کد خبر: ۱۱۸۰۳۳
تاریخ انتشار: ۱۰:۲۷ - ۱۶ دی ۱۳۹۶
علیرضا بوالی، کارگردان مستند فروشنده گفت: جشنواره عمار به ما جسارت داد تا اگر صدا و سیما نیز به اثرمان توجه نکرد، اثرمان دیده خواهد شد.
انتقاد و دفاع از صداوسیما/ بوالی: جشنواره عمار به ما جسارت داد

به گزارش شیرازه،آیین اختتامیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، شامگاه جمعه با قرائت قرآن توسط فرزند شهید مدافع حرم، دادالله امیری در فرهنگسرای بهمن آغاز شد.

بنابرین گزارش، در ادامه این مراسم بعد از پخش سرود ملی کشورمان و نمایش کلیپی از اتفاقات هشتمین دوره جشنواره عمار، با اجرای مشترک وحید رضازاده آذری فرزند شهید رضازاده آذری، از شهدای کارگر و سیدمحمدعلی صدری نیا آیین اختتامیه شروع به کار کرد.

بعد از پخش کلیپی از دیدار دست اندرکاران جشنواره عمار با رهبری در سال 91 و اجرای گروه سرود اسراء اولین بخش اهدای جوایز هشتمین جشنواره عمار برگزار شد.

بنابراین گزارش در بخش نقد درون گفتمانی، هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «حرام می‌خوریم؟!» به کارگردانی «هادی محمدی نسب» و «سوخت ما سوخت» به کارگردانی«یاسین خوش آمد زهی» و«ترخیص» به کارگردانی «مهدی انصاری»، لوح افتخار این بخش را به اثر «میراث آلبرتا3» به کارگردانی «حسین شمقدری» اهدا کرد.

شب انتقاد کارگردان انقلابی از صدا و سیما

حسین شمقدری، کارگردان میراث آلبرتا 3، بعد از دریافت جایزه خود در سخنانی با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در روزهای پرالتهاب جامعه گفت: علمکرد صدا و سیما در این دوران عملکردی بچگانه است و خبری از وقایع این روزها در شبکه خبر نیست.

وی با بیان اینکه این روزها جوانان بسیاری در جشنواره عمار و دیگر نهادهای انقلابی در حال فعالیت هستند، تأکید کرد: متأسفانه همچنان مدیران شبکه خبر را مدیرانی میانسال تشکیل می دهند.

شمقدری با بیان این‌که ما تربیت می شویم تا با رسانه های خود یار امام زمان (عج) باشیم اظهار داشت: ان‌شاالله ظهور نزدیک است.

همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر «تلکه» به کارگردانی «مسعود کارگر» و «فروشنده» به کارگردانی «علیرضا بوالی»  اهدا کرد. جایزه ویژه بخش مستند نقد درون گفتمانی هم به اثر «زمستان یورت» به کارگردانی «میلاد میرزا باقری» اهدا شد.

جشنواره عمار به ما جسارت داد

علیرضا بوالی، کارگردان مستند فروشنده، با بیان اینکه جشنواره عمار به ما جسارت داد تا اگر صداوسیما نیز به اثرمان توجه نکرد، اثرمان دیده خواهد شد، گفت: اکران‌های مردمی عمار بزرگترین نعمت برای فیلمسازان است و اثر من به همین واسطه در بیش از 100 دانشگاه و 1000 مسجد اکران شد.

وی در پایان سخنان خود گفت: امیدواریم صدا و سیما جسارت داشته باشد و آثاری که به بصیرت‌گری و روشنگری مردم کمک می کند را حمایت و پخش کند.

زمستان یورت، صدای کارگران مظلوم

میلاد میرزا باقری، کارگردان مستند زمستان یورت نیز بعد از دریافت جایزه خود با بیان اینکه خوشحالم که با این مستند توانستم صدای کارگران مظلوم معدن یورت باشم، تصریح کرد: اگر تریبون های نماز جمعه و صدا و سیما تریبون مظلومیت کارگردان ستمدیده بودند، شاید امروز آن 43 شهید معدن یورت در کنار ما بودند و به واسطه تولید ملی از آن ها تقدیر می‌کردیم.

برگزیدگان این بخش جوایز خود را از دست خانواده جانباختگان معدن یورت؛ دامن‌زن، خانواده مجاهدی و خانواده شهید مدافع حرم، دادا… امیری دریافت کردند.

در بخش «مدافعان حرم»، هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «زخم صلیب» به کارگردانی «محمد صالحی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «رویای خلافت» به کارگردانی «سیدمجتبی خیام الحسینی» و  «بابایی» به کارگردانی «مظفر حسین‌خانی هزاوه» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر « فرزند ایران » به کارگردانی «عارف جعفری چگنی» تقدیم کرد.

اهدای فانوس بخش مدافعان به مردم سیستان

عارف جعفری چگینی، کارگردان مستند فرزند ایران با بیان این که رسالت ما و رسانه در این روزها گریز از تهران و توجه به نقاطی نظیر سیستان و بلوچستان و دیگر نقاط محروم کشور است، اظهار داشت: من این جایزه را به مردم این خطه تقدیم می‌کنم.

مظفر حسین خانی، کارگردان مستند بابایی با اشاره به موضوع این فیلم که در مورد یکی از شهدای مدافع حرم است، خاطرنشان کرد: تنها سازمانی که از ساخت این فیلم حمایت کرد صدا و سیما بود و در انتقادات امشب جشنواره عمار از صدا و سیما من از آن ها تشکر می کنم.

در بخش «جنگ نرم»، هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «محرمانه کولا» به کارگردانی «لقمان یداللهی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «تله اسکرین» به کارگردانی «مصطفی حریری» اهدا کرد.

هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر «پرزیدنت آکتورسینما» به کارگردانی «محمدرضا بورونی» اهدا کرد.

بنابرین گزارش بعد از تقدیر از برگزیدگان این چند بخش، با پخش کلیپی و معرفی «موزائیک مرگ بر آمریکا» به عنوان یکی از هدایای مردمی جشنواره، این هدیه ویژه به محمدرضا بورونی، کارگردان مستند «پرزیدنت آکتور سینما» تعلق گرفت.

در بخش «بیداری اسلامی و جهانی» هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «نار و انار» به کارگردانی «حیدر بنی حمزه»، لوح افتخار این بخش را به اثر «قصر قند» به کارگردانی «محسن اسلام‌زاده» و «حرمان» به کارگردانی «حمید عبدالله‌زاده» تقدیم کرد. هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر «با صبر زندگی» به کارگردانی «وحید فراهانی» اهدا کرد.

براساس این گزارش، دومین هدیه مردمی هشتمین جشنواره عمار که عروسکی از شهر فوعه سوریه بود، به وحید فراهانی کارگردان مستند «با صبر زندگی» تعلق گرفت. «با صبر زندگی» روایت تبادل مردم محاصره شده فوعه و کفریا با اسرای داعشی است که با بمبگذاری داعش، به یک تراژدی تبدیل می شود.

نامه‌ای نیز به همراه این عروسک از طرف «رجا قیشانی»، یکی از اهالی فوعه خطاب به وحید فراهانی، کارگردان مستند و اهالی رسانه ارسال شده بود که در این مراسم قرائت شد، متن نامه به صورت زیر است.

بسم الله الرحمن الرحیم

من «رجا بشار قیشانی» از اهالی فوعه تحت محاصره متولد 20/10/1986 مادر 4 کودک به نامه‌ای احمد، کریم، ریان و حمزه هستم؛ همسرم «احمد بیرقدار» همچنان در فوعه مظلوم در محاصره است و همچنان مسلحین اجازه رسیدن کمک ها به کودکان و بزرگسالان نمی دهند و مشکلات در آنجا غیرقابل توصیف است و از رسیدن شیر، پوشک، سوخت و … جلوگیری می‌کنند و ظلم بسیاری به اهالی کفریا و به خصوص فوعه می شود.

وقتی که از این دو شهر محاصره شده خارج شدیم سخت‌تر و قهرآمیزتر از محاصره بود و کودکان مصیبت‌های بزرگی دیدند. از جمله در الراشدین که 120 نفر قربانی شدند؛ آن لحظه صحنه خیلی تاسف برانگیزی بود؛ در آن زمان 5 ماهه باردار بودم و بعد که به سمت راشدین حرکت کردیم و بعد از دیدن کشتار انسان‌های بی‌گناه و ربودن زنان و کودکان به مقصد رسیدیم و در همه این مسیر کارگردان و تصویربردار ایرانی با ما در اتوبوس ها بودند و لحظات سختی که در زمان انفجار شاهد بودیم را به تصویر کشیدند و بعد از گذشت ایامی فیلم آن کارگردان ایرانی را دیدم و از اینکه فیلمساز ایرانی برای رساندن صدای مظلومان به گوش جهانیان تلاش کرده خوشحال شدم.

و من از وحید فراهانی کارگردان به خاطر کار بزرگش که سعی کرد صدای مصائب اهالی مظلوم فوعه و کفریا که تحت ستم جبهه النصره و داعش بودند را به گوش جهان برساند، تشکر می کنم و از همه خبرنگاران و روزنامه نگاران می خواهم که تلاش کنند تا چهره حقیقی مصائب مردم مظلوم را ارائه دهند؛ همانگونه که خبرنگاران ایرانی و حزب الله اینگونه عمل کردند.

جنگ اقتصادی را دریابیم

رضا برجی، از داوران بخش جنگ نرم هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار با اشاره به بخش اقتصاد مقاومتی جشنواره عمار گفت: تبریز به عنوان پایتخت جهان اسلام در سال 2018 شناخته شد و لباسی که من به تن دارم، کار ترک روستای کندوان تبریز است و می خواهم بگویم که بیاییم که از کار تولیدکنندگان داخلی استفاده کنیم.

وی با بیان این که به جای کارهای ترک ترکیه بیایید از تولیدات داخلی حمایت کنیم، تصریح کرد: جنگ اقتصادی به مثابه جنگ سخت است و جنگ فرهنگی است و ما باید به عرصه اقتصادی توجه ویژه داشته باشیم و همانند مقابله با تهاجم فرهنگی به مقابله با تهاجم اقتصاد مقاومتی بپردازیم.

در ادامه این برنامه، محمدرضا شهبازی از طنزپردازان کشور، استندآپ کمدی خود را درباره اتفاقات اخیر اجرا کرد.

بنابرین گزارش، با اعلام مجری برنامه، بخش دوم اهدای جوایز با معرفی و تقدیر از برگزیدگان بخش‌های «پویانمایی و موشن گرافی»، «جبهه فرهنگی و سبک زندگی» و «تاریخ معاصر» با حضور داوران و خانواده شهید سیدمصطفی حسینی، شهید مرتضی غفوری، برادر شهید شهریاری، همسر شهید رضازاده و پدر شهیدان ابوالمعالی برگزار شد.

در بخش «پویانمایی و موشن گرافی»، هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «خاطرات و مخاطرات» به کارگردانی «میثم حسینی» و اثر «شاه رفت» به کارگردانی «مرتضی جعفرقلی زنجانی»  لوح افتخار این بخش را به اثر «رئیس» به کارگردانی آقای «احسان سنایی راد» اهدا کرد.

براساس این گزارش، در بخش «پویانمایی»، هیئت داوران ضمن تقدیر از پویانمایی «رقص شمشیر» به کارگردانی «وحید مباشری» به دلیل بیان روان قصه در عین سادگی  فرم و ساختار و پویانمایی «ترامپت» به کارگردانی آقای«رسول آذرگون» به خاطر فضاسازی  و شخصیت سازی جذاب، لوح افتخار این بخش را به اثر «صفر در سفر» به کارگردانی «موعود شیخ بهایی» به دلیل ایجاد  فضای شاد و مفرح برای بیان موضوع اقتصاد مقاومتی  اهدا کردند.

بنابراین گزارش، هیئت داوران در بخش «جبهه فرهنگی و سبک زندگی»، ضمن تقدیر از اثر «زنگ کار» به کارگردانی «هاشم مسعودی» به دلیل تشویق نوجوانان به کار و تقویت فرهنگ اتکا به خود که از مسائل مهم و دارای اولویت است و «امید در برزخ»  به کارگردانی «رضا سورانی» به دلیل معرفی یک نمونه موفق از پرداختن به آسیب های اجتماعی و ارائه راه حل این مشکل، لوح افتخار این بخش را به اثر «بار دیگر زندگی» به کارگردانی «امید مدحج» به علت روایتی هنری و خلاقانه از اردوهای جهادی تقدیم کرد.

همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر «فرج الله سلحشور» به کارگردانی «محمدسعید غدیریان» به دلیل روایتی موجز و مکفی از زندگی یک قهرمان فرهنگی انقلاب و نسبت فرم و محتوای مناسب اهدا کرد.

بنابراین گزارش، لوح هنری این بخش، با توجه به موضوع روز و مبتلابه و ساختار قوی به دو اثر «من می مانم» و «در آستانه فصل سرد» به کارگردانی «فاطمه مرزبان» اهدا شد.

هیئت داوران هشتمین جشنواره عمار در بخش «تاریخ معاصر»، ضمن تقدیر از اثر «میرزا جواد» به کارگردانی آقای «سعید فرجی» و «تختگاه هیچکس» به کارگردانی «مجتبی غفوری» و «گیلن باره» به کارگردانی «داوود مرادیان» و «عبور ناممکن» به کارگردانی «سیدمسعود امامی» لوح افتخار این بخش را به اثر «از فوتبال تا پیروزی» به کارگردانی «محمد حسن یادگاری» اهدا کرد.

همچنین هیئت داوران فانوس این بخش را به اثر «اولین برخورد» به کارگردانی «حمیدرضا حیدری» تقدیم کرد. جایزه ویژه این بخش هم به «قائم مقام » به کارگردانی «سیدمحمدعلی صدری نیا » اهدا شد.

انشاء الله راوی فتح قدس باشیم

حمیدرضا حیدری، کارگردان مستند اولین برخورد اظهار داشت: امیدوارم آن روزی که بچه‌های رسانه انقلاب، فتح قدس را روایت می کنند ما نیز از راویان این فتح بزرگ باشیم.

بستن راه نقد، تبعات مخربی به همراه خواهد داشت

محمدحسن یادگاری، کارگردان مستند فوتبال تا پیروزی نیز با بیان این که با ساخت این مستند می‌خواستم بگویم که همه با هم با هر اختلاف نظری باید ایران را بسازیم، اظهار داشت: من از مسئولان فرهنگی می‌خواهم به ما اجازه دهند که نقد کنیم؛ چرا که اگر ما نقد نکنیم، افرادی از بیرون ما را نقد می‌کنند و آن نقد ممکن است به گونه‌ای باشد که تبعات مخربی برای کشور به همراه خواهد داشت.

وی با تشکر از یوسف نادری منش تهیه کننده این اثر اظهار داشت: هنرمندان انقلابی باید اثری خلق کنند که در جامعه ماندگار باشد.

بنابراین گزارش، هدیه مردمی هشتمین جشنواره عمار در این بخش که چفیه شهید رسول خالقی پور بود، بعد از پخش کلیپی در معرفی این هدیه ویژه، به «سیدمحمدعلی صدری نیا» کارگردان مستند «قائم مقام» اهدا شد.

این هدیه ویژه توسط مادر شهیدان خالقی پور به این کارگردان جوان تقدیم شد. این هدیه ویژه سال گذشته در هفتمین دوره جشنواره عمار به ابوالقاسم طالبی اهدا شده بود.

مادر شهیدان خالقی پور در این بخش گفت: همه ما هوشیار هستیم و می‌دانیم که دشمنان کشور هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند. آن جرثومه‌ای که خودباخته بود و پرچم ایران را پایین کشید، موجب شد تا دل همه خانواده‌های شهدا به درد بیاید و خون شود. بعد از خون شهدا قداست ما پرچم ایران است. زیرا ما فرزندان شهید خود را که که بدون غسل کفن بودند را در پرچم ایران پیچاندیم و به خانه ابدی خود فرستادیم. اگر رهبر معظم انقلاب اسلامی اجازه می‌دادند ما خانواده های شهدا او را سر جای خودش می نشاندیم. ما به خاطر رهبری ساکت ماندیم، اما از مسئولان درخواست می کنیم تا آنها را مجازات کنندکه اگر اینگونه نشود، قلب های سوخته ما التیام نخواهد یافت.

مزیت اصلی مستند قائم مقام صداقت در روایت بود

محمدعلی صدری نیا، کارگردان مستند قائم مقام، پس از دریافت جایزه چفیه شهیدان خالقی پور که از مادر این شهیدان دریافت کرد، اظهار داشت: این چفیه با ارزش‌ترین هدیه ای است که دریافت کرده ام و امیدوارم دعای خیر همه مادران شهدا بدرقه کار ما باشد و دعا کنید برای ما که اخلاص فرزندان شهید شما را داشته باشیم.

وی با بیان این ساخت مستند قائم مقام، حاصل تلاشی تیمی است، اظهار داشت: ساخت این مستند سال‌ها زمان برده و در طول این 40 روزی که از زمان ساخت مستند گذشته، بازخوردهای بسیاری به ما رسیده است که بعضاً نقاط فرمی خوب کار هم در این میان بوده است، اما من می خواهم بگویم که مزیت اصلی کار ما صداقت در روایتمان بود و ما تلاش کردیم در مستند قائم مقام تاریخ را صادقانه روایت کنیم.

عملکرد صدا و سیما به سبب دستور شورای امنیت ملی است

عباس سلیمی نمین، داور بخش تاریخ معاصر جشنواره عمار در سخنانی گفت: انتقادی که در این جلسه توسط یکی از دوستان به عملکرد صدا و سیما در مورد نحوه پوشش وقایع اخیر کشور مطرح شد وارد نیست. در حقیقت این سخنان را ظلمی بر علیه صدا و سیما ارزیابی کردم.

وی ادامه داد: علت تاخیر رسانه ملی در عدم پوشش وقایع اخیر تصمیمی بود که توسط شورای عالی امنیت ملی کشور گرفته شد و انتقاداتی که در این برنامه بیان شد خیلی دقیق نبود. 

براساس این گزارش در ادامه آیین اختتامیه هشتمین جشنواره عمار، جایزه شهید سیاح طاهری که از طرف دبیرخانه جشنواره به اکران کنندگان مردمی اهدا می شود، با قرائت پیام شفاهی رهبر معظم انقلاب به اکران کنندگان و تشویق ممتد حاضران برای 15 هزار اکران کننده مردمی عمار به اکرم حیدری به نمایندگی از اکران کنندگان مردمی شهر نهاوند همدان اهدا شد.

پیام شفاهی رهبر انقلاب خطاب به اکران کنندگان مردمی جشنواره عمار نیز به شرح زیر خوانده شد: «کار باارزشی است؛ چون اگر چنانچه اینها نباشند، کسی که تولید می کند کارش بی فایده خواهد بود. اینها کسانی هستند که به کار فایده می بخشند. پنجشنبه 14 دی 96 – سیدعلی خامنه ای»

اکرم حیدری اکران کننده مردمی عمار نیز بعد از دریافت جایزه شهید سیاح طاهری در سخنانی گفت: از دست‌اندرکاران و مسئولان برگزاری جشنواره مردمی فیلم عمار تقدیر و تشکر می‌کنم و به نمایندگی از اکران کنندگان مردمی قول می‌دهیم تا تمام تلاش خود را انجام بدهیم که آثار این جشنواره هرچه بیشتر و بهتر دیده شوند.

پدر شهید ابوالمعالی نیز پس از اهدای جوایز در سخنانی گفت: دوستی به نام سلیمان الکولی اهل ساحل عاج داشتم که در سفری به ایران آمده بود. او با دستان باز نماز می خواند و به همین دلیل با خودم فکر می‌کردم که به ما شیعیان نزدیک است.

وی افزود: از او پرسیدم از شیعه چه میدانی که پاسخ داد امام خمینی. بعد از مدتی دوباره او را دیدم و به من گفت شیعه شده است. بعد از مدتی در سایت های مقاومت و دشمنان مقاومت خبری را مشاهده کردم که نوشته بودند سلیمان الکولی در کشور سوریه به شهادت رسیده است. نکته جالب اینکه روی کفن خود نوشته بود فدای حضرت زینب.

بنابرین گزارش، در ادامه اختتامیه جشنواره عمار، کلیپ مربوط به پاسداشت ویژه امرالله احمدجو، کارگردان آثاری مثل «روزی روزگاری» و «تفنگ سرپر» به نمایش درآمد.

در ادامه با حضور خانواده شهیدان رحیمی، بابایی، قنبری، سنگین، یزدانی و محمد فیلی، صدرالدین حجازی، هوشنگ توکلی، محمدحسین نیرومند، عباس سلیمی نمین و بیژن نوباوه از امرالله احمدجو تقدیر و تجلیل شد.

امرالله احمدجو، پس از دریافت فانوس جشنواره عمار اظهار داشت: صادقانه عرض می کنم که خود را قابل این همه لطف نمی دانم و خوشحالم که امروز بین شما علاقمندان سینما هستم.

وی با بیان اینکه کشور ما از جهت مطالعه وضع فقیرانه ای دارد، خاطرنشان کرد: جشنواره مردمی فیلم عمار سطح فرهنگ کشور را تا حدودی ارتقاء بخشیده است.

احمدجو با بیان اینکه از روزی که با دوستان جشنواره عمار آشنا شدم، شور و شعف خاصی در من ایجاد شده است، گفت: جوانان تازه کار نیاز دارند تا آثارشان دیده شود و این جشنواره محفلی برای رسیدن به این مهم است.

وحید جلیلی، رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره مردمی فیلم عمار در سخنانی با تقدیر از کسانی که در جشن هنر انقلاب حاضر شدند، گفت: در دوره های گذشته سعی کردیم از چهره های مردمی  برجسته عرصه فیلمسازی تقدیر کنیم که از جمله اینها می توانیم به امیر قویدل، میرباقری، سلحشور، ده نمکی، طالبی، جعفری جوزانی و حسین زندباف اشاره کرد.

وی با بیان اینکه امشب بنا داریم به پاس خدمتی که امرالله احمدجو در خدمت به سینمای مردمی انجام داد از این کارگردان باسابقه سینمای ایران تشکر کنیم، اظهار داشت: احمدجو با نگاه دقیق مردم شناسانه تاریخ پرفراز و نشیب ملت را روایت کرد.

او در ادامه اظهار داشت: اگر ما امثال احمدجو در جامعه فراوان داشتیم، بهتر و سریع‌تر به سمت جامعه آرمانی پیش می رفتیم و این تقدیر امروز جشنواره عمار کمترین کاری است که می توانیم از این کارگردان سینمای مردمی داشته باشیم.

جلیلی در پایان تصریح کرد: حیف است کشوری که این همه تاریخ و فرهنگ به این قدرتمندی دارد از تماشای آنها محروم شود و این فضای غنی سنتی چیزی بود که در کارهای احمدجو مشاهده می شد.

بر اساس این گزارش، در ادامه این مراسم، پذیرایی ویژه برنامه که کلوچه «بسراق» بود در میان حاضران توزیع شد. این پذیرایی توسط خانواده شهدای مدافع حرم و بانوان فعال فرهنگی شهر صفادشت البرز تهیه شده بود.

در ادامه علی زکریایی برای اجرای استندآپ کمدی خود درباره اتفاقات و اغتشاشات اخیر به روی سن آمد.

بنابرین گزارش، در بخش بعدی اهدای جوایز اختتامیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، برگزیدگان بخش‌های «اقتصاد مقاومتی»، «ملت قهرمان» و «داستانی» با حضور خانواده شهیدان صابری،حمیدی، حسین روزی، برادر شهید وزوایی، حاج حسینی و داوران، حسن عباسی، مرتضی فیروزآبادی، شهریار بحرانی و سعید مستغاثی  معرفی و تقدیر شدند.

در بخش داستانی، هیئت داوران در بخش فیلم کوتاه، ضمن تقدیر از اثر «همکلاسی» به کارگردانی «مجتبی حیدری»، لوح افتخار این بخش را به اثر «سِلفی سَلَفی»  به کارگردانی «سیدمهدی میرغیاثی» و اثر «صداها» به کارگردانی«محمدحسین امانی» اهدا کرد. همچنین فانوس این بخش را به اثر «مادر» به کارگردانی «رضا زهتابچیان» تقدیم کرد.

در بخش فیلم نیمه بلند، هیئت داوران ضمن تقدیر از اثر «سر به راه» به کارگردانی «امیر داسارگر»، لوح افتخار این بخش را به اثر «خانه پنجم» به کارگردانی «رضوانه فتحی» اهدا کرد. همچنین، فانوس این بخش به اثر «بعدازظهر» به کارگردانی «امیر عباس ربیعی» اهدا شد.

بنابراین گزارش، در بخش فیلم بلند، هیئت داوران لوح افتخار این بخش را به اثر «ساحل امن» به کارگردانی «کرامت پور شهسواری» اهدا کرد. همچنین فانوس این بخش به اثر «خیال نقش» به کارگردانی «احمد فیضی» اهدا شد.

در این بخش، هیئت داوران لوح افتخار بازیگری را به «سامان غنائمی» در مجموعه آثار داستانی و «مانی رحمانی» برای فیلم داستانی «خیال نقش» تقدیم کرد.

در این بخش با اعلام مجری برنامه، هدیه مردمی و ویژه این قسمت از طرف خانواده شهید عباس خدری به فیلم داستانی «اشنوگل» به کارگردانی مشترک «هادی حاجتمند و علی سلیمانی» تقدیم کرد.

هادی حاجتمند، کارگردان فیلم سینمایی اشنوگل پس از دریافت جایزه خود با انتقاد از عدم حمایت جامعه انقلابی از فیلم اشنوگل در زمان اکران اظهار داشت: از شما تشکر می‌کنم که اجازه ندادید این فیلم بیشتر از 20 میلیون بفروشد و کمتر از یک هفته اکران داشته باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: امیدواریم به عزت خانواده شهدا و دعای خیر این عزیزان در مسیر اعتلای هنر انقلابی ثابت قدم باشیم.

بر اساس این گزارش، در بخش «ملت قهرمان»، هیئت داوران هشتمین جشنواره عمار، ضمن تقدیر از اثر «روایت ریحانه» به کارگردانی «روح‌الله کاظمی‌زاده»، اثر «جستجوی مطلق» به کارگردانی «علی کیوان» و اثر «فاطمه» به کارگردانی «معصومه نورمحمدی»، لوح افتخار این بخش را به اثر «بابا آب داد» به کارگردانی «روح‌الله فخرو» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران، فانوس این بخش را به «نشانی» به کارگردانی «اصغر بختیاری» تعلق گرفت.

بر اساس این گزارش، هیئت داوران بخش اقتصاد مقاومتی ضمن تقدیر از اثر «بازی در مسکو» به کارگردانی «محسن مقصودی»، اثر «دشت آدمخوار» به کارگردانی «مصطفی شبان»، اثر «تجارت ابدی» به کارگردانی «محسن نقی‌زاده» و اثر «من می‌مانم» به کارگردانی «فاطمه مرزبان»، لوح افتخار این بخش را به «عالی‌نسب» به کارگردانی «مهدی عوض‌زاده» و اثر «جوهره» به کارگردانی «داوود شیخ» و اثر «حاصل فصل من» به کارگردانی آقای «امیر نصیری» اهدا کرد. همچنین هیئت داوران، فانوس این بخش به اثر «کارخانه جهان» به کارگردانی «مصطفی رمضان خانی» اهدا شد.

بنابرین گزارش، جایزه ویژه «نشان مردمی استقلال» هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، با حضور خانواده شهدای هسته‌ای، پدر شهید احمدی روشن، برادر شهید شهریاری و خانواده شهیدان ملکی، باغبانی، زرچینی، علی محمدی، سیدخدا موسوی، نشان مردمی استقلال جشنواره به سلیمه نصیری، قهرمان مستند «حاصل فصل من»، محمود بارانی، قهرمان مستند «دشت آدمخوار»، علی بیات، بهرام کرمی و حاجت نجفی به نمایندگی از پنج قهرمان مستند «ید واحد» و محمدعلی هاشمی، قهرمان مستند «ز مثل…» تقدیم شد.

پدر شهد احمدی روشن در انتهای این مراسم در سخنانی گفت: از دوستان و عزیزانی که باعث و بانی برگزاری این مراسم خیر شدند، تقدیر و تشکر می کنم. چندوقت پیش در شبکه افق یکی از نمایندگان مجلس حضور پیدا کرد و در سخنان خود موضعی را گرفت که نتیجه آن حمایت از دولت بود. این نماینده مجلس از برجام نافرجام حمایت کرد، اما ما آن را جز خیانتی به ایران نمی دانیم.

وی افزود: این نماینده مجلس پس از یک ساعت صحبت در تلویزیون در مورد برجام، آن را حاصل خون شهدا دانست؛ اما به نظرم این سخیف ترین و بدترین سخنی بود که او تا امروز بر زبان خود آورده است.

پدر شهید احمدی روشن ادامه داد: از همه حاضران و هنرمندان این مراسم دعوت می‌کنم که سری به محل زلزله زده سرپل ذهاب بزنند و مظلومیت مردم آنجا را مشاهده کنند و ببینند که بعد از 50 روز از این مشکلی که برای آنها ایجاد شده، هنوز هیچ کمکی به آنها نشده است و در چادرهای خود بسر می برند و سرما و گرما را تحمل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: اگر عمدا امکاناتی به آنها داده نمی شود امیدوارم که مسئولان و مسببان آن دچار سرنوشتی از طرف خداوند شوند که کسی نداند در کجا از دنیا رفته اند.

پدر شهید احمدی روشن تصریح کرد: آنها از همین مردم رنج کشیده رای گرفتند. حالا آن مقام مسئول با ماشین ضدگلوله و محافظان فراوان به میان آنها آمده است. از آن طرف هم شخصی دیگر با کفش خود وارد چادر مردم رنج کشیده آنجا شده است.

بنابراین گزارش، در ادامه این مراسم، گروه سرود اسرا برای اجرای دوم خود، با عنوان «لطف کبریا» به روی سن حاضر شد.

پایان بخش آیین اختتامیه هشتمین جشنواره مردمی فیلم عمار، ترانه «داستان سیزده» با اجرای مشترک علی نصیرنژاد و مجتبی الله وردی بود که برای اولین بار در این مراسم رونمایی شد.

علی نصیرنژاد، بعد از اجرای خود در سخنانی گفت: ترانه داستان سیزده کار تاریخی بود که از دوران رضاخان قلدر شروع می شود و تا انقلاب 1357 ادامه پیدا می کند.

وی افزود: قسمت پاپ این ترانه حاصل تلاش جمعی بود. همچنین کار آهنگسازی آن را من انجام دادم. در حقیقت این کاردر مدت زمان دو روز ساخته شده است.

نصیرنژاد ادامه داد: پیام این ترانه باید به گوش تمام افرادی برسد که فریب خوردند و به خیابان ها ریختند. آنها باید بدانند که پای درخت انقلاب چقدر خون ریخته شده است تا انقلاب به اینجایی که هست برسد.

 وی تصریح کرد: رسیدن این کار آن هم در مدت زمان دو روز بیشتر به خاطر دیدارروز گذشته ما با رهبر انقلاب اسلامی بود.

الله وردی نیز در ادامه در سخنانی گفت: ترانه داستان سیزده خیلی زود و سریع ساخته شده است. امیدوارم که از شنیدن آن لذت برده باشید.

منبع: فارس
دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: