کد خبر: ۱۵۷۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۸:۵۷ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۱
شهردار شیراز:
شهردار شیراز گفت: همواره فرهنگ از بنیادی‌ترین ضروریات توسعه شهری است و ما در رشد حکمرانی شهروندی و رفع آشفتگی‌های فرهنگی، به حضور و تأثیر آن عمیقا نیازمندیم.
به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، محمدحسن اسدی در محفل ادبی که با حضور امیر اسماعیل آذرچهره برجسته فرهنگ و ادب فارسی،جمعی ازشاعران و چهره‌های ادبی‌شیراز و مدیران استانی و شهری برگزار شد،گفت: حضوردرجمع شیفتگان فرهنگ و ادب،بهانه‌ای‌ برای تنفس درهوای‌ادبیات و همنشینی با صاحبان اندیشه و خرد است.

وی با ابراز خرسندی از میزبانی چهره ماندگار گرانمایه و جاودان حافظه فرهنگی‌،افزود: آذرچهره را به‌گواه سوابق‌و آثارش می‌توان راوی فرهنگی‌وادبی معاصر ایران خواندوبسیاری‌از مردمان‌سرزمین مااز شیراز،اصفهان،نیشابور،لاهور،سمرقند،بخارا و عراق گرفته تا دهلی، تاشکند، کشمیر، اروپا و همه آنچه سپهر ادبیات فارسی در آن جلوه دارد، یاد وی را به عنوان مروج مهر و اشتیاق به ادبیات فارسی،می‌ستایند.

اسدی تصریح کرد:بسیاری از ما شکوه حماسه‌سرایی فردوسی، پرسش‌های حکیمانه خیام، وسعت اندیشه مولانا، معنی‌پردازی و مردم‌شناسی سعدی، اعجاز روان و بیان، عظمت فرهنگ و روان‌مداری حافظ و در کل چراغ روشنایی ازدانایی معارف مبانی وارزش‌های ادبی را که ازمیانه آثاررسانه‌ای و مکتوب پرشمار به ویژه از کلام پیشینیان آموخته‌ایم،به یاد داریم.

شهردارشیرازگفت: همگام با مقتضیات زمانه،راه جدیدی را درجهت غنابخشی به فرهنگ شهروندی آغاز کردیم و این راه نویدبخش آتیه روشن و چشم‌اندازی قابل قبول از ارتقای فرهنگ شهروندی و دیپلماسی فرهنگی شیرازخواهد بود.

به اعتقاد اسدی؛همواره فرهنگ از بنیادی‌ترین ضروریات و توسعه شهری است و ما در رشدحکمرانی شهروندی و رفع آشفتگی‌های فرهنگی در شهر به حضور و تأثیر آن عمیقا نیازمندیم.

این مدیر شهری خاطرنشان کرد:اگر امروز دغدغه پیشرفت و توسعه را داریم و به دنبال ارتقای کیفیت زندگی از لحاظ مادی، روانی، زیستی و معنوی هستیم، فرهنگ همان گمشده‌ای است که می‌توان با تکیه بر جوهر گیرا و اعجاز نهفته در آن، به این هدف رسید.

اسدی تصریح کرد: کسب عادت‌های صحیح زندگی اجتماعی و رفتارهای مطلوب شهروندی به ویژه راه بهره‌گیری مناسب از امکانات شهری از یک سو و بهبود مناسبات اجتماعی و تلاش برای تعریف شیوه‌های جدید از پیوند و مشارکت شهری از سوی دیگر از جمله ضروریات مهم مدیریت در بحث توسعه قلمداد می‌شود.

شهردار شیراز گفت:بسیاری از رویدادهای مانا و مهم که کم‌کم رشد کرده و بالنده می‌شوند،به خشت نخستین نیازمند بوده و به واسطه حضور استاد آذر، خشت بنیادین پایه‌ریزی و به‌زودی با همکاری شورای اسلامی شهر، طرح فرهنگی شیراز بررسی، مصوب و رونمایی می‌شود.

 امیراسماعیل آذر چهره برجسته ادب فارسی نیز در این محفل ادبی که برای آغاز طرح فرهنگی شیراز ترتیب یافته بودبه خونگرمی شیرازی‌ها اشاره و با خرسندی از بررسی و اجرای این طرح فرهنگی در شیراز، گفت: باید فرهنگ را با زبان شعر منتقل و برای اجرای آن تلاش کنیم.

وی افزود:عمده این طرح روی گروه کودکان می‌چرخد و باید فرهنگ و ادب فارسی را ساری و جاری کنیم.

محمدرضا هاجری رئیس کمیته مسجد و محله‌محوری شورای اسلامی شهر شیراز نیز با تأکید بر سرمایه‌های فرهنگی و ادبی شیراز و ظرفیت‌های مشترکی که در این حوزه با دیگر نقاط دنیا وجود دارد، اظهار کرد: باید در این حوزه ظرفیت‌ها را با تعامل تقویت و بستری برای رشد فرهنگ غنی ایجاد کنیم.

حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس نیز خواستار مشارکت نخبگان برای بهره‌گیری از همه داشته‌های استان فارس برای نام‌گذاری منطقه ویژه فرهنگی شیراز شد.

انتهای پیام/
منبع: ایرنا
برچسب ها: فارس ، شیراز ، فرهنگ
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: