کد خبر: ۳۹۸۵۹
تاریخ انتشار: ۰۸:۴۹ - ۲۱ خرداد ۱۳۹۲
محسن رضایی هم‌اکنون با حضور در شبکه خبر به ارائه دیدگاه‌ها، مواضع و برنامه‌های خود است.

به گزارش شیرازه به نقل از تسنیم، مهمترین محورهای سخنان رضایی در شبکه خبر به‌شرح ذیل است:

* اختیارات زیادی را رئیس جمهور دارد که البته ابهاماتی وجود دارد که آن را حل و فصل خواهیم کرد.

*  در ابعاد اختیارات رئیس‌جمهور عدم شفافیت هست. تداخل‌ها را با قانون حل می‌کنیم که دولت‌های بعدی هم خیالشان راحت باشد. حد فاصل دولت و مجلس مشخص نیست که ما آن را حل می‌کنیم.

* مشکل ما با اختیارات نیست، با ابهامات و شفافیت مسئله است.

* من قانون شوراها را اصلاح می‌کنم که مدیریت یک‌پارچه و عملیاتی در داخل شهرها و روستاها شکل بگیرد. اختیارات آب و برق و تلفن و ... را به شوراها می‌دهم. از همه ملت ایران می‌خواهم به بحث انتخابات شوراها برسند. شوراها بخشی از دولت تلقی می‌شوند. من جایگاه شوراها را تقویت می‌کنم. لایحه جدیدی می‌دهم که همه اختیارات شهرها را به شوراها بدهد.

* اصل 15 و 19 قانون اساسی یک ظرفیت خوبی است که انسجام کشور را بسیار بیشتر کند. در کردستان و سقز که صحبت می‌کردم خانمی گفت: "شوهرم تیمسار ارتش است ولی چون کرد است نگاه دیگری به وی می‌شود". نباید این‌طور باشد. همه برادران ارتشی و سپاهی انسان‌های قابل و فداکاری هستند. کرد و لر و بلوچ و ... ظرفیت‌هایی هستند. زبان اقوام را تقویت خواهم کرد.

* در مدارس و دانشگاه‌ها می‌تواند زبان اقوام تدریس شود.

* نگاه به استان‌ها را من تغییر می‌دهم. همه ایران تهران نیست. در ایران بزرگ اسلامی خانواده بزرگی هستیم. همه استان‌ها دارای آداب و رسوم خاص خودشان هستند.

* کارآمدی و تعهد معیار انتخاب کابینه‌ام است. امام فرمودند کشور را به دست نااهلان و نامحرمان نسپارید. ما از عمل نکردن به این صحبت امام خیلی آسیب دیدیم.

* من هرکسی رهبری و نظام را قبول داشته باشد و آدم باعرضه‌ای باشد دستش را می بوسم ولو اصلاح‌طلب یا اصول‌گرا یا هر چیز دیگری باشد.

* من از مرداب سیاسی فرار می‌کنم. منتقد که باشد به آدم کمک می‌شود.

* اگر "گوش" نبود من تا الآن از بین رفته بودم، همیشه گوش می‌دهم تا اگر حرف درست و خوبی بود به آن عمل کنم.

* من معتقد به دولت اخلاق هستم. اولین دولت اخلاق را شکل می‌دهم. دولت باتواضع و باادب و فروتنی خودم با مردم برخورد می‌کنم و از دولت‌مردان هم می‌خواهم جلوی مردم خم شوند. اینکه برای مردم دست تکان بدهیم خوب است اما یک‌طرفه است، ما باید پاسخگو باشیم.

* من در بسیاری از جلسات از دوستانم عذرخواهی کردم. اگر صدایم بلند شده یا حواسم نبوده، از کسانی که در مجموعه بودند عذرخواهی کردم.

* برای هر وزارتخانه به‌طور متوسط سه نفر تعیین کرده‌ام. برخی از آنها همین نامزدهای انتخاباتی هستند. اخلاقاً درست نمی‌دانم الآن اسمشان را بگویم. ما باید از گردنه سخت اقتصاد و فرهنگ حضور کنیم. می‌شود ما قویترین آدمهای‌مان را به صحنه نیاوریم؟ به ملت ایران قول می‌دهم قویترین و توانمندترین افراد کشور را که نظام و رهبری را قبول داشته باشند به صحنه می‌آورم.

* من با نامزدها دعوا نکردم برای همین روز.

* من 20 سال است می‌دانستم بالاخره به کمین اقتصاد می‌خوریم. من خودم را 20 سال است آماده کرده بودم.

* هر دولتی می‌آید تغییراتی می‌دهد اما تغییرات من اتوبوسی نخواهد بود.

* من به سردرگمی در سیاست خارجی پایان می‌دهم. به اینکه منطقه مهم است یا آمریکا یا شرق. من اهرمی درست می‌کنم که با آن در معادلات بین المللی بتوانیم حضور یابیم. ما در سیاست خارجی‌مان اهرمی درست می‌کنیم به‌نام سیاست منطقه‌ای. اولویت هدفمند من منطقه است. خط تمدنی اسلامی و ایرانی که الآن در  منطقه داریم به‌خوبی از آن استفاده نمی‌کنیم.

* سران کشورهای منطقه را به ایران دعوت می‌کنم و اتحادیه آسیای جنوب‌غربی را مطرح می‌کنم. از روابط با عربستان و مصر بهره می‌گیرم. نقطه جدیدی را در روابط منطقه‌ای تعریف خواهم کرد.

* بخش زیادی از موضوع هسته‌ای در دولت من حل می‌شود. از تحریم‌های جدید حتماً جلوگیری می‌کنم و تحریم‌های فعلی را شروع به کاهش دادن می‌کنیم. فکر می‌کنم در پایان 4 سال روابط بین المللی روشن و شفافی داشته باشیم.

رضایی ادامه داد: ما اصلاً نمی‌گذاریم بحث به تعلیق کشیده شود. بحث را در فضای دیگری پیش می‌بریم. ما یک بازی برد ــ برد را با طرف مقابل شروع می‌کنیم. ما از استراتژی قیچی استفاده می‌کنیم با لبه پایینی اداره قدرتمند داخل کشور است که آنها ناامید شوند. تا زمانی که ناامید نشوند مذاکره نمی‌کنند. وقت‌کشی می‌کنند. لبه بالایی، دیپلماسی دیپلماسی قوی است. اگر 2-3 نفر پای میز مذاکره می‌روند، 100 نفر پشت صحنه خواهیم داشت که حتی یک واو هم که در مذاکرات می‌گویند با برنامه و هدفمند باشد.

* من دو سیاست همگرایی منطقه و موازنه نسبی در فرامنطقه خواهم داشت که باعث می‌شود من بتوانم نقش خوبی ایفا کنم.

* من در همان شروع کار مجمع عالی اقتصاددانان ایرانی را تشکیل می‌دهم. من اکثر اینها را می‌شناسم. عده‌ای از اینها تا آستانه جایزه نوبل هم پیش رفتند. هم اقتصاددانان ایرانی داخل و هم خارج از کشور. این مجمع کانون مشاوره‌ای قوی برای دولتم خواهد بود. کسانی که وارد این مجمع می‌شوند اساتید برجسته هستند.

* من جلوی چاپ اسکناس‌های بدون پشتوانه را خواهم گرفت. این اولین مصوبه من خواهد بود.

* گرانی اژدهای پنج‌سر است و من به پنج‌سر آن حمله می‌کنم. یکی از آنها تحریم‌های اقتصادی است، یکی از آنها کشش پایین تولید ملی است، دیگری مسئله یارانه‌هاست و بعدی هم نقدینگی و در نهایت کسر بودجه.

* من برنامه جامعی دارم که هر 5 سر اژدها را مهار می‌کنم.

* استقلال بانک مرکزی کار سختی نیست. من این کار را می‌کنم، مثلا می‌گویم ما می‌خواهیم گرانی را پایین بیاوریم ولی در ابزارهای بانک مرکزی برای این کار دخالت نمی‌کنم.

