کد خبر: ۸۱۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰:۰۴ - ۰۷ دی ۱۳۹۴
با رشد 277 درصدی؛
واردات کالا از چین در نیمه دوم سال 92 کمی بیش از 6 میلیارد دلار، در 12 ماه سال 93 بیش از 12.7 میلیارد دلار و در 8 ماهه نخست امسال نزدیک به 6.8 میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به 25.5 میلیارد دلار می‌رسد.
به گزارش شیرازه به نقل از مشرق، واردات کالا از چین در 26 ماه نخست دولت از 25 میلیارد دلار فراتر رفت. بر اساس آمار گمرک، از ابتدای مهرماه سال 1392 تا پایان آبان‌ماه 1394 مجموع واردات کالا از چین به 25.5 میلیارد دلار رسیده است.

مطابق این آمار، واردات کالا از چین در نیمه دوم سال 92 کمی بیش از 6 میلیارد دلار، در 12 ماه سال 93 بیش از 12.7 میلیارد دلار و در 8 ماهه نخست امسال نزدیک به 6.8 میلیارد دلار بوده است که مجموع آن به 25.5 میلیارد دلار می‌رسد.

آمار و ارقام فوق بیانگر آن است که در دولت یازدهم میانگین واردات کالا از چین به طور میانگین ماهانه 1.594 میلیارد دلار بوده است. 

این در حالی است که در دوره 8 ساله دولت‌های نهم و دهم میانگین ماهانه واردات کالا از چین 422 میلیون دلار بود.

در 8 سال دولت‌های نهم و دهم نزدیک به 40.5 میلیارد دلار کالای چینی به ایران وارد شد؛ اما همانطور که ذکر شد؛ دولت یازدهم طی 2 سال 25 میلیارد دلار کالای چینی وارد کرده که نشانه افزایش شتاب واردات از چین است.

واردات از چین در دولت یازدهم به 25 میلیارد دلار رسید

از لحاظ وزن در 8 سال دولت قبل مجموعا 21.86 میلیون تن کالای چینی به کشور وارد شد. در 26 ماه دولت یازدهم این رقم به 11.6 میلیون تن رسیده است. 

به عبارتی میانگین واردات ماهانه از چین در دولت قبل 227 هزار تن بود که در دولت یازدهم به 447 هزار تن افزایش یافته است که نشانه افزایش 2 برابری است.

واردات از چین در دولت یازدهم به 25 میلیارد دلار رسید

با مقایسه ارقام فوق مشخص می‌شود آهنگ واردات کالاهای چینی در دولت یازدهم نسبت به دولت قبل 3.8 برابر شده یا به عبارتی 277 درصد افزایش پیدا کرده است.

موج واردات کالاها و اجناس چینی در دولت قبل، آسیب فراوانی به تولید داخلی وارد کرد و این موضوع همواره مورد انتقاد کارشناسان از جمله مسئولان دولت فعلی قرار می‌گرفت. 

حسن روحانی نیز به شدت از واردات کالاهای چینی در دولت قبل انتقاد کرده است.
 
روحانی در زمان انتخابات ریاست جمهوری هم از واردات کالاهای چینی انتقاد کرده و گفته بود: روی آوردن به مسیر واردات بزرگ‌ترین بی‌عدالتی است.

یعنی عدالت این است که در شرایط فشار دشمن ما بتوانیم در داخل به تولید کمک کنیم، فضا را بهبود ببخشیم، تولید داخل را افزایش دهیم و بر مقدار واردات بکاهیم.
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: