کد خبر: ۱۵۳۹۲۷
تاریخ انتشار: ۰۹:۰۱ - ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۱
در گفتگو با معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور مطرح شد:
رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۱۲ هزار تن ماهی قزل آلا در ۱۷ شهرستان این استان تولید شده، عنوان کرد:به همین خاطر در بین استان‌های غیرساحلی،استان فارس رتبه اول تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری را دارا می باشد.
به گزارش سرویس اقتصادی شیرازه، رشد کنونی جمعیت جهان و نیاز روزافزون به پروتئین، مستلزم تعیین راهکارهای بهینه در تامین این ماده غذایی است، به همین خاطر آبزی پروری از جایگاه ویژه ای برخوردار است و می تواند یکی ازمهمترین محورها و راهبردهای تولید پروتئین مورد نیاز کشور باشد.

از مهمترین شاخصه‌های گسترش تولیدات آبزی پروری می‌توان به سه هدف عمده اشاره کرد که هدف اول توسعه آبزی پروری باید تولیدات بیشتر را بدون افزایش قابل توجه استفاده از منابع طبیعی آب و زمین مد نظر قرار دهد، هدف دوم اینکه توسعه سیستم‌های پایدار که اثرات زیان آوری بر محیط زیست نداشته باشند مورد توجه قرار گیرد و هدف سوم ایجاد سیستم هایی است که نسبت هزینه/سود را برای حمایت اقتصادی جامعه و پایداری تولید فراهم کند.

صنعت آبزی پروری یکی از شاخه‌های علوم دامی است که گرچه در سال‌های اخیر نگاهی متفاوت به آن برای توسعه و ایجاد اشتغال به آن معطوف شده، اما هنوز ظرفیت‌های نهفته ای در آن وجود دارد که باید مورد استفاده قرار گیرد.

آبزی پروری بخش نوپا و جدید اقتصاد است که رشدی فزاینده و آینده ای مطمئن نسبت به دیگر شاخه‌های علوم دامی از لحاظ ریسک پذیری دارد.

آینده تولید ماهی مستلزم استفاده از آب با حداکثر صرفه جویی و حذف مواد زائد با حداقل مصرف انرژی و به روش مناسب با محیط زیست است.

کشورمان ایران به دلیل داشتن دریا در بخش‌های شمالی و جنوبی شاهد فعالیت بسیاری از ساکنین این مناطق در کسب رزق و روزی از این نعمت بی کران خدادادی است، ولی دیگر مناطق کشور که به طور عمده با کمبود آب نیز مواجه هستند، چاره ای جز پرورش ماهی در استخر ندارند. در هیمن راستا چند سالی است که برخی روستاها در استانهای غیر ساحلی به سمت صنعت آبزی پروری روی آورده اند اما نیازمند حمایت و توجه بیشتر بخش کشاورزی هستند.

به همین علت و به منظور حمایت همه جانبه از از فعالیتهای روستاییان در بخش های مختلف کشاورزی، باشگاه کشاورزان جوان که  تشکلی مردم نهاد می باشد، در دو دهه گذشته در راستای پیشرفت روستاها به ویژه در حوزه آبزی پروری و شیلات فعالیت هایی را انجام داده است.

در همین راستا پایگاه تحلیلی خبری شیرازه، گفتگویی با سید محمد علی باخدا معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور انجام داه است که در ادامه می خوانید.

ضرورت توجه ویژه به تولید ماهیان سرد آبی با رویکرد اشتغال پایدار/رتبه نخست فارس در بین استان‌های غیرساحلی در تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری
باخدا در ابتدا با بیان اینکه این مجموعه تمام زمینه های پیشرفته روستا را مورد مطالعه قرار داده است، گفت: اکنون که اجماع جمعی در کشور ما حول اقتصاد و اشتغال می باشد شایسته است از این ظرفیت موفق به بهترین وجه استفاده گردد .

وی در ادامه به بررسی نقش صنعت آبزی پروری در رشد اقتصاد کشور پرداخت و افزود: شیلات و آبزی پروری می تواند نقش مهمی در شکوفایی ملی، ارز آوری و ارزش افزوده بالا نسبت به سایر زیر بخش های کشاورزی در بازه زمانی کوتاه داشته باشد، به همین دلیل ما در باشگاه کشاورزان جوان بر این باوریم این ظرفیت در جغرافیای ایران حائز اهمیت بسیار می باشد که توجه بیشتر مسئولان ذیربط را می طلبد، از طرفی نیز برای رسیدن به برنامه پیشنهادی وزیر جهاد کشاورزی  منابع مالی بیشتری نیاز است که بتوانیم جهش تولید در آبزی پروری را شاهد باشیم که در این خصوص جذب سرمایه گذار بخش خصوصی داخلی و خارجی نقش بسزایی دارد.

معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور با اشاره به اینکه سواحل جنوبی و شمالی کشور ظرفیت تولید ۴ میلیون تن انواع ماهی را دارند که این مهم به تایید مشاورین ذیصلاح خارجی و داخلی رسیده است، اظهار کرد: پس از حذف ارز دولتی رغبت به سرمایه‌گذاری در این حوزه توسط  بخش خصوصی کاهش پیدا نموده که میبایست در این راستا تدبیری تشویقی و حمایتی اندیشیده شود.

باخدا در ادامه به سرمایه گذاری مقرون به صرفه بخش شیلات اشاره کرد و گفت: در آبزی پروری (به عنوان مثال پرورش میگو) در سال اول، سرمایه برمی گردد که در بخش‌های دیگر ضریب بازگشت سرمایه خیلی پایین تر میباشد، همچنین شیلات ظرفیت قابل توجهی برای پیاده کردن اهداف اقتصادی دولت دارد که این مهم با حمایت مجلس شورای اسلامی، تمام آحاد نظام و مردم، دست یافتنی می باشد.

وی به جلسه مشترک خود با محمد جواد عسکری رئیس کمسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:برای رصد بیشتر نارسائیها و پیگیری امور بخش کشاورزی به ویژه شیلات و آبزی پروری جلسه ای به پیشنهاد معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور با رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد که پیرو آن عسکری موافقت کرد که کارگروهی مشترک بین کمسیون کشاورزی و سازمان شیلات کشور تشکیل شود تا مسائل و مشکلات بررسی و مرتفع گردد.

باخدا عنوان کرد: در این نشست توجه ویژه به تولید ماهیان زینتی با رویکرد اشتغال پایدار خانگی و صنعتی،تامین اعتبار آبزی پروری متراکم در واحدهای خرد جهت اشتغال روستایی و انعقاد تفاهمنامه همکاری چهارجانبه با معاونت  توسعه روستایی ریاست جمهوری ، معاونت اشتغال کمیته امداد کشور ،بانک رسالت و سازمان شیلات کشور با حمایت کمسیون کشاورزی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

به گفته معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور در ادامه این نشست، با توجه به اینکه عسکری یکی از نمایندگان استان فارس و نماینده مردم داراب و زرین دشت در مجلس می باشد،به صورت ویژه به مباحث مربوط به حوزه شیلات این استان پرداخته شد.

باخدا اضافه کرد:نظر به اینکه بیش از ۱۰ درصد محصولات کشاورزی کشور در فارس تولید می‌شود در حاشیه این نشست مسائل و مشکلات کشاورزی از جمله عدم رها سازی آب سد درودزن برای ۵ هزار کشاورز حوزه مرودشت و خرامه به دلیل کمبود آب در سد درودزن و تعیین تکلیف این کشاورزان، موضوع گردشگری کشاورزی، نظام توزیع کشاورزی و مسائل مربوط به صعنت آبزی پروری مطرح شد، که طی آن با نظر مساعد ریاست کمیسیون کشاورزی مجلس مقرر گردید که کارگروهی ویژه ذیل کمیسیون کشاورزی تشکیل و به صورت تخصصی و برآوردی مسائل این بخش بررسی و ضمن مانع زدایی اقدام لازم صورت پذیرد.

ضرورت توجه ویژه به تولید ماهیان سرد آبی با رویکرد اشتغال پایدار/رتبه نخست فارس در بین استان‌های غیرساحلی در تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری
به گفته رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس، استان فارس در سال گذشته ۴۷ میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا را تولید نموده،همجنین این استان با دارا بودن ۹ مرکز تکثیر، از پیشگامان صنعت تکثیر ماهی سردآبی در کشور به شمار می‌رود که علاوه بر تولید بچه ماهی مورد نیاز استان فارس، محصولات خود را به استان های همجوار نیز صادر می‌ کند.

عسکری با بیان اینکه در سال گذشته بالغ بر ۱۲ هزار تن ماهی قزل آلا در ۱۷ شهرستان این استان تولید شده، عنوان کرد:به همین خاطر در بین استان‌های غیرساحلی،استان فارس رتبه اول تولید خاویار و گوشت ماهیان خاویاری را دارا می باشد.

وی با اشاره به اینکه استهسال  بالغ بر ۸۵۰ کیلوگرم خاویار به ارزش یک و نیم میلیون دلار در سال گذشته در استان فارس صورت گرفته است، افزود: در این استان  ۳ مرکز پرورش ماهی خاویاری با ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱۶۷ تن گوشت و ۳/۸تن خاویار فعالیت میکند و این محصولات به کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای اروپایی و روسیه صادر میشوند.

به گفته نماینده مردم شهرستانهای داراب و زرین دشت در مجلس، مکانیزه ترین مزرعه پرورش ماهیان خاویاری کشور در استان فارس وجود دارد که مجهز به دستگاه سونوگرافی برای تعیین جنسیت ماهیان پرورشی است.

در ادامه باخدا معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور با بیان اینکه در حوزه شیلات و آبزیان و آبزی پروری در استان فارس نیز فعالیت‌های زیادی صورت پذیرفته، گفت:اگر توجه ویژه ای به این حوزه شود امکان ایجاد فرصت های بیشتری  جهت اشتغال و ارزآوری در این استان فراهم می گردد.

چالش ها و نیازهای سازمان شیلات در سطح کشور

وی در بخش دیگری از سخنان خود به عمده ترین چالش و مشکلات این حوزه و نیازهای سازمان شیلات ایران اشاره کرد و گفت: نظارت بر صیدگاه ها از طریق پهباد ، ایجاد پایگاه های دریای جهت نظارت بر صیدگاه ها و کنترل تخلفات صیادی به منظور کاهش هزینه های سوخت و نیروی انسانی، استفاده از  Gis جهت بررسی ذخایر آبزیان دریایی، تعیین فصول صید و یا ایجاد دریا بست در مناطقی که ذخایر آن تحت فشار است، بازنگری در طراحی بنادر و توسعه بنادر صیادی شناور جهت کاهش هزینه های لایروبی و ...، توسعه پنل های خورشیدی جهت تامین برق بنادر صیادی و حتی با توجه به طولانی بودن فصل های گرم در جنوب و اراضی مناسب ایستگاه های خورشیدی و گاز سوز کردن موتور شناور های صیادی جهت کنترل فروش سوخت و قاچاق آن در دریا از جمله این نیازها است.

دستیابی به بیو تکنیک و اصلاح نژاد گونه های مهم دریایی مثل ماهی حلوا سفید، شوریده، راشکو، صبیتی، شیر و میش ماهی و گسترش صادرات غیر نفتی، ایجاد پرورش آبزیان آب شور در دریاچه های شور مثل سد گتوند، توسعه پرورش ماهی در پساب های کشاورزی مثل نیشکر کشت توام ماهی و میگو در شالیزار ها، تولید سوسیس، کالباس و همبرگر از گوشت ماهی، تولید دستگاه های جهت حذف خار ماهی، ایحاد فرودگاه جهت ارسال آبزیان به بازارهای هدف،ایجاد اصلاح نژاد در ماهیان خاویاری، توسعه زیست گاه های مصنوعی در سطح آب جهت حفاظت از ماهیان سطح زی، برگزاری جلسات مشترک با کشور های همسایه جهت بهسازی منابع آبزی مشترک،توسعه جنگل های حرا، توسعه اکو توریسم در سواحل، ایجاد یک بانک ژنی از آبزیان در معرض خطر از دیگر مواردی بود که باخدا به آنها اشاره کرد.

معاون امور استانهای باشگاه کشاورزان جوان کشور در ادامه توجه به تامین پروتیین های تک سلولی به دلیل بالا بودن پروتئین موجود حدود ۸۰ درصد بازار یابی جدید بر حسب ذائقه کشور های هدف، (مثلا چینی ها خرچنگ و ماهی مرکب مصرف دارند در صورتی در کشور ما استفاده ای ندارد یا خیار دریای یا زالو یا جلبک اسپرولینا)، ایجاد شرکت صندوق توسعه شیلات، استفاده از جلبک های دریایی و... در تولید محصولات آرایشی، بهداشتی با ایجاد صنایع تبدیلی زیر دستی شیلاتی، توسعه گلخانه های شیلاتی جهت کنترل تغییرات دمایی و تولید محصول در تمام روز های سال، انتقال آب به مزارع آبزی پروری توسط لوله های پلی اتیلنی(در حال حاضر از کانال های بتنی استفاده می شود که هزینه بالایی دارد)،حل مشکل بیمه مشاغل سخت و زیان آور برای صیادان از طریق مشارکت صیاد و دولت یا تامین تسهیلات ارزان قیمت جهت رفع مشکل، صدور مجوز برگزاری دوره های ناخدایی و ملوانی از طریق سازمان بنادر و دریانوردی توسط شیلات، تجهیز بنادر صیادی به سیستم های اطفا حریق استاندارد و پیگیری تبدیل وضعیت مدیریت شیلات حدود ده استان کشور به اداره کل منجمله استان فارس را از دیگر مشکلات بخش شیلا عنوان کرد.


 باخدا در پایان تصریح کرد:با توجه به جلسه ای که در اسفند ماه سال گذشته با ریاست سازمان شیلات ایران برگزار شد وی طرح ها و برنامه هایی برای پیشبرد اهداف دولت در این حوزه ارائه کرد که چنانچه حمایت مجلس در این راستا را با خود به همراه داشته باشد قطعا  شکوفایی در این عرصه را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/س

دریـچـــــــــــــــــــــه
نظرات بینندگان
نام:
ایمیل:
* نظر: