندازی مرکز مردمی نفس کرد که با انجام کارهای فرهنگی و آموزشی، شبکه سازی و حمایت، به خانواده ها کمک می کند تا در این زمینه تصمیم بهتری بگیرند.

زهرا یقطین مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس نیز ضمن عرض تبریک به مناسبت ایام فرخنده میلاد حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار، انجام کار علمی و تخصصی توسط کارشناسان خبره و مجرب در طول سه ماه گذشته برای راه اندازی مرکز مردمی نفس را بسیار عالی توصیف کرد و گفت: همکاران متخصص، متعهد و تلاشگری که از سه ماه گذشته تا به امروز برای افتتاح مرکز مردمی نفس، ابعاد مختلف تاسیس این مرکز از جمله نحوه جمع آوری و پردازش صحیح آمار و اطلاعات، شیوه حمایت خانواده، بررسی چالش ها و رفع آنان را به دقت مورد بررسی قرار داده اند که قابل تقدیر است.

وی افتتاح این مرکز را امری خداپسندانه و ضروری دانست و افزود: امیدواریم نتایج عملکرد تیم های تخصصی دست اندر کار موجب ارتقای سطح آگاهی و سلامت جامعه شده تا بتوانیم با جلوگیری از بروز سقط جنین سالم، شاهد توسعه هرچه بیشتر جمعیت ایران باشیم.

 انتهای پیام/س


دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: