پنج شنبه‌های شهدایی «شیرازه»:
ظلمات و گمراهى تا اقيانوس بيكران الهی
به گزارش سرویس ایثار و شهادت شیرازه، شهيد "محمد حسنی" 12 اسفند سال 1346 در اردکان شهرستان سپیدان در خانواده ای متدين و مذهبی دیده به جهان گشود. 4 ساله بود که خانواده به زرين دشت هجرت کردند. دوران تحصیلی را در همان شهرستان با موفقیت پشت سرگذاشت.  پس از پيروزی انقلاب اسلامی زندگی خود را وقف فعاليت های اجتماعی و انقلابی در مسجد و بسيج نمود.

با آغاز جنگ تحميلی با کسب رضايت خانواده در حالی که محصل بود راهی جبهه جنگ شد. محمد در عمليات محرم شرکت کرد و پس از عمليات و پايان يک دوره خدمت به خانه بازگشت. با فرا رسيدن تابستان 1362 بار ديگر آهنگ جبهه نمود و عاشقانه پس از زيارت مشهد مقدس در اولین روز ماه مبارک رمضان عازم جبهه شد و سرانجام 27 تیر ماه 1362در دومین اعزام خود به شهادت رسید.

متن وصیت نامه:

بسم رب الشهداء و الصالحين "رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي، وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي، وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِنْ لِسَانِي، يَفْقَهُوا قَوْلِي." پروردگارا سينه‏ ام را گشاده گردان و كارم را براى من آسان ساز و از زبانم گره بگشاى [تا] سخنم را بفهمند.« طه ، آيه 25 تا 28 » به نام خدا يارى دهنده مستضفين و درهم كوبنده ستمگران و ظالمين و پوشاننده عيوب بندگان آغاز سخن می نمايم‌ خداوندى كه همه چيزما از اوست.
باسلام به امت شهيدپرور الان كه عازم سفر به جبهه هاى نبرد حق عليه باطل می باشم احساس می كنم كه شيرينترين‌ لحظات زندگى خود را سپرى می كنم زيرا در راه نائل شدن به هدفم الله قدم می نهم و چون عاشقى كه به ديدار معشوق‌ خود می شتابد سر از پا نمى شناسم و تنها آرزويم پيوستن به لقاالله است.

جایگاه ویژه مخلصين و تقوا پيشه گان

الهى چه گواراست لحظاتى كه شهادت را نصيب يكى از بندگان خود می كنى و او با جارى نمودن شهادتين بر زبان مرگ را جانانه در آغوش می گيرد مثل اين مدت هاى مديد در انتظار او بوده است و اما پيوستن به لقاالله كار چندان سهلى نيست. پروردگار كه گناهكاران را نمى‌پذيرد او مخلصين و تقوا پيشه گان را می پذيرد. كسانى كه خداوند و قرآن او را درك كرده اند و احكام آن را از مرحله شعار به عمل تبديل كرده اند من كه از بس كه گناه كرده ام در برابر خداى خويش خجلم.

از ظلمات و گمراهى تا اقيانوس بيكران الهی

پروردگارا من بنده اى ضعيف و مسكينم و از ظلم هائى كه برخود روا داشته ام سخت پشيمانم و همين گناهانند كه به صورت پرده اى ضخيم مرا در برگرفته اند و خود نمى دانم با چه روشى با تو سخن گويم اما آفريدگار اى كه را هم‌ اميدوار كننده است و آن اينكه توبه پذيرى و لطف و بخشش بى انتهايت هر انسانى را اميدوار می كند و روزنه اميدى می يابد تا از ظلمات و گمراهى به سوى اقيانوس بيكران نورالهيت سير كند و دستگيره نجاتى بيابد.

انتخاب مسیری با رضایت پروردگارم

خداوندا تو ميدانى كه من‌ اين راه را از صميم قلب و باروئى گشاده و گرم پذيرفتم فقط و فقط براى تو و رضاى تو اين راه را انتخاب كردم و همچنان در قرآن كريم فرموده اى: "إِنَّ اللَّهَ يُحِبُّ الَّذِينَ يُقَاتِلُونَ فِي سَبِيلِهِ صَفًّا كَأَنَّهُمْ بُنْيَانٌ مَرْصُوصٌ" «همانا بدرستی كه خداوند دوست می دارد كسانى كه در راه خدا جهاد می كنند و مانند ديوارى از سرب ريخته استوارند»

دعا برای فرج

و اما اى امت شهيدپرور چند سطر سخنى با شما دارم و آن اينكه از دعا كردن براى امام عزيزمان اين گوهر ساطع‌ و گرانمايه انقلاب اسلامى كه نعمتى بس بزرگ است دست برندارید. ديگر اينكه براى فرج امام زمان (عج) اين منجى عالم‌ بشريت اجرا كننده اسلام راستين دعا كنيد و از او بخواهيد كه رزمندگان را در جبهه ها يارى دهد.

در برابر خون شهداء مسئوليم

و اين نكته را هم‌ نيز به خاطر بسپاريد هر سخنى كه می شنويد در آن اندكى تفكر كنيد و بدون وقفه براى ديگران نقل نكنيد زيرا گويندگان سخن بسيارند ولى فكر كنندگان در سخن اندك و ناچيزند الان كه گروهك ها و بعضى از مردم ناآگاه می خواهند روحانيت‌ راستين و پيرو خط امام را از صحنه خارج كنند و ايران را دستخوش آمريكا و اعمال داخليش كنند به ولله سوگند در برابر خون شهداء مسئوليم ما در آخرت در برابر سوال پاسدارى ننمودن از حرمت خون شهداء و شايع سازى‌ و شايع پراكنى ها كه برعليه نظام جمهورى اسلامى كه همان اسلام حقيقى است چه جواب می دهيم آنوقت است كه سربه زيرى ديگر سودى ندارد.

شما را به خدا سوگند از همين حالا به خود آييد و در تحكيم پايه های جمهورى اسلامى و پاسدارى از حدود و ثغور اسلام و خون‌ شهداء كوشا باشيد. خدايا خدايا تا انقلاب مهدى خمينى را نگهدار. برادركوچك شما امت قهرمان و انقلابى دوم آبان ماه 1361 محمد حسنى.

انتهای متن/ح

منبع: پرونده فرهنگی، مرکز اسناد ایثارگران فارس