در وبینار گفتمان آزاداندیشی واکسن کرونا مطرح شد؛
تولید واکسن کرونا در ایران بیانگر تحولات گسترده علمی است/ پیش‌بینی اثربخشی ۷۰درصدی واکسن داخلی
به گزارش سرویس سلامت شیرازه، عباس قادری متخصص ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست گفتمان آزاداندیشی و هم‌اندیشی با موضوع واکسن‌های کرونا برگزار شد، به دستاوردهای محققان ایرانی در حوزه واکسن کرونا اشاره کرد و بر لزوم بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های داخلی برای تولید این واکسن تاکید و اظهار کرد: کرونا یک پدیده پیچیده و مانند زلزله‌ای بود که بر تمامی بخش‌های اقتصادی، فرهنگی اثر گذاشت.

تولید واکسن کرونا در ایران بیانگر تحولات گسترده علمی است/پیش بینی می شود واکسن داخلی 70 درصد اثربخشی داشته باشد

وی با بیان اینکه در کنار این اتفاقات به نظر می رسد جوامع علمی توانستند به تکنولوژی های مهم علمی دست پیدا کنند،افزود: یکی از این دستاوردهای علمی واکسن کرونا بود که امروه ایران نیز توانسته در جمع تولید کنندگان این و واکسن قرار گیرد.

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شیراز اضافه کرد: برای تولید یک واکسن سال‌ها زمان نیاز بود اما با گسترش شیوع کرونا در کمتر از یکسال محققان توانستند ویروس را شناسایی کنند و بیش از ۵۰ واکسن در زمینه تولید قرار گرفت.

قادری با بیان اینکه تولید واکسن کرونا در ایران بیانگر تحولات گسترده علمی است که باید با یک نگاه علمی از این فرصت استفاده شود، تصریح کرد: عده ای در فضای مجازی در حال ایجاد هراس وشایعه درامر واکسن کرونا هستند، پس لازم است دانشگاه در خط مقدم مسائل علمی در حوزه کرونا قرار بگیرد و در خصوص آنچه در مورد واکسن در دنیا می‌گذرد در جامع مطرح کند.

این استاد ایمنی‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه با بیان اینکه برای اینکه بتوانیم در امر تولید واکسن کرونا بدون هیچ عوارضی افراد را واکسیانسیون کنیم این مهم تا 10 سال زمان می برد، گفت: ولی امروهز تنها راه اعتماد به واکسن های موجود است که باید از ان استفاده کنیم.

قادری افزود: هم افزایی بین دانشمندان داخلی وجوامع بین المللی یکی دیگر از موضوعات مهمی به شمار می رود که باید به محققان این فرصت داده شود تا موضوعات خود را مورد بحث قرار بدهند.

وی ادامه داد: باید خودمان مولد تکنولوژی در مقابله با کرونا باشیم، وقتی صحبت از تکنولوژی نوین می‌شود آوردن تکنولوژی و استفاده از آن مهم است.

این متخصص ایمونولوژی ادامه داد: در بحث واکسن کرونا باید به سمت مدلی برویم که ارزان قیمت و قابل دسترس باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیرازبه محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار صبح را در پیشگیری از شیوع کرونا  مهم واثرگذار اعلام کرد وگفت:این محدودیت‌ها باید همچنان تداوم داشته باشد و تا اردیبهشت ماه سال آینده ادامه داشته باشد.

پیش‌بینی می‌شود واکسن داخلی 70 درصد اثربخشی داشته باشد

 اورنگ ایلامی متخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در ادامه این وبینار گفت: در پدیده شیوع کرونا توانستیم به یافته های مهم علمی دست یابیم که مهم ترین آن دست یابی به دانش های مهم علمی در زمینه شناسایی و عوامل مختلف ویروس کرونا بود.

وی با تاکید براینکه کرونا محکی برای سیاستگذاران، و دانشمندان در ابعاد مختلف بود، افزود: تا قبل از همه‌گیری این ویروس اهمیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی آنچنان مورد توجه نبود که این مهم باعث شد حساسیت ها را دررعایت پروتکل های بهداشتی دوچندان کنیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز افزود: کرونا باعث شد دست یابی به تکنولوژی ها برای تولید واکسن کارآمد قرار شود.

ایلامی بیان کرد: پیش‌بینی می‌شود واکسنی که در کشور روی آن کار می‌شود حدود ۷۰ درصد اثربخشی داشته باشد و دارای عوارض بخصوصی نباشد.

به عقیده این پزشک متخصص عفونی خطر شیوع ویروس‌هایی همچون کرونا در آینده نیز وجود خواهد داشت و این پایان همه‌گیری‌ها نیست به همین منظور باید در شیوه زندگی تغییراتی ایجاد شود. 

ایلامی ادامه داد: تا کنون برخی واکسن‌های کرونا موفق به اخذ مجوز شدند و تعدادی نیز در سبد واکسیناسیون بین‌المللی قرار گرفته‌اند.

این متخصص بیماری‌های عفونی گفت: ایران در خاورمیانه یکی از کشورهای با سابقه در زمینه واکسن‌سازی بوده و در حوزه کرونا نیز سه واکسن در کشور در دست مطالعه قرار دارد که ۲ واکسن مجوز فاز انسانی را دریافت کردند.
 
در زمینه تولید واکسن و یافته‌های علمی در امر کووید 19 ایران بی نیاز است

رامین یعقوبی متخصص ویروس‌شناسی و استاد پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز اظهار کرد: محققان از ابتدا، پای کار بودند و اگر این همبستگی وجود نداشت از نظر تشخیص کرونا در این جایگاه قرار نمی گرفتیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیرازافزود: محققان در حوزه تولید واکسن کرونا تمام تلاش خود را بکار گرفته‌اند تا بتوانیم در کنار سایر کشورها در خط مقدم تولید واکسن باشیم.

وی همچنین افزود: تولید واکسن زمان‌بر است و یک دوره چند ساله طول می‌کشد تا واکسن تولید و مورد اعتماد مردم قرار گیرد تا بتوانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.

این متخصص ویروس‌شناسی با بیان اینکه اگر همزمان ابزارهایی را در اختیار داشته باشیم و سریعتر جهش‌هایی که در دنیا به وجود می‌آید به دست محققان برسد، گفت: تلاش‌ها در تولید واکسن دقیق‌تر خواهد بود که امیدواریم تکنولوژی‌های به روز در اختیار قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه در کشور پتانسیل‌های علمی برای ساخت واکسن کرونا وجود دارد ودر این زمینه بی نیاز هستیم، ادامه داد: باید سیاستگذاری واحد در ارتباط با واکسن کرونا در کشور داشته باشیم و ماموریت دانشگاه‌های علوم پزشکی مشخص شود تا واکسن موثری تولید شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه گفت: در ویروس‌ها پتانسیل ایجاد جهش وجود دارد، تغییرات آن‌ها مدام است و قابل کنترل نیستند؛ حتی در سویه‌های واکسن در پروسه تولید جهش به وجود می‌آید.

ظرفیت لازم ورود به عرصه تولید واکسن کرونا در شیراز وجود دارد

یونس قاسمی متخصص بیوتکنولوژی دارویی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز گفت:فناوری که امروزه در بحث واکسن‌سازی وجود دارد بیانگر این است به فناوری های داخلی اعتماد داشته باشیم.

معاون پژوهشی سابق دانشگاه علوم پزشکی شیرازادامه داد: این دانشگاه رتبه سوم فناوری پزشکی را در کشور دارد و می‌تواند در این حوزه صاحب نظر باشد.

وی گفت: چنانچه اعتماد و حمایت مالی از شرکت‌های خصوصی شود ظرفیت لازم ورود به عرصه تولید واکسن کرونا در شیراز وجود دارد که از همین رواز تمام ظرفیت های داخلی برای تولید واکسن استفاده نشده است که باید از این ظرفیت‌هابیشتر استفاده شود.

در حوزه پزشکی قطار اخلاق باید جلوتر از قطار علم حرکت کند

متخصص اخلاق پزشکی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در گفت: یکی از بحث‌های مطرح در تولید واکسن کرونا، قابل قبول بودن فرآیند واکسن و میزان اعتماد به مسوولان و تولیدکنندگان واکسن است.

امید اسمانی اظهارداشت: مشارکت عمومی در تصمیم‌گیری برای استفاده از واکسن مهم وجود دارد زیرا اگر از این مشارکت هااستفاده نشود درآینده با چالش‌های جدی مواجه می شویم.

این متخصص اخلاق پزشکی ادامه داد: دانشمندان باید اطمینان قابل قبول اولیه و اثربخشی نسبت به محصول جدیدی که می‌خواهند بر جامعه انسانی امتحان کنند داشته باشند.

آسمانی افزود: در حوزه پزشکی قطار اخلاق باید جلوتر از قطار علم حرکت کند و مانع از آسیب‌ها و چالش‌های اخلاقی شود.

احمد غلامی متخصص بیوتکنولوژی دارویی نیز در این نشست گفت: بیش از یکسال است که با همه گیری کرونا مواجه هستیم، دنیا به این نتیجه رسیده که بازگشت به گذشته وابسته به موفقیت واکسن‌ها است و راه‌حل دیگری وجود ندارد.

وی افزود: در تولید واکسن دچار رکورد شدیم چرا که تولید یک واکسن سال‌ها زمان می‌برد.

غلامی ادامه داد: تا کنون ۶۹ واکسن به مرحله بالینی رسیده‌اند و ۸۵ واکسن نیز در مرحله پیش بالینی قرار دارند.

انتهای پیام/ س/ م