* اینکه بگویند ظرف چند روز وضعیت را بهبود ببخشیم یا تورم را مهار کنیم، و یا بگویند 100 روزه یا 200 روزه این کار را می‌کنیم غیرمنطقی است. من قول می‌دهم در مدت معقولی و در کوتاه‌ترین مدت مسئله گرانی و بعدش بیکاری را حل می‌کنم.

امکان ندارد من موفق نشوم. من مطمئنم. اگر امکان داشت موفق نشوم، اصلاً نامزد نمی‌شدم.

* من به 2 دلیل نامزد شدم؛ اول احساس خطر در حوزه اقتصاد و دوم اطمینان به توانایی خودم. دشمن در عرصه اقتصاد زیر یک خم ما را گرفته است.

* الآن هیچ شهرستانی نیست که نرفته باشم و دقیق مطالعه نکرده باشم. من به روستاها هم رفته‌ام.

* یک چاقوی جراحی خوب است زمانی که یک جراح از آن استفاده کند، اگر دست آدم زنگی بدهید، چه می‌شود؟ یارانه‌ها چیز خوبی بوده اما متأسفانه بد اجرا شده و روشهای علمی خوب اجرا نشده است. البته منظورم از این مثال دوستانم در دولت نیستند، آنها انسان‌های شریفی هستند.

* من 45 هزار تومان را می‌دهم و البته 65 هزار تومان هم می‌دهم اما این به مردم داده می‌شود ولی گرانی به بار نمی‌آورد، فرمولی دارد نوع دوم یارانه‌ها که ابداعی خود من است.

* من چند برنامه دیگر هم دارم. یکی از آنها 5 میلیون کسب و کار خانگی است. بحث بعدی یارانه سبز است. بانک مردم را تأسیس می‌کنم. مسئله دیگر توانمندسازی بانوان و جوانان است. برنامه بعدی من دادن هدیه عروسی است به جوانان کشور. هدیه 23 میلیون تومانی من می‌دهم . البته این را به کارخانجاتی می‌دهیم که نیاز به نقدینگی دارند و بعد یک قبض به جوانان می‌دهیم که از این کارخانجات تا سقف 23 میلیون تومان جهیزیه بردارند. با یک تیر دو نشون زدیم. هم کارخانجات را سرپا نگه‌داشتیم و هم اینکه به مشکلات ازدواج جوانان رسیدگی کردیم.

البته درآمد و شغلشان را هم درست می‌کنیم.

وام مسکن را بیشتر می‌کنیم و مسکن مهر را هم اصلاح و اجرا می‌کنیم.

* باید پای دولت را از اقتصاد بیرون بکشیم. برادران ما در نیروهای مسلح که در مقطعی نیاز کشور بود و اگر نمی‌آمدند به اقتصاد کشور دچار مشکل می‌شد، الآن دیگر باید کارها را به مردم واگذار کنند. الآن این ظرفیت در بخش خصوصی هست و البته من تقویت هم می‌کنم بخش خصوصی را.

* وقتی من می‌گویم دولت فراگیر، یعنی دولت فراگیر کارآفرین، کارآفرینی از محورهای اصلی کار ماست. من 5 میلیون کسب و کار خانگی را مسابقه کارآفرینی قرار می‌دهم.

* من مسئله صادرات غیرنفتی را جدی می‌گیرم، باید کوهی از پولهای بین المللی درست کنیم، 700-800 هزار میلیارد دلار را باید جور کنیم تا  ارزش پول ملی کشورمان زیاد شود. قله بلندی از ارزهای معتبر را درست می‌کنیم که ریال ما آن بالا بنشیند و کسی نتواند تکانش بدهد. این کار از طریق صادرات غیرنفتی است.

* نفت را خام‌فروشی نمی‌کنیم بلکه به فرآورده‌ها تبدیل می‌کنیم. من بازارچه‌های مرزی و محورهای شمال به جنوب را درست می‌کنم و بنادر را سامان‌دهی می‌کنم. در مسئله صادرات مانند خود اقتصاد من یک انقلابی به‌پا می‌کنم که بتوانیم وابستگی اقتصاد به دلار نفتی را کاهش بدهیم.

* کارآفرینی محور کار من است. من به یک روستایی هم که خلاق باشد میدان می‌دهم.

* به گزارش خبرگزاری تسنیم، محسن رضایی افزود: من سهام عدالت را آزاد می‌کنم و بدهی‌هایی را که مردم به دولت دارند یا می‌بخشیم با نظر دوستان مجلس و یا اگر قبول نکردند از جای دیگر جبران می‌کنم که سهام عدالت آزاد شده مردم بتوانند خرید و فروش کنند.

* به آنهایی که سهام عدالت نگرفتند هم می‌دهیم. این 45 میلیون نفر فعلی ممکن است به 50 میلیون نفر برسد.

* فرهنگ در کشور مظلوم است. هیچ کشوری به‌اندازه ما شعار فرهنگ نمی‌دهد اما واقعاً فرهنگ و هنر و ورزش در کشورمان مظلوم است. من اولین کارم این است که پای سیاست و امنیت را از این سه حوزه بیرون بکشم. چرا دولت ما می‌آید در انتخابات رؤسای فدراسیون‌ها دخالت می‌کند؟ ما نباید با هنرمندان که ظریف هستند و شیشه‌ای هستند که می‌شکنند، چکشی برخورد کنیم.

به این نظارت و ارزیابی فعلی اصلاً اعتقادی ندارم، چه‌کسی گفته ما دلسوزتر از هنرمندان برای کشور و برای فرهنگ ملی و اسلامی هستیم؟ من اصلاً این حرفها را قبول ندارم.

* من شورای عالی راهبردی هنر را از دولتی‌ها و هنرمندان تشکیل می‌دهم که رابطه ما با هنر و فرهنگ سامان یابد و ما از طریق این شورا دخالت کنیم.

من اقتصاد هنر و ورزش و هنر را درست می‌کنم.

* من وام‌هایی به هنرمندان می‌دهم که اگر برای ایران گل بزنند، وامشان را می‌بخشم ولی اگر نتوانند، وام را پس می‌گیرم و شوخی هم نداریم.

* من تهاجم فرهنگی و ... را قبول دارم. چند سال پیش به فرانسه رفته بودم، پژوهشی گذاشته بودند تحت عنوان تأثیر فرهنگ آمریکایی روی فرهنگ فرانسوی. یعنی تهاجم فرهنگی برای ‌آنها هم مهم است. من به تعامل فرهنگی شدیداً موافقم. ماهواره و اینترنت چه اشکالی دارد؟ چرا این‌قدر محدودیت ایجاد می‌کنیم؟

البته خیلی جاها نمی‌گذارند برخی فیلم‌ها را زیر 18 سال و 10 سال ببینند.

نباید سرعت اینترنت کند شود. ما می‌توانیم مراقبت‌هایی داشته باشیم اما نباید سرعت اینترنت کند شود.

آزادی استفاده از ماهواره را باید داشته باشیم. من به مصونیت بیشتر معتقدم.

* 20 میلیون گردشگر آمریکایی هستند که دنبال پرنده‌اند و بعضی پرنده‌هایی که دنبالش هستند فقط در ایران است. باید این گردشگران را به ایران بیاوریم. من ثبات را طوری به وجود می‌آورم که سرمایه‌های خارجی به کشورمان بیایند. 17 میلیون ژاپنی هست که همین طبیعت را دارند.

* زمینه‌های گردشگری ما چند برابر ترکیه است. ولی ترکیه میلیاردها دلار از این فرصت استفاده می‌کند در حالی که ما استفاده‌ای نمی‌کنیم.

* به مردم عرض می‌کنم خودمان را باید آماده کنیم برای پیروزی بسیار بزرگ و عبور از گردنه سخت.

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: