کد خبر: ۹۴۵۱۷
تاریخ انتشار: ۲۲:۱۳ - ۳۰ مرداد ۱۳۹۵
رحیم پور ازغدی:
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: پس از تحریم نیز پولی بازنگشت و سئوالاتی که پیش از برجام مطرح شده بود همچنان پابرجا و مطرح است.
به گزارش شیرازه حسن رحیم‌پور ازغدی عصر امروز در نشست سالانه مسئولان بسیج دانشجویی کشور که در محل سالن همایش‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، اظهار داشت: در آیه‌ای که بحث جهاد کبیر مطرح شده چند نکته برای تداوم انقلاب، انقلابی و مبارز ماندن وجود دارد که باید به آن توجه داشت.

وی افزود: مکاتب جبرگرا، مبارزه را منتفی و از مرکز به حاشیه می‌برند، اما در مکتب الهی همه چیز در کف قدرت و مشیت خداوند است و مسئولیت انسان جزئی از این مشیت است، بنابراین مبارز شدن انسان بحثی معقول و مقدس است.

رحیم‌پور با اشاره به وجود سه معیار برای طبقه‌بندی نسل‌ها گفت: در صدر اسلام تابعین افرادی بودند که مستقیم با پیامبر(ص) ارتباط نداشتند که نهضت اسلام در دوره تابعین شکست خورد و واقعه عاشورا رخ داد و ما در انقلاب اسلامی هنوز به آن منطقه زمانی نرسیدیم.

وی با اشاره به اینکه هم‌اکنون خطر در پیش است گفت: انقلاب عظیم پیامبر اکرم(ص) در دهه پنجم حیات خود قربانی شد و سبب آن وقوع واقعه عاشورا و شهادت امام حسین (ع) بود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: مشکل تجربه، تذکر، شناسایی اصول، طبقه‌بندی صحیح نیروهای جبهه خودی مورد توجه است بنابراین به کسانی که در صف مقدم جبهه‌ها بودند نیز توصیه می‌شود که از دشمن اطاعت و پیروی نکنید.

رحیم‌پور با بیان اینکه دشمنان ما ارزش‌های معنوی را قبول دارند اما مشرک هستند گفت: توحید یعنی عصیان در برابر هر چیز غیر خدا و آثار عملی در ساحت شخصی و اجتماعی دارد که تحقق« لا اله الا الله» از لوازم آن است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه شعار «لا اله الا الله»  به معنای مبارزه دائمی گفت: حتی مجاهدان اگر به جهاد عادی اکتفا کنند و دست به جهاد کبیر نزنند تحت تاثیر پیروی از دشمن قرار می‌گیرند و دچار انحراف می‌شوند.

وی تصریح کرد: این امر مبین تفاوت اسلام ناب و اسلام آمریکایی است، در واقع ما فقط یک جناح بندی را قبول داریم و آن انقلابی و غیر انقلابی بودن است.

رحیم پور ازغدی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی معصوم نیست و خطاپذیر است، بنابراین باید انتقادپذیر و اصلاح پذیر بود اما برخی می‌خواهند چنین نشان دهند که در ارزش‌ها اشتباه رخ داده است نه در روش‌ها؛ در حالی که روش‌ها محصول کار متولیان است و ارزش‌ها باید مبنا و معیار حرکت باشد.

وی با بیان اینکه افرادی نظیر بنی صدر، بازرگان، منتظری در ابتدا همه انقلابی بودند، گفت: این افراد در مقابله با شاه فعالیت کردند، اما افکارشان تغییر کرد، در واقع افراد فعال در جبهه‌ها تغییر و جابه‌جا می‌شوند‌ اما دو خط انقلابی و غیر انقلابی تغییر نکرده و ثابت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اهرام حکومتی و عزل و نصب گاهی در دست مافیایی است که طیف اعتقادی متفاوتی از مذهبی تا لا مذهب هستند باید چنین افرادی و این نوع تیپ به ظاهر انقلابی را شناخت و سپس اقدام کرد.

وی درباره اینکه چه کسی می‌تواند مبارز بماند گفت: کسی مبارز و مجاهد می‌ماند که آمادگی برای جهاد کبیر داشته باشد و این امر در مقابل نفوذپذیری، تغییر شعارهای انقلاب و اطاعت از دشمن قرار دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ادله دینی ما برای انقلابی ماندن و آسیب شناسی مبارزه براین اساس است که مبارزه با دشمن کاری نمایشی و تشریفاتی نیست و یک واجب الهی است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه مومن غیر انقلابی مومن نیست گفت: قرآن مذهبیون را در دو گروه مجاهدین و قاعدین (سازش‌کاران) تقسیم می‌کند و پاداش مجاهدان و مومنان انقلابی اجری عظیم است.

وی با بیان اینکه در مسیر مبارزه گاهی باید از آبرو، مال، جان و ناموس گذشت گفت: مبارزه یعنی خطرپذیری و طبق آیات قرآن این امر برای مومنان ناخوشایند است اما برای شما خیر و پیروزی به همراه دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: براین اساس مبارزه یک تکلیف است که در راستای انجام آن باید با ناخوشی‌ها ساخت و از برخی خوشایندی‌ها گذشت.

وی با اشاره به اینکه خیر و شر همیشه با خوشامد و ناخوشامد انسان یکسان نیست گفت: خداوند می‌داند در این تکلیف چه آثاری نهفته و نتایج مقاومت و در مقابل آن تبعات وادادگی چیست.

رحیم‌پور ازغدی افزود: حضرت علی (ع) می‌فرمایند که بدون مبارزه برای انقلابی ماندن و جهاد کبیر، دین و دنیای شما باقی نمی‌ماند و هر دوی آن را از شما می‌گیرند.

وی تصریح کرد: مبارزه فرهنگی، اقتصادی، علمی، تربیتی و غیره تماماً مصداق جهاد است که اوج آن جهاد مسلحانه و شهادت است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به ضرورت ایستادگی پای اصول و جهاد گفت: هرکس مبارزه را از روی وادادگی و بی‌انگیزگی رها کند لباس ذلت را خواهد پوشید به گونه‌ای که به یکباره تحقیر می‌شود‌.

وی خاطرنشان کرد: براساس فرمایشات حضرت علی (ع)، تسلیم شدن در برابر دشمن و کوتاهی کردن در برابر جهاد سبب وقوع ذلت، بلاها و آزمون‌های متعددی به مراتب سخت‌تر از سختی‌های مقاومت می‌شود.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه هرجا جهاد را ضایع کردند حق از آن جامعه روی گردان می‌شود گفت: وقتی جامعه قدر حقیقت و عدالت را نمی‌داند آلوده و فاسد می‌شود و قلب‌های مردم راه را گم می‌کنند به گونه‌ای که نمی‌دانند چه باید کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: براساس سخنان امام علی(ع) یک جامعه زبون و یک نسل بی‌اراده و ترسو نمی‌تواند در جهان گام بردارد و حتماً دیگران کلاهتان را برمی‌دارند چرا که امروز برای جذب افکار شعارهای زیبایی نظیر حقوق بشر می‌دهند.

وی با اشاره به تعبیر حضرت امیرالمومنین (ع) مبنی بر اینکه ما به پایگاه‌های دشمن در سرزمین دشمن حمله می‌کنیم گفت: انسان خدامحور همیشه انقلابی است و خود محور نمی‌شود؛ کسانی که محافظه کار می‌شوند از مرحله انقلابی به ضد انقلاب می‌رسند ار ابتدا خدا محور نبودند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: هرکسی نمی‌تواند انقلابی بماند؛ در واقع به تعبیری باید گفت انقلابی شدن چه سخت و انقلابی ماندن محال است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه اکثر انرژی‌های نظام هنوز آزاد نشده است گفت: ما اگر به خود بچسبیم محافظه کار می‌شویم باید به اصول بچسبید تا انقلابی بمانید.

وی افزود: انقلاب مدام باید به جلو رود؛ این راه تمامی ندارد، در واقع ما مشکلات و اشکالات بسیاری داریم، بنابراین تمام عمر باید مبارز و انقلابی ماند چرا که تا آخر عمر می‌خواهیم مؤمن باشیم.

رحیم‌پور ازغدی با تاکید بر اینکه طبق روایات دست از شعارها و اصول برداشتن برای رسیدن به پیشرفت و توسعه یافتن دنیا سبب از دست دادن دنیا و آخرت می‌شود گفت:  نمونه آن کشورهایی هستند که تسلیم آمریکا و اسرائیل شدند و در حال حاضر جزو فقیرترین کشورها هستند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: برادر مبارز و انقلابی همیشه بیدار است؛ آنکه بخوابد بداند که دشمن نخوابیده است.

وی درباره نیمه کاره رها کردن مبارزه گفت: ملتی که خود را در اختیار دشمن قرار دهد دشمن آن را خرد می‌کند، ملت ما در دنیا آمریکا را 30 سال بسیار تحقیر کرده و اگر وا دهیم و انقلابیگری را رها کنیم طبق روایات دشمن گوشت را تا استخوان می‌خورد و استخوان ملت را تکه تکه می‌کند و چنین جامعه‌ای ضعیف و عاجز است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: حضرت علی (ع) در جنگ‌های علیه معاویه فرمود ما ضد جنگ هستیم و شب‌های بسیاری فکر کردم که چه کنیم که جنگ نشود اما کوتاه آمدن و تسلیم شدن ما به معنای کوتاه آمدن اسلام در برابر کفر و خیانت به اسلام است.

وی افزود: حضرت امیر(ع) تجزیه جهان اسلام را توسط معاویه که یک شبه مسلمان است و سازش با او را کفر می‌داند، در زمان حال طرف مقابل ما کفر مطلق است و سازش با آن کفر است و سوءتفاهمی وجود ندارد، زیرا دو جبهه جداگانه هستیم.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه خداوند اجازه نمی‌دهد یارانش ظلم و معصیت ببینند و ساکت بنشینند گفت: اگر امروز تسلیم شویم معنی آن این است که تن به غل و زنجیر جهنم داده‌ایم به عبارتی تعبیر حضرت امیر درباره جهاد کبیر این است که یا ادامه نبرد و یا جهنم.

وی با تاکید بر اینکه معضل اصلی عمل به قوانین است و دچار فلج عملی شده‌ایم، گفت:  مشکل ندانستن نیست مشکل نخواستن و وا دادن در عمل است.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: ناظران باید پاسخگو باشند، وظیفه قوای سه گانه  نظارت است؛ در زمینه بانک‌ها 7000 نفر برای نظارت حقوق می‌گیرند اما نظارتی وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تمام دنیا ناامن است اما کشور ما از همه امن تر است گفت: دلیل این امنیت این است که نیروی انقلابی در عرصه اطلاعات و مبارزه با تروریسم فعالیت دارند وجزو قوی‌ترین نهادهای دنیا است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: تمام منطقه به علت انقلاب ما به هم ریخته است اما ما خودمان سالم هستیم و امنیتی داریم که به لطف خدا و عملکرد انقلابی است.

وی خطاب به دانشجویان بسیجی با بیان اینکه اگر ناظران خوابند بیدارشان کنید، گفت: 30 درصد پوشاک ایران قاچاق است از طرف دیگر خبر ورشکستگی نساجی‌ها اعلام می‌شود؛ در واقع مشکل ما ساختار مبانی و قوانین نیست مشکل افرادی است که به وظایف خود عمل نمی‌کنند و هیچکس پاسخگوی هیچ چیز نیست.

رحیم‌پور با بیان اینکه پس از تحریم نیز پولی بازنگشت و سئوالاتی که پیش از برجام مطرح شده بود همچنان پابرجا و مطرح است گفت: رهبری از برجام حمایت کردند و این تجربه باید انجام می‌شد که البته خساراتی داشت که باید بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی در کشور عادلانه و شفاف نیست، باید دست رشوه از نظام مالیاتی قطع شود؛ دست فاسدان سیستم بانکی و پولی را قطع کنید تا ببینید چه اتفاقی می‌افتد.

رحیم‌پور ازغدی افزود: برخی مسئولان حکومتی ذاتاً شریف هستند اما مشغول سیاحت اوضاع بوده و اشراف و پیگیری نسبت به مسائلی که رخ می‌دهد ندارند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با انتقاد از وجود 50 میلیون حساب بانکی مخدوش و مجهول الهویه گفت: یک مسئول ما باید عذرخواهی کند، ما از نخست وزیر ژاپن و سوئد که کمتر نیستیم در واقع اسلام این اصول را می‌گوید و آنها عمل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مشکل بانک‌های ما مسئله شرعی و قانونی نیست گفت: مشکل در اجراست در واقع قانون بانک‌ها ربایی و غیر اسلامی نیست اما مشکل بی حساب و کتابی و بی‌نظارتی است‌.

رحیم پور خاطرنشان کرد: فرد دانشگاهی اسلامی باید مطالبه کند و به دنبال اصلاح باشد چرا که تمام مشکلات ما به دلیل متولیان و نحوه اجرای قوانین است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه جناح‌بندی اگر به معنای ولایت احزاب و جنگ قدرت باشد، مضر است گفت: اختلاف سلیقه، روش، منافع و سطح اعتقادات افراد طبیعی است اما معیار ما رهبری و ولایت فقیه است تا وقتی در قالب احزاب و گروه‌ها، امر معروف، نهی از منکر،  کادرسازی و نهادسازی درست انجام شود مؤثر است.

رحیم‌پور ازغدی با بیان اینکه هزینه رسیدن به پیروزی، رعایت نظم دقت پرکاری و اتحاد است گفت: اگر برای خدا عمل کنید حتی در صورت شکست مادی به پیروزی می‌رسید و حق همیشه پیروز است.

وی تصریح کرد: متاسفانه در جبهه حق عده‌ای تنبل و ضعیف فعالیت دارند و در عرصه رسانه، مطالعه و مباحثه ضعف دارند اما در جبهه باطل بسیار منسجم عمل می‌کنند که باید این مشکلات را حل کرد.

منبع: مشرق

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: