کد خبر: ۹۷۳۱۷
تاریخ انتشار: ۱۳:۳۷ - ۱۰ مهر ۱۳۹۵
مدیرکل محیط زیست فارس خبرداد:
مدیرکل محیط زیست استان فارس گفت: مسئولین باغ وحش شیراز تا آخر آبان ماه مهلت دارند طرح و برنامه بازسازی این مجموعه را ارائه کنند.
به گزارش شیرازه، حمزه ولویمدیرکل محیط زیست استان فارس در نشست خبری وضعیت باغ وحش شیراز تاکید کرد: طی جلسات برگزار شده قرار بر این شد مسئولین باغ وحش شیراز تا آخر آبان ماه  طرح و برنامه خود را برای نوسازی و ایجاد زیرساخت های مناسب ارائه کنند.

وی ادامه داد: کارشناسان محیط زیست این برنامه را بررسی می کنند و چنانچه مورد تائید بود یکسال زمان برای اجرای این کار خواهند داد.

مدیرکل محیط زیست استان فارس افزود: چنانچه مسئولین باغ وحش شیراز طی مدت مشخص شده طرح خود را ارائه نکنند با هماهنگی دیگر دستگاه ها اقدام به تعطیلی باغ وحش شیراز خواهیم کرد.

ولوی با اشاره به اینکه زیرساخت های نگهداری حیوانات در این مجموعه رعایت نمی شود، گفت: فضای کار این باغ وحش از گذشته و طبق توافقات ۳ هکتار بوده و اگر قرار باشد فعالیت های مربوطه دیگر در حاشیه این فضا انجام شود احتیاج به مجوز و تائی کارشناسان دارد.

وی یادآور شد: هرحیوانی باید در فضای مشخص و متناسب با خود زندگی کند که در این راستا فضای زیستی مناسب در اختیار حیوانات این مجموعه قرار ندارد.

مدیرکل محیط زیست استان فارس با بیان اینکه سلامت حیوانات در حال تهدید است، گفت: زمانیکه فضای مناسب برای حیوانات وجود نداشته باشد سلامت آنها به خطر می افتد که برای رسیدن به این مهم به طور مثال برای یک قلاده گرگ حدود ۱۵۰ متر مربع و برای یک جفت ۳۰۰ مترمربع فضا لازم است و یا اینکه برای یک خرس ۳۰۰ مترمربع و برای یک جفت ۶۰۰ مترمربع لازم است.

ولوی ادامه داد: این باغ وحش پروانه بهره برداری ندارد و طبق همان پروانه گذشته کار می کند که باید پس از اجرایی شدن برنامه های جدید در این راستا نیز اقدام شود.

وی با بیان اینکه هزینه های نگهداری از حیوانات سنگین است، گفت: به طور حتم این باغ وحش برای صاحبان آن سودی ندارد بنابر این باید هرچه سریعتر اقدام به بازسازی این فضا کرد تا مردم بتوانند ورود کنند.

 مدیرکل محیط زیست استان فارس افزود: تعداد حیوانات موجود در این فضا نیز بسیار زیاد است بنابر این هزینه های آنها نیز تنها در بحث غذا زیاد می شود.

ولوی با اشاره به اینکه در خصوص برخورد با اینگونه موارد خلع قانونی نیز داریم، گفت: نمی توانیم بدون حکم قانون و هماهنگی ای انجام شده اقدامی کرد و از طرفی در یکی از شکایت های ما صاحب این باغ وحش با اینکه محکوم شد اما حکم آن ناچیز بود.

وی با اشاره به اینکه پیگیر تمامی شکایت ها از این مجموعه هستیم تاکید کرد: طبق قانون عمل خواهیم کرد تا این مجموعه استاندارد سازی شود.

مدیرکل محیط زیست استان فارس با تاکید بر اینکه از سرمایه گذاران برای راه اندازی باغ وحش نیز حمایت می کنیم، گفت: اگر سرمایه گذاری برای فعالیت در این بخش تمایل داشته باشد می تواند با ارائه طرح خود از کمک ها و زمینه های همکاری محیط زیست نیز استفاده کند.


منبع: مهر
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